şükela:  tümü | bugün
  • z97 anakartlarla beraber gelen, geçmişi daha eski olan fakat hayatımıza ssd'leri 10 gb/s hıza çıkarmasıyla girecek bağlantı çeşidi.
  • iki çeşidi varmış bunların. biri pcie, diğeri sata kullanıyormuş. sata olanı normal ssd* performansı verirken, diğeri saniyede 1gb okuma yazma hızı veriyor.
  • bugün simto'nun (bkz: naturelgs) yazısında gördüğüm yeni bağlantı türü. kaç yıldır bahsediliyormuş, bir defa bile rast gelmedim. mağaradan çıkmış gibi hissediyorum.
  • ssd için sata bağlantısı artık dar boğaz oluşturuyordu, m.2 ile bundan sıyrılıyoruz. anakart üzerindeki m.2 noktasında montajıyla ekstra güç kablosu sata kablosu kullanmamış oluruz kasanın içi bir nebzede daha ferah oluyor. uygun pcie adaptörlerle m.2 bağlantı noktası olmayan bilgisayarda bile kullanılabilir. anakart üreticileri vida kullanmadan montajı yapmayı sağlayan bir yol bulsalar oldukça güzel olur.
  • bir bağlantı çeşididir. fakat söylendiği gibi m.2 demek sata bağlantısından kurtulmak değildir. m.2 sadece ve sadece bir bağlantı çeşididir. farkı yaratan m.2 portunun karşısında nasıl bir kontrolcü olduğudur. bu kontrolcü sata ise sata m2. olur. pcie ise pcie m.2 olur.
  • bir hafta önce samsung'un pm961 modelini aldim. hizini söyle anlatayim;

bilgisayarin acilma tusuyla ekraninkine ayni anda basiyorum. ekran her acildiginda desktop karsimda oluyor.