şükela:  tümü | bugün
  • kapatılan teknik eğitim fakülteleri'nin varisi konumundaki teknoloji fakülteleri'nde eğitimi verilen genel anlamda meslek lisesi mezunlarına yönelik mühendislik okulları.

halihazırda mühendislik fakülteleri varken neden ihtiyaç duyulmuştur ve mezunları tam olarak mühendis statüsünde midir, hafif bi belirsizlik var gibi. sanırım meslek lisesi müfredatının üniversite sınavına pek uygun olmamasından kaynaklanan -eşitsizlik- giderilmeye çalışılmış. ayrıca verilen eğitimin klasik mühendislik fakültelerine göre daha uygulama ağırlıklı olması hatta son yıl sanayi stajı şeklinde geçirilmesi gibi durumlar var. mühendislik odalarının açtığı davalara rağmen mühendislik fakültesi mezunuyla aynı statüde diploma verildiğini de belirtmek gerekiyor.

mtok sistemine bağlı fakülteler lys mf4 puanıyla öğrenci alıyorlar ve taban puanları aynı branşın mühendislik fakültesindeki versiyonuna göre oldukça düşük. ayrıca kontenjanların büyük bir bölümünü yalnızca meslek lisesi mezunları tercih edebiliyorlar.

üniversitede bunu yaşayarak görmüş biri olarak işin içine girmedikçe verilen eğitimin kalitesi ve sonrası hakkında yorum yapmanın oldukça zor olduğunu biliyorum. ama hiç değilse mesleki eğitimin, ülkemizin apaçi fabrikası haline gelmiş olan meslek liselerinin ve öğrencilerinin en azından bir hedefleri olabilmesi açısından faydalı olmasını diliyorum.
  • şöyle diyor kılavuz:
    mtok mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının kısaltılmasıdır. üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer m.t.o.k. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.