*

 • bir yönetmen.
  (bkz: m. night shyamalan)
 • harika bir yönetmen ilginç filmlerin adamı.

  (bkz: the village) buna bir örnek.
 • nedense takıntılı bir şekilde jordan peele hayranı olduğundan şüphelendiğim korku yönetmeni. daha önce de old ile bir yazıda bununla ilgili yazmıştım. sebebine gelince gerek teknik gerek hikaye anlatımı anlamında orijinal olmak isteyen bir yönetmen shymalan. ve jordan peele'in dondan çıkan sik gibi komedi filmlerinden korku filmlerine geçip ortalığı alt üst etmesi sonucunda ortamda bir challenge oluştu. gayet normal ve olması gereken. adam nefes getirdi amk yüz yıllardır aynı şekillerde işlenen olaylara ve temalara ve bu atom bombası etkisi diğer kendini iyi gören yönetmenlerin egolarını salladı. titrediler ve henüz kendilerine gelmeye çalışıyorlar.

  nope'u da izledim. herif el attığı her temaya yeni bir nefes getiriyor; bambaşka, taptaze bir bakış açısı var. uzaylı filminde de devrim yapmış, nope'u da çok beğendim. birkaç senede ne yapsa izlerize getirdi kendini kral. büyük başarı.

  neyse, dönelim. korku sinemasının demirbaşlarını comfort zone'larından çıkmaya zorlayacak bir kaşıntı yarattı peele reis. tam anlamıyla ortama bomba gibi düştü herif. etkisi çok büyük oldu. bence bu etkiyi shymalan'ın 2023 şubatında gösterim tarihi verilen son filmi knock at the cabin'de daha belirgin şekilde görebiliriz. sosyal mesaj, çok katmanlılık. daha çok katmanlılık...
hesabın var mı? giriş yap