• bordo bereli değilse gereksiz bilgilerle hard diski doldurmuştur.

günlük hayatta ihtiyacı olan ancak çok fazla ilgisini çekmeyen bilgileri kolayca unutma eğilimindedir. misal çarşıdan gelirken alması gereken iki paket margarinle sigarayı kafasında yaptığı klingonlarla dotrakiler arasındaki karşılaştırma nedeniyle unutur. margarin neyse de sigarayı unutması affedilmez, tekrar markete giderken italyan çizgiromanlarındaki amerikan milliyetçiliğini, dönerken f4 fantom'un f 16 karşısındaki estetikten yoksun çekiciliğini düşünür.
  • (bkz: hepsini yapabiliyorum ama gözümden ateş çıkaramıyorum)

bu arada m16 da hangi m16 milyon tane m16 var.
  • m4 zaten m16a2 varyantının hafifleştirilmiş halidir. (ikisinin de anası ar15'tir)

hk416 da zaten bunlarla aynı mantık üzerine inşa edilmiş, m4'ün prensiplerini esas almış bir silahtır.

hepsi aynı mantıkla besleme yapar.

aradaki farkları anlamak kolaydır da teknik olarak kabaca bakarsak farkları yoktur. (ayrıntıda çok fark var, aynı tüfeklerdir demiyorum) ayrıca hepsinin de bir sürü varyantları vardır, özellikle hk416'nın zibil gibi pek çok varyantı vardır. bırakın bu 3 aileyi birbirinden ayırt etmeyi kendi varyantları içinde bile gözle ilk bakışta görülecek farkları çoktur. (carbine, uzatılmış namlu vs. konusuna girmedim bile. biri 70 cm diğeri 110 cm olan iki tüfeğin aynı olmadığını anlayacağınız kesin)

olaya aşinalık olarak bakarsak(ilk görüşte bu şudur demek) o zaman işinize yaramayacak bir bilginiz var demektir, günlük hayatınızı etkilemez. yine de bir şey öğrenmek, bilmek güzel şeydir.
  • bu ayrımı biliyor olmak gerçekten çok canımı sıkıyor.

edit: düzeltme
  • her bildiği b.ku asillik diye satmaya çalışanlar yavşaklardan bıktık. askerlik yaparken öğrenmeyi bilen herkes bunu ayırt eder. eğirdir dağ komandoda 3 ay eğitim aldım. attığım bombalara kadar sayıp asillik kasayım.

tanım: sıradan insan.
  • orta doğuludur.
  • kabze ve modifiye edilmemiş kundağa bakıp şıp diye karar veren ve en son namlu uzunluğuna da bakıp kararının sağlamasını yapan insandır..
  • öncelikle hk416'nın kundak kısmı tırtıklı metalik yapısıyla bariz farklılık arz eder. diğer ikisine göre nispeten modern bir tasarımı vardır ve bu tırtıklara tutamaç, pointer lazer, flaş, launcher vb. aparatları takmaya elverişlidir.

m16 rifle modeli ise bildiğin sabit dipçikli piyade tüfeği sınıfıdır ve kundak kısmı sert kompozit malzemedir. yuvarlak hava delikleri vardır. buna aparat (launcher) takmak için alt kundağı sökmek gerekir.

m4 yani karabin ise m16'nın tıpkısının aynısı fakat daha kısa namlulu olanıdır. ikinci önemli ayırt edici özelliği ise ayarlanabilir dipçikli olmasıdır. yukarıda belirttiğim gibi m16 ise sabit dipçiklidir.

her üç modelin de mekanizma kısmı birebir aynıdır ve 30 şarjör kapasiteli, 5.56mm nato standartı mühimmat kullanır.
hesabın var mı? giriş yap