şükela:  tümü | bugün
  • teoriyi bulan eleman edward witten...ondan once 5 adet olan string theory'leri birlestiren teori..basitce 5 ayri teori degil de ayni teoriyi baska yonlerden gosteren 5 ayri yol oldugunu gostermis bi teori...
    m'in ne anlama geldigi soruldugunda ise, edward witten ne isterseniz o olsun demis...magical, mystery, matrix olabilir ya da murky de olabilir diye de eklemis...
  • witten amca demiş ki: ''ne ya korum beş tane sicim teorisi var, yok type i, yok type ii, yok chiral, ne ulan bunlar! oldumu bi tane olsun, düzgün olsun, ne ararsak bulalım işte!'', madem bu işin anasını belledik o zaman ''mother theory'' demiş ve kısaca ''m-teorisi'' doğmuş. doğmuş doğmasına da ne olduğunu anlayan da olmamış.
    o günden beri debelenip duruyorlar '' ne ki bu la?'' diye diye.

    bi de duff amca var, o da şöyle diyo: ''biz taaaa fi tariyinde söölediidikk de şeyyy etmediinizz.. yola gelin bre zındık sicimciler sizi. en büyük zar teorileri başka büyük yokk..''
  • m teorisine gore, evren 11 boyutludur. peki ed witten, sicim teorisinde bulunan 10 boyuta neden bir yenisini eklemistir? 11. boyut, sicimlerin birer membran gibi uzamalarina olanak veriyor. teorik olarak,yeterli enerji saglandiginda, bir sicim bir evren kadar buyuyebiliyor.
  • evrenin on boyutlu olduğunu iddia eden fizikçiler, bu kuramlarını istedikleri düzeye getiremeyip tam da umutlarını kaybettikleri bir zamanda, devreye on yıla yakın bir zaman inkar ettikleri 11. boyutu dahil edip , m teorisini yaratmışlardır. bu andan sonra da sicim teorisinin beş farklı versiyonunun aslında değişik yollardan aynı şeyi anlattığı sonucuna ulaşılmıştır.
  • ed witten soylemese de, aslinda "m"'yi membrane icin de kullanmis olabilir.
  • m teorisine göre 10 boyutlu evrenler, 11. boyutta süzülen membranlardan ibarettir. bu membranları göz önünde canlandırmak için dilimlenmiş ekmeği göz önüne getirmek yeterlidir. bu ekmeğin her dilimi bir evrendir. bu evrenler bir araya gelerek bir multiverse oluştururlar. bu evrenler evreninde, membranların bir yerlerinden çarpışması da muhtemeldir. m theory'nin sonuçlarının bir yorumuna göre evrenimizin bulunduğu membran ile diğer bir evrenin bulunduğu membranın çarpışması nedeni ile big bang olmuş ve bildiğimiz evren meydana gelmiştir.
  • sicim ve süpergravitasyon teorilerinin barışmasıyla ortaya çıkan, popüler bilim çevrelerinde einsteinın kayıp teorisi olarak lanse edilen akla zarar teori
  • http://en.wikipedia.org/wiki/theory_of_everything
    buradan da uzunca bilgiye ulaşılabilir.

    ve hattta türkçesi için
    http://tr.wikipedia.org/wiki/m-kuramı
  • m teorisinin varlık tasavvurunda (süzülen membrane'ler, parelel evrenler...)
    yerçekimi kuvveti bir evrenden diğerine propagate eden bir kuvvet olarak anılıyor.
    (benim hatırladığım kadarıyla bizim evrenimizdeki yerçekimi kuvvetinin büyük çoğunluğu evrenler uzayına dağıldığı için bize kalan etkisi az oluyor deniyordu)
    bu noktadan yola çıkarak şöyle bir soru soruyor bazı bilim insanları:
    - yerçekimi kuvvetini kullanarak diğer evrenler ile haberleşebilir miyiz?

    diğer evrendeki şanslı kopyam, lotoyu vurmuş, bir kolunda jessica alba diğer kolunda sandra bullock* gününü gün eden lumina obscura ile gravity phone üzeriden bir görüşseydim ne güzel olurdu.