şükela:  tümü | bugün
 • gnu'nun macro processoru.
  genellikle html uretmek icin kullaniliyormus.
  sendmail'in konfigurasyon dosyasini compile etmek icin de kullaniliyor.
 • messier katalogu'nun dördüncü cismi. 7,200 ışık yılı uzaklığı ile dünya'ya en yakın yıldız kümelerinden biridir. keşfedilen ilk milisaniye atımlı pulsar bu kümede bulunur.
 • configure.in dosyalarında da kullanılır. daha sonra autoconf ile configure scriptleri oluşturulur.
 • londra'nin batisindan baslarayak galler'in icinde bir yerlerde son bulan otoban.
  heathrow, reading, bracknell, slough, swindon, bristol, newport vs icin bu yolu takip etmek gerekir.
 • bir vida genisligi standardi. 4mm capinda vidayi anlatir. m3, m4, m5, m6 diye gider bunnar.
 • 5.56 mm'lik taaruz tipi ateşli silah.
  m16-a2'den daha hafif ve kisadir.
  1994'den itibaren kullanimda olup; afganistan, irak savaslarinda amerika tarafindan, son lubnan isgalinde de israil tarafindan kullanilmistir.
  bos agirligi 2.52kg.
 • kadıköy kartal metrosunun hat numarası.
 • (bkz: leica m4)
 • bizzat derlediğim vikipedya sayfasından hattın tarihini kopyalamayı uygun buluyorum,

  başlangıçta harem-tuzla olarak düşünülmesine rağmen marmaray projesiyle bütünleştirilmesinin daha uygun olacağı için başlangıç noktası sonradan kadıköy’e kaydırılmıştır. projeye göre acıbadem–kadıköy arası delme tünel, acıbadem’den kartal köprüsüne kadar olan kısmın ise hemzemin olarak inşa edilmesi kararlaştırılmıştır. yıllarca ibb ve karayolları arasında süren mülkiyet problemleri yüzünden hayata geçirilemeyen proje için 2002'de iki kurum arasında bir protokol imzalanarak, harem-tuzla arasında e-5 karayolunun orta refüjü ibb’ye devredilmiştir.

  ocak 2005'te yapı merkezi-doğuş-yüksel-yenigün-belen inşaat ortak girişimi yani anadoluray grubu ile sözleşme imzalanmış ve 29 ocak 2005'te de temel atılmıştır.

  çalışmalara başlandıktan sonra, yapılan analizlerde e-5 aksında yaşanan yoğunluğun enerji maliyetinin yıllık yaklaşık 80 milyon dolar olduğu, zaman kaybının ise yaklaşık 120 milyon dolar olduğu, inşaat maliyetleri çevresel faktörler ve artacak yoğunluk da göz önünde bulundurulduğunda kısa sürede (yaklaşık 6,5 yıl) kendini amorti edeceği ortaya çıkmıştır. inşaat aşamasında e-5 karayolunun kısmen trafiğe kapatılacak olması, raylı sisteme ayrılacak bölüm dolayısı ile yolun kalıcı olarak daralacak olması, hafif raylı sistemin ihtiyaca tam olarak cevap veremeyecek olması gibi etkenler de göz önüne alınarak itü görüşü, iett önerisi ve ukome kararıyla 2005 yılı temmuz ayında dizgenin tamamen yer altında ve metro standartları ile inşasına karar verilmiştir.

  hattın metro olarak inşa edilmesi kararından sonra projeler gözden geçirilip ocak 2008'de ikmal işleri avrasya metro grubuna (astaldi–makyol–gülermak) ihale edilmiş ve mart’ta yer teslimi yapılmıştır.

  kadıköy–kaynarca metrosunda kullanılacak araçlarla ilgili olarak da aranılan niteliklerde en uygun teklifi sunan ispanyol caf firması ile eylül 2009'da sözleşme imzalanmış ve vagon üretimleri başlatılmıştır. ilk vagonlar da 2011 ocak'ta gelmiştir.

  kadıköy, ayrılıkçeşme, ünalan ve göztepe istasyonları deniz seviyesinin altındadır. istasyonlar arası mesafe ortalama olarak 1300 metre olup, birbirine en yakın istasyonlar maltepe ve huzurevi (800 metre), en uzak istasyonlar ise bostancı ve küçükyalı (2300 metre)’dir. metro hattının komuta merkezi esenkent istasyonunda konuşlandırılmıştır, projeye sonradan dâhil edilen kaynarca’da ise depo sahası bulunacaktır. 180-90 saniye aralıklarla sefer yapılacaktır.

  8'li metro dizilerine göre tasarlanan peronlara sahip metroda kullanılan araçlar enerji temininde rijit katener sistemini kullanmaktadır.

  tüm istasyonlarda yürüyen merdivenli giriş-çıkışların yanı sıra engeli asansörü de bulunmaktadır, e-5 karayolu güzergâhındaki tüm istasyonlarda kuzey ve güney taraflarda giriş-çıkışlar ve bu giriş-çıkışlar arasında alt geçitler de bulunmaktadır.
 • an itibarıyla mutlu son yakındır: http://www.flickr.com/…ac/7039506721/in/photostream

  açılış tarihini en son haziran, temmuza atmışlarsa da nisan içinde ya da mayısta açılabileceğini söyleyenler de mevcuttur.

  ayrılıkçeşme(si) istasyonu (muhtemelmen marmaray ile beraber) daha sonra açılacaktır.