şükela:  tümü | bugün soru sor
 • altıncı nesil bir yazar.
 • tareti hareket ettirmek icin mekanik sisteme ek olarak takat sistemi mevcuttur.

  54 adet 105 mm lik top, 1200 adet a4, 560 adet ucak savar mermisi tasiyabilir.

  arka kısımda yer alan çer dişlisinin çevirdigi palet uzerinde hareket eder. 5 istimaket makarsi, 6 taşıyıcı tekerlerk ve 1 adet geri tekeri mecvuttur.
 • adından da anlaşılacağı üzre amerikan yapımı m48'in türkiyede 2 kez revize edilmiş halidir.
 • tank komutanı bölmesine kurulup şöyle bir etrafı izlersiniz ki ne çukurlar ne tümsekler önünüzde engel teşkil eder. en iyisi olmasa da yaşayan efsanelerden, kıbrıs barış harekatı ' nda kullanılmış olan yaşlı kurtalardır, bundandır ki çoğunluğu orada kalmıştır, ben oraya gidiyorumdur.
 • envarterdeki en eski tanktır. belki en eskiden biraz daha yeni de olabilir.
 • altay tankının gelişinden sonra jilet olacak tank. halbuki yaşı fazla olsa da üzerindeki volkan atış sistemiyle birlikte, eğitimli bir tank mürettebatı elinde hala harikalar yaratabilir.
 • tsk envanterindeki tanklardan en yaygın olanı. isminin açılımı;

  -m48: 48 model olduğunu
  -a5: amerika'da 5 kez modernizasyon geçirdiğini,
  -t2: türkiye'de 2 kez modernizasyon geçirdiğini ifade eder.

  abraham tanklarının atasıdır.

  selam notu: ayrıca en son 2007'de enrty girmiş bir yazardır.
 • konudan çok alakasız, ama mustafa diye okuduğum şey. askere gitmemek doğru bir karar sanırım bizler için.
 • m48'lerin 105 mm top ve (t2 kapsamında) modern hedef tespit-atış kontrol sistemleriyle modernize edilmiş versiyonudur. motor değişimi gibi işlemler de uygulanmıştır.

  elimizdeki m60a3 tts'lere benzer seviyededir(tespit-kontrol sisteminde m48a5t2'nin, stabilizasyon, taret zırhı ve gövde ömründe m60a3 tts'nin üstünlükleri vardır).

  sahip oldukları hedef tespit ve atış kontrol sistemleri, modern cephe savaşına uyum sağlayacak kapasitededir. termal kamera, gece görüş sistemleri, balistik bilgisayar, lazer mesafe bulucu ve rüzgar sensörü bulunur.
  m48 deyince birçok kişinin aklına, 50'li yıllardan kalma hurda bir tank gelebilir; ancak a5t2 versiyonu iyi bir taktik ve destek birlikler eşliginde kullanıldığında, başarılı olabilecek bir tanktır. mesela gerekli modernizasyonları yapılmamış, eski ve ihraç versiyon bir arap t-72'si karşısında, t-72'nin 125 mm topu ve daha kalın zırhına rağmen, başarılı olabilecektir. t-72'yi daha erken tespit eder ve t-72 hareket halinde dahi olsa, hızla nişan alıp, rüzgar şartlarından minimum etkilenerek, yüksek isabetle vurabilir. gece harekatında, söz konusu t-72m'ye üstünlüğünü daha da arttırabilir.

  ----------
  t-72m, neticede eski homojen çelik zırha(rha) sahiptir ve m48a5t2'nin 105 mm 52 kalibre namlusundan ateşlenecek bir apfsds mermiye direnecek kadar kalın değildir. güncel bir apfsds mermi ile 4 km mesafeden bile delinme ihtimali mevcuttur.
  uzun mesafe yüzünden heat mermi gerekmemesi de bir avantajdır; zira apfsds mermi heat mermiden daha hızlı ilerler. isabet ihtimalini arttırır.
  ----------

  m60a3 tts ise, stabilizasyon sistemleri sayesinde, kendisi hareket halindeyken dahi isabetli vuruş gerçekleştirebilir. (m48a5t2'nin bu konudaki kabiliyetini tam olarak bilmiyorum.)

  öte yandan, m48a5t2'nin, standart bir m48a5'ten, hedef tespit-atış kontrol sistemi dışında farkı olmadığını unutmamak gerekir.
  zırhı, m60a3 tts ve kısmen leopard 1t*'de olduğu gibi, 50'li-60'lı yıllardan kalma, standart kalınlıkta homojen çeliktir(rha). ek zırh blokları, maalesef uygulanmamıştır. standart homojen çeliğin, her ordu ve gerilla grubunda bulunan modern mühimmat karşısında bir anlamı yoktur.
  iç tasarımında ise, tankın ve mürettebatın bekasını koruyacak bölmeler yoktur. isabet aldığında, kısıtlı korumaya sahip cephaneliği infilak ederek tankı imha edebilir. ya da cephanelik ve hidrolik sistemde oluşacak hasarlar mürettebata zarar verebilir.
  topu 105 mm'dir. günümüzde modern tanklar 120 ve 125 mm top kullanır(2020'li yıllarda 130 ve 152 mm'e geçilebilir). bu sayede etkili menzilleri daha yüksektir ve daha yüksek delme değerine sahiplerdir. yeni toplar, güncel mermi türlerine de uyumlu olmaktadır.
  ve tabii, 120 mm top, daha geniş patlama yarattığı için, piyade ve yapılara karşı daha etkilidir.

  örneğin güney kıbrıs'ta, rumların az sayıda da olsa, t-80u/uk tankları bulunuyor.
  t-80u, modern kompozit zırha sahip ve bu zırh, ek era bloklarıyla korunuyor.
  u modeli, modern tespit-kontrol sistemlerinin çoğuna sahip.
  topları 125 mm ve uzun menzilli anti-tank füzesi de fırlatabiliyor.
  kıbrıs'ta yaşanabilecek bir çatışmada, önce hava ve piyade birlikleriyle bu tankları etkisiz hale getirmeden, m48a5t2'leri sürmemiz durumunda(kıbrıs'ta bu tanklarımız bulunuyor), sağlayacağımız başarı kayıp vererek olurdu. tabii kıbrıs'ta yaşanacak bir gerilimde, adaya m60t ve leopard 2a4'leri getirmiş olmamız beklenebilir; ancak trakya-ege ve mevcut durumda suriye-ırak'ta olmaları da gerekebilir(üstün dış politikamız nedeniyle, her ihtimal düşünülmeli*).
  m48a5t2 ve m60a3 tts gibi tanklar, t-80u'lar tarafından uzak mesafeden rahatlıkla etkisiz hale getirilebilirken, t-80u'lara ciddi hasar vermek için yakın mesafeye gelmeleri gerekecektir.

  benzer durumlar, yavaş yavaş t-72bm, t-90a ve m1a1m gibi modern tanklar kullanmaya başlamış suriye ve ırak orduları karşısında da söz konusu olabilir. bu tür tanklar, kompozit sandviç zırh veya t-80u'da olduğu gibi kompozit + kontakt-5 era zırh kullanır. 105 mm heat mermilere karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. apfsds'ye karşı ise, uzak mesafede gene dayanıklılar.

  kısacası, m48a5t2 ve m60a3 tts gibi tanklar, ilk vuran olmak zorundadır ve ilk vuran olsalar da, zarar veremeyecekleri veya sadece kör edebilecekleri tanklarla karşılaşma ihtimalleri mevcuttur.

  ayrıca, neticede eski gövdeli, yıpranmış tanklar olduklarından, uzun intikallerde yolda kalıp bakıma ihtiyaç duyabilir. şah-fırat operasyonu'nda m60a3 tts'lere olanları hatırlayalım.
  termalleri de eski ve terörle mücadelede sıklıkla kullanıldığından, değişim gerektirebilir.

  bunun yanında, mayın/eyp tehdidi de dikkate alınması gereken bir durum.

  derdim tsk'nın başarısını sorgulamak değil, yüksek başarının kayıpsız veya en az kayıpla sağlanması. referandum sonrası türkiye'nin ne yöne gideceği belli değil, 500 civarı modern m60t ve leopard 2a4'ü her cepheye yetiştiremeyiz, ordumuzu bu yüzden gereksiz kayıplar yaşarken görmek istemeyiz.
  fırat kalkanı harekatı'nın başında, maalesef bu tür bir kaybımız olmuştu: (bkz: 27 ağustos 2016 ypg'nin türk tankını vurması) . videoyu buraya koymuyorum. yukarda bahsettiğim nedenlerle, m60a3 tts'miz, cephanelik patlamasıyla infilak ediyor.

  umarım altay tankının üretimi, 2020 yılında bir şekilde başlar ve önce m60a1, leopard1a3 gibi eski nesil/rezerv tanklar, ardından m48a5t2, m60a3 tts ve leopard 1t gibi yarı-modern tanklarımız envanter dışına çıkarılır. leopard 2a4'lerimiz de umarım modernize edilir; zira a3-a0'dan dönüştürme oldukları için, normal a4 zırhına sahip değiller. sıfırdan üretilen a4'ler, 1988 ve 91 tarihli iki farklı sınıf zırha sahipken, elimizdekiler 1979'daki ilk leopard 2 zırhına sahip.

  --------

  bu arada, 1995 çeçenistan'dan beri sıklıkla yaşanan asimetrik savaş ve meskun mahal çatışmalarına değinmedigimi fark etmişsinizdir. o tür durumlarda en az kayıp için, elimizdeki m60t gibi güncel tankları dahi, en yeni ve çok yönlü paketlerle modernize etmemiz ve piyade-hava desteğinin eksiksiz sağlanması gerekebilir.

  asimetrik savaşla ilgili, uzman bir yazarın detaylı yazısı: http://www.siyahgribeyaz.com/…yeti-ve-frat.html?m=1

  ayrıca: (bkz: #65781474)

  edit: yeni bilgiler eklendi.

  *ek:

  leopard 1t tanklarına kısaca değinmek gerekirse: volkan atış kontrol sistemine sahiptir ve taret önüne bir miktar kompozit zırh takılmıştır.
  atış kontrol sistemi m60a3 tts'den üstündür. çok uzak mesafedeki hedeflere hızlı nişan almayı sağlayacak detaylı verileri toplayan sensörlere ve bu verileri otomatik işleyecek bilgisayarlara sahiptir.
  taretteki zırh ise, heat mermileri karşılayabilir; ancak 125 mm apfsds mermiyi karşılayacak düzeyde olduğunu zannetmiyorum.

  genel hatlarıyla, yazıda verdiğim bilgiler leopard 1t için de geçerli. m48 ve m60'a göre, gövde zırhının daha ince olduğunu eklemek gerekir.
 • t1 ve t2 bu saatten sonra a5 ve t2 kesmediyse ancak eğitim tankı olabilir.m60 a3 yen aşağısına personel bindirmezdim..

  277.dönem kurmay asteğmen