şükela:  tümü | bugün
 • metro group tarafından, tasarımı foa ya yaptırılan, ikea nın yanında yer alan alışveriş merkezi..

  bir meydan oluşturulup, alışılagelmiş alışveriş merkezi kavramından uzakta, açık havada alışveriş yapılabilen, çatıların yer yer yeşil alana dönüştürüldüğü, hareketli, istanbula renk katan yapılardan biri olmuş..
  hemen yakınında şantiyesi başlamış olan buyaka projesi de hayata geçtiğinde, karşımıza keyifli bir üçleme olarak çıkacaklarına şüphe yok..

  daha detaylı bilgi için:
  http://www.sabah.com.tr/2007/03/23/eko111.html

  görselleri için ise:
  http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=212901
 • yiyecek içecek bolumu için mediamarkt'ın hemen karşısında hızmet veren kapalı alan gayet yetersiz olup, çeşitlilik açısından da sınıfta kalmıştır benım nazarımda. bunlara ek olarak üst katta burnunuzu isyan ettiren ağır kızartma kokusu ile artık bir nebula haline gelmiş sigara dumanı bulutuna ne kadar dayanıpta yemek yiyebilirisiniz varın siz düşünün... çok çok acil düzenlemeye gidilmesi gerektiğini düşünüyorum geç olmadan.
 • umraniye'dekinin food court'u cok fenadir. sadece 5-6 secenek olmasi cok dert degil, ne de olsa disinda baska baska yerler var, ama icerisi felaket soguk. henuz gercek soguklar baslamadigi halde iceride tir tir oturuyorsun, tuple calisan palmiye isiticilar da pek etki etmiyor. en azindan 3-5 kalorifer petegi koysalarmis. kar yaginca ne olacak acaba?
 • metro group asset management’ın (mam) 2007’de açılan son alışveriş merkezi projesi. geniş bir alana kurulan alışveriş merkezi; çimenle kaplı çatı sistemi ve kalorifer kazanı olmaksızın, jeotermi enerjisi ile kurulan alternatif bir yapı. rampa ve merdivenlerden oluşan yaya yolları belli yerlerde yeşil çatının üzerine bağlanarak insanların yeşil alana çıkmasına izin veriyor.
  jeotermi sistemi ise, meydan'ı avrupa'nın önde gelen örneklerden biri yapıyor. yapıda ısıtılması ve serinletilmesi için doğal bir kaynak olan "yer ısısını" kullanılıyor. bu tesis; ticari bir mülkün klimatizasyonu için kullanılan, avrupa'nın en büyük jeotermi tesislerinden biri. bu sistem yılda 1,3 milyon kilowatt saat primer enerji tasarruf ediyor. toprağın ısısı diğer enerji alternatifleri karşısında daha fazla avantaja sahip. bu enerji daha emniyetli, günün ve yılın her vaktinde kullanıma hazır ve çevre için zararlı herhangi bir emisyona neden olmuyor. meydan‘ın toprak enerjisiyle ısıtıp soğutulması yılda yaklaşık 350 tonluk karbondioksitin doğaya verilmesini önlüyor.
  bunun yanında meydan'da çöpler ayrıştırılarak çevrimleme (recycling) sistemi kullanılarak atılacak. bu sistemle meydan'daki mağazaların atıkları, en modern çevrimleme sistemleri ile uzaklaştırılıyor.
  tüm bu doğayla barışık özellikleriyle meydan alışveriş merkezi, her geçen gün yenisi dikilen alışveriş merkezlerine önemli bir alternatif.

  daha ayrıntılı bilgi için:
  http://www.arkitera.com/…dan-alisveris-merkezi.html
 • kışın insanların kıçı donarak alışveriş yaptığı ya da mağaza gezdiği yer.
 • go mongo'da yemek,
  mediamarkt'ta elektronik- özellikle cd ve dvd çeşidi- tercihleriniz dışında,
  hiçbir sebeple cazip olmayan alışveriş merkezi.
 • dahiyane mimarisiyle sağlam bir ödülü hak ettiğini düşündüğüm mekan (aldığı bir ödül var da ben bilmiyorsam söyleyin, edittiririm).
 • jeotermal enerji kullanımı ile ab çevre ödülleri “2007-2008 yılı türkiye programı süreç kategorisi”nde birinci oldu. ayrıca urbanland institute 2008 avrupa mükemmellik ödülünü aldı.
 • http://www.meydan.metro-mam.com/…1229949189785.html linkinden aldığı ödüllerle ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz avm.