şükela:  tümü | bugün
  • sınıfın en çalışkanı vardır ya, işte shyamalan öyle birisi benim gözümde. çok iyi bir yönetmendir ama bir sinema dehası değildir. eğer başarılıysa -ki ben öyle görüyorum- bunu yeteneğine değil dersini iyi çalışmasına borçludur.
  • levent yüksel kaderi olan herif. ilk filminin açık ara en iyi filmi olması adamı heder etti. gerçi sonraki filmlerini de onun hatrına çekebiliyor sanırım. yoksa bu herife hangi stüdyo film çektirir..
  • iyi gizem yaratan, ama hikayenin altını dolduramayan yönetmen-senarist. aslında dönüp bakınca the village, lady in the water hatta after earth falan the sixth sense'ten çok kötü filmler değil, ama adam o kadar çok yaptı ki bu tip filmleri, fabrikasyon tadı vermeye başladı artık.
  • the last airbender faciası aklıma geldikçe ıslak odunla 3 gün boyunca döve döve anime serisini izlettirmek istediğim yönetmen
  • kabiliyetsiz malın teki.
  • hollywoodda kendisi kadar dibe vurmuş bir ikinci yönetmen var mı gerçekten merak ediyorum.

ulan elinde o kadar imkan var. yemin ediyorum b film yönetmeni olsa gene iş yapamayacak nerdeyse. sen six sense'i çekmişsin, signs'ı çekmişsin. the village ile ufaktan ritmi düşmeye başlamıştı evet ancak toparlayabileceği bir noktadaydı adam suspense'in lordu olarak biliniyordu o aralar o biçim. sonrası hep bir düşüş ama, happening'i izlemedim ancak imdb puanı 5.1ti... ama ah o avatara el attıya hah işte avatarla o kadar dev sıçtı ki yemin ediyorum devam filmi kimsenin böyle sümenaltı edilmemiştir.

yok böyle bir destansı sıçış. insan bir durur kendine bakar, aga ben ne bok yiyorum, niye böyle oldu der. ama yok küstahca ben şayyamalanı'm anlayamazsınız triplerinde sen takıl. daha dur toplayacağın çok altın ahududu var ahbap.

hoş ben de böyle hırt hırt konuşuyorum da adama hâlâ para veriyorlar ya esas o parayı verenlerin kafasına sıçıyim. adamın filmleri artık gişe bile yapmıyor lan. bu adama para vermek yerine los angeles'a avm dikseler daha karlı çıkacak bu para babaları yeminlen.*
  • orson welles lanetine sahip sanatçılardan bir diğeri. bu adam 6. his filmiyle öyle bir çıta koydu ki önüne, 6. his'ten sonra ne çekerse çekilsin bir türlü beğenilmedi. hoş 6. his'ten önce iki filmi daha var adamın. ama sinema tarihinin en büyük çıkışlarından birini yapması hasebiyle, 6. his adamın ilk filmi gibi algılandı ve bir lanet olarak yakasına yapıştı hep.

örneğin unbreakable filmi benim çok sevdiğim bir filmdir. o filmde yaşamın ,diyalektiğin iki ucunu, karşıtların varlığı, birliği, savaşımı ilkesini çok başarılı şekilde işlemiş, çizgi roman ve süper kahraman mefhumuna farklı bir bakış açısı getirmiştir. hatta şöyle diyebilirim ki unbreakable , benim için 6. his'ten bile iyi bir filmdir. ama işte tüm o beklentiler bu adamı yavaş yavaş tüketti maalesef.

bu adam 6. his ile patladığında yeni dahi, yeni spielberg'den tutunda, sinemanın çehresini değiştiren adama kadar bir sürü büyük, görkemli etiketle karşılandı. sonrası ise bu beklentileri karşılmaya yönelik çaba ve telaşın tatsız sonu işte. çünkü shyamalan bu takdir ve övgüler karşısında farklı, özgün bir sinemacı olmaya çalıştıkça yönünü şaşırdı. her filminde ortası olmayan farklı övgüler aldı. filmleri birileri tarafından başyapıt sayılırken birileri tarafından yerden yere vuruldu. eleştiride herifin hiç ortası olmadı.

ben shyamalan'ın 6. his'le patlamayıp bildiği türde, tarza ve özgünlükte yoluna devam etmesini isterdim. hatta keşke 6. his'si hiç çekmeseydi. çünkü bu adamın sinemasının kendine has bir dili ve çekiciliği var. tabi bunu the village filmine kadar olan filmografisi için söylüyorum. ondan sonrası maalesef hep anaakım sinema zırvaları. özellikle baba oğul smith'li film after earth cidden rezil bir filmdi.

ben shyamalan'ın ilk filmlerini beğen biriyim. kaliteli ve özgün filmler olduğunu düşünüyorum. ve umarım bir gün yine bildiği sulara döner bildiği filmleri yapmak için. benim için en iyi shymalan filmleri sırasıyla şöyle;

1-(bkz: unbreakable)
    2-(bkz: the village)
    3-(bkz: the sixth sense)
    4-(bkz: signs)
  • filmlerinin çoğunu izledim ve sen haksızsın shyamalan denen gavat! hani hristiyan çocuklara noel baba yok diyince bir hayal kırıklığı yaşıyorlar ya o veletler, bu herif o yaşımda *o hissi yaşattı lan bana. avatar'ı istanbul da iyi bir sinema da izlemiştim kardeşimle. böyle bir ızdırap yok. sanki film holywood'da değil de uzay kuvvetleri 2911'i çeken adam tarafından türkiye'de çekilmiş. çocuğu avatar serisini seviyormuş da bu o yüzden üzerine almış bu projeyi. hadi bize acımadın da o çocuğun suçu neydi? insan çocuğunun hayallerini yıkar mı lan böyle? evlat olsa film çektirilmez.
  • sorun kendisinde değildir, 6.his gibi ölmüş olduğunu aylarca farkedemeyen bir ölüye sahip senaryoya sahip yarrak kürek bir filme hayran olan yığınlardadır.
  • the last airbender'ı affetmeyeceğim. kendisi ebedi düşmanımdır.