şükela:  tümü | bugün
 • aristofanes in savas karsiti oyunu
  savasa son vermek icin kadinlar erkeklerle yatmama karari aliyolar falan..muzikalide yapilmis zamaninda
  hatta mujde arin salvar davasi filmi lisistrata dan uyarlanmis
 • aristophanes'in, peloponnesian savaşlarından bıkmış usanmış kadınların, eşlerini kaybetmemek ve soylarını devam ettirmek amacıyla kendilerini acropolise kapatıp erkeklerle, savaşa katılmaları durumunda, kesinlikle ilişkiye girmeme kararını ve bunun için düzenledikleri ve uyguladıkları planları anlatan komedi türündeki eseridir... aristophanes bu oyununda atina ve sparta arasındaki savaşın arkasında yatan saçma politik nedenleri de taşlayan bir tutum içindedir...aynı zamanda oyun, ilk feminist hareketin görüldüğü eser olma özelliğini de gösterir...
 • m.ö. 411 tarihinde sahnelenen bu oyunda ba$ kahramanımız lysistrata bir ce$it eylem planlayarak acropolis'i ele gecirtir kadınlara. sparta'lı kadınlar da bu eyleme dahil olurlar. dil bakımında oldukca acık secik bir dil kullanılmı$tır. oyun sahnelendiginde ise atina coktan icinde bulundugu durum dolayısıyla sava$ hazırlıkları yapmaktadır, hatta oy birligi ile $ehir sparta ile sava$a devam kararı almı$tır. bu bakımdan oyun eglendirme amacı guden ancak o gunki politikaya etkisi gorulmeyen bir oyun olarak nitelendirilmelidir.
 • genius bir kardeş terazinin ve umuyorum ki geleceğin kaliteli sözlük yazarının ftufftaki nicki.
 • profilo liseler arası tiyatro buluşmasında oynadığımız ve hiç bir ödüle layık görülmediğimiz oyun.
 • zeus hakkı için, yazıldıktan asırlar sonra bile hala güncelliğini koruyan oyun.
  "ah şu kadınlar! bakkhos bayramına, pan tapınağına, kolias burnundan aphrodite'ye çağrılsalardı, ortalık davul dümbelekten geçilmez olurdu. bak şimdi bir tanesi gelmiş mi?" bu oyunu oynayanların yıllar sonra bile asla unutmadıkları lysistrata nın açılış repliği.
 • 27 mayıs 2005 günü ankara üniversitesi klasik filoloji topluluğunun sahneye koydukları oyun. çok zorlu geçen provalar ve bazı sorunlar nedeniyle yorulsalar da müthiş beğenilen ve oyuncularımızın emeğinin boşa gitmediği eser.
 • antik yunan'daki cinsellik olayının zirvesi gibi bir şeydir bu oyun. erkek karakterler dizlerine kadar entari benzeri giysiler giyer ve ortadan artık ne kullanıyorlarsa koca malafatı sallarlar. ilginç bir sembolizmdir.

  günümüz için oynanması ahlaki açıdan pek mümkün değildir. ayrıca pek etkili de olmayacaktır.
 • 29 mart çarşamba 20:00'da yüo tarafından yıldız teknik üniversitesi beşiktaş kampüsünde sahnelenecek oyun.
 • donemin sosyal yasaminda kadinlar iki ye ayrilir gerci. ev kadinlari ve heteira lar . bu ikinciler bi nevi escort girl fuckmate tadında eslikcilerdir, site nin tum yasam alanlari bunlara acik olmakla birlikte ev kadinlari sadece kendi nomoslarinda takilirlar ve birincil ihtiyaclari gidermek icin disari cikarlar. erkeklerin butun cinsel aktiviteleri ile heteiralar ilgilenirken , digerleri ev isleri coluk cocuk fatura orgu kabul gunu vs. ye bakar. dolayisi ile eslerin savasa cıkmasın diye uyguladıkları cinsel yaptırım ne perhizdir ne lahana tursusu. gerci aristophanes de mainstream e oynamaktadir , donem elestirisi bahanedir.