şükela:  tümü | bugün
 • mustafa kemal'in karlsbad'da geçen günlerim başlığı altında altı deftere yazdığı hatıralardır.afet inan tarafından yayımlanmıştır. 30 haziran 1918 - 28 temmuz 1918'e kadar hastalığı sebebiyle karlsbad'da bulunmuştur. anı defterinin sonlarında şunlar yazılı:

  --- spoiler ---

  karlsbad'da geçen günlerimin anılarını bütünüyle ve olduğu gibi bu defterlere geçiremedim. bunun iki nedeni var birincisi yeterince yazı yazmak için vaktim olmadı. ikincisi her düşündüğümü , her yaptığımı, yani bütün fikirlerimi ve hayatımla ilgili sırları bu deftere nasıl emanet edebilirim? hatta bu yazdıklarımı bile bir gün , ihtimal pek yakın bir gün de yok etmeyecek miyim? şimdiye kadar hep öyle olduğu içindir ki, anılarımı toplayan bir derleme yoktur.

  --- spoiler ---

  anılarında genel olarak tedavi kısımları, karlsbad'da bulunan diğer türklerle akşam yemekleri, orada almış olduğu bazı lisans dersleri var. aslında biraz yaratıcılıkla gayet güzel bir film yapılabilir.( kendi yazmasa da gayet orada yaptığı çapkınlıklar da var ayrıntıya inmeyerek yazmasa da anlaşılıyor yani bazı durumlar. yakışılı adam sonuçta karizma var. )
 • 1918 yılında tuttuğu notlarda, kuracağı ülkedeki sosyal yaşamı şekillendirecek inkılapları o tarihlerde düşündüğü, planlandığı çok net görünen hatıralardır.

  notların içinde, türk kadınının bu sosyal yaşam içindeki yerini daha o tarihlerde planlamıştır.
 • uzun süredir baskısı yoktu. kopernik yayınları (selma günaydın) sağolsun, günümüz diliyle yeniden yayınlamıştır. dün satın aldım, bugün okudum bitti. yüz sayfalık ince bir kitap.

  atatürk'ün henüz milli mücadeleye bile başlamamışken türk kadını, onun toplumdaki yeri, kadın-erkek ilişkilerine dair bazı görüşlerini okuyabilirsiniz. bunun dışında çok şaşırtıcı şeyler beklemeyin. genelde günlerini nasıl geçirdiğini anlatmış. erkenden kalkıp yürüyüş ve çamur banyosu yaparak, bol bol su içerek (böbreklerinden tedavi görüyordu), akşam yemeklerine katılıp birtakım türk ve yabancı konuklarla askerliğe, siyasete, sosyal konulara dair sohbetler yaparak, dil (almanca) dersleri alarak ve sıklıkla kitap -genelde roman- okuyarak geçen bir aylık süre... ve tutulan bir günlük: hırs, öfke, sabırsızlık, kararsızlık dolu satırlar... ben sevdim bu günlükleri. beğendiğim satırların altını çizdim. mustafa kemal bu defterlerde "insani" yanıyla karşımızda.

  siz de okuyunuz, okutunuz arkadaşlar... kutsal bir metni okur gibi değil, değerlendirerek, analiz ederek...

  not: atatürkçü ya da kemalist değilim! hatta tek parti diktatörlüğü boyunca yapılan hataları tartışmaktan keyif alıyorum. fakat bu cumhuriyetimizin kurucusuna düşmanlık beslememi gerektirmiyor.

  karlsbad'da geçen günlerim
 • --- spoiler ---

  10 temmuz 1918 çarşamba, 11 temmuz perşembe

  bu iki günün suret-i güzerânını yazmayacağım. birçok hatıratım gibi bunların da nisyana karışmasında ne beis var. yalnız şu kadar diyelim ki, insanlar hakikati daima gizlerler.

  --- spoiler ---