şükela:  tümü | bugün soru sor
 • büyük rus halk şarkıcısı.

  1929 yılında moskova'da doğan zykina 18 yaşındayken pyatnitsky korosu'na katılır. 1960 yılından itibaren solo kariyerine başlayan zykina, hayatı boyunca doğu blokunun en sevilen ve saygı gören halk sanatçılarından biri oldu. başta leonid brejnev olmak üzere üst düzey devlet adamlarınca hayran olunan bir yoruma sahip olan zykina, pyongyang'da dahi kim il song ve kim jong il'in ısrarla takip ettiği altı konser verdi.

  sırasıyla 1970 yılında lenin ödülü'ne, 1973 yılında sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği halk sanatçılığı'na, 1979 yılında lenin nişanı'na, 1987 yılında ise sosyalist işçi kahramanlığı'na layık görüldü.

  dimitri shostakovich'in, "yalnızca muhteşem bir yorumcu değil, adeta bestecinin/soz yazarının tamamlayıcısıdır" diye tanımladığı zykina, geçirdiği kalp krizinin ardından 2009 yılında yaşama veda etti. ancak geriye kalan kayıtlarıyla görkemli rus ormanlarını ve ırmaklarını, bu engin doğanın üzerindeki bembeyaz örtüyü dünyanın her yerindeki dinleyicilerine aktarmaya devam ediyor.

  (bkz: techot volga)
  (bkz: na sopkah mantchzhurii)

  edit: justinianus'un uyarısı transkripsyona dair şüphe fidanını koca bir çınara çevirdiğinden, eklemek gerekir ki kiril alfabesi'nden latin alfabesine aktarılan bu isim aslında ludmila zikina şeklinde türk alfabesine aktarıldığında okunuşu daha iyi yansıtmaktadır. öte yandan sanatçı "lyudmila zykina" transkripsyonuyla nam saldığından, bu haliyle referans oluşturmak makul bir tercih olacaktır.
  (bkz: i have doubts)
 • fonda çalan şarkısı yeter, gel de içme şimdi..

  https://www.youtube.com/watch?v=t-b3fqxg1fw
 • 1929 yılında moskova'da doğan, ruslanova'dan sonraki en önemli rus folk müziği yorumcusu. ruslanova'nın son derece teatral ve kuralsız yorum gücünün aksine, temiz, akademik ve asil bir yorum anlayışına sahip olması onu ikinci ruslanova diye anılmaktan kurtarmış tam tersine kendisini oldukça özel ve eşsiz bir yorumcu kılmıştır. buna bağlı olarak kendisine, ruslanova'dan alışık olduğumuz mütevazı folk grupları yerine senfonik orkestralar büyüleyici armonik düzenlemeler ve zengin orkestrasyonlar eşlik etmiştir yorumlarında. brezhnev'in favori şarkıcısı olan zykina'nın 20'den fazla kaliteli stüdyo albümü bulunmaktadır. bir başka deyişle rus folk müziği antolojisi oldukça sofistike düzenlemeler ve zykina'nın muazzam sesiyle kaydedilmiş bulunmakta.

  order of lenin sahibi zykina için shostakovich şöyle konuşmuştur: "she is more than a brilliant interpreter, she was a coauthor, co-creator of composers"

  4879 zykina asteroid'i adını bu rus efsanesinden almaktadır.