şükela:  tümü | bugün
 • istanbul’un ikinci, avrupa yakasının ilk sürücüsüz metro hattı olan m7 mecidiyeköy-mahmutbey metro hattında test sürüşleri için gün sayımı başladı.

  mecidiyeköy, çağlayan, kağıthane, nurtepe, alibeyköy, çırçır, veysel karani-akşemsettin, yeşilpınar, kazım karabekir, yenimahalle, karadeniz mahallesi, tekstilkent, oruç reis, göztepe mahallesi ve mahmutbey istasyonları yer alan hattın; mecidiyeköy istasyonunda m2 yenikapı-hacıosman metro hattı ve metrobüs işletmesi ile, alibeyköy istasyonunda t5 eminönü-alibeyköy tramvay hattı ile, karadeniz mahallesi istasyonunda t4 topkapı-mescidi selam tramvay hattı ile, mahmutbey istasyonunda m3 kirazlı-olimpiyat-başakşehir metro hattı ile entegre olacak şekilde tasarlanmış hat, istanbul'un doğu-batı ekseninde önemli bir taşıyıcı konumuna gelecek.

  15 istasyondan oluşan 18 km uzunluğundaki hattın devam eden elektromekanik ve ince işler çalışmaları hızla devam ediyor. tamamlandığında mecidiyeköy ile mahmutbey arasında 26 dakikada yolculuk etmenin mümkün olacağı sistemde, goa4 seviyesi sinyalizasyon ile uto (tam otomatik sürücüsüz) sistemde işletilecek olan araçlardan ilki test çalışmalarında kullanılmak üzere tekstilkent depo sahasına indirildi. ilk aracın teslim alınmasını takiben en kısa sürede sinyalizasyon testlerine başlanacak hat için imalatı tamamlanan diğer araçlarında teslimatı devam edecek.
 • ibb tarafından 2020'de açılacağı açıklanan daha sonra ilk çeyreğe ertelenen metro projesi. sürücüsüz metro ve düşme bariyerli olacaktır.
 • su deposuna gelmeyen durağıyla birlikte tüm gazi mahallesi halkını hayal kırıklığına uğratmış,bunca bekleyişten sonra boşa mı bekledik biz dedirtmiştir.

  çok üzücü gerçekten. evden 5 dakika yüreme mesafesi ile ulasabilecekken artık otobüs ya da minibüs yapmak zorundayım.
 • 3. etap olan esenyurt-mahmutbey istasyonlarının açılışını dört gözle bekliyorum. açılırsa bahçesehire gitmek için otoban trafiğinden kurtuluruz. ayrıca arabamı da satarım
 • 2648 yılında açılacak, metro.

  6 yıldır her sene tarih veriliyor, her sene fos. milyonlar kullanacak ama kimsenin umurunda değil.

  gazi mahallesine yakın olan istasyon açılmayacak haberleri dolaşıyor ki o ayrı bir rezillik.

  300.000 kişilik bir nüfusun direk metro ile bağlantısı başlamadan kesiliyor...