şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekşi anket'in aktifliğini sağlayan, cevaplanası anketler hazırlayan biri.
 • adından laz olduğu çıkarılan yazardır.
 • kendisinin liberal demokrat parti ile üyeliksel bir bağı yoktur ama liberal demokrat partiyi destekleyen gerçek bir liberal olduğu doğrudur. desteklediği partiyle ilgili bazı haberleri sözlüğe taşıması ise insanlara bilgi vermek ve ''bu ülkede sadece 4 parti yok" mesajı verme amacındandır. hoşgörü ve bireyci düşüncenin olmadığı bir toplumda da bir şeyi değiştiremeyeceğinin ve boşa kürek çektiğinin farkındadır.
 • söylemek istediğim birkaç şey var.

  öncelikle burayı okuyanlar için durumu izah edeyim;

  kendi kurduğum ve burada da linkini paylaştığım buradan gelen insanlarla sohbet ettiğim bir sohbet kanalı var. bir kaç gecedir gelen insanlarla gerek siyaset, gerek geyik, gerekse diğer konularda muhabbet etmekteyiz. şu hemen üstte gördüğümüz arkadaş 2 gece önceki sohbette, iki kişi feminizm üzerine tartışırken "boşverin abi memeden bahsedin" "meme demiştiniz" "meme yaa" şeklinde durumu sulandırması sonucu atılmıştır.

  üzerine girdiği entry budur: (#34756180)
  ben orayı sohbet etmek için açtım, kimseyle de sohbet etmek zorunda değilim, kamuya açık bir alan vs. de değil, dolayısıyla konuşmak istemediğim birini atabilirim. şayet kendisi de sohbet etmek istiyorsa bir kanal açabilir (ücretsizdir) ve gelip burada linkini paylaşabilir. ama ben ve benim gibi insanlar iki karşıt görüşteki insanın feminizm üzerine ciddi bir tartışmasını dinlerken sürekli "meme"den bahsederek konuyu sabote etmeye çalışamaz. ki o gün de kendisi uyarılmış, ciddiyete davet edilmiş, devam etmesi üzerine uzaklaştırılmıştır. işin ilginç tarafı "ifade özgürlüğünün" olmadığına inandığı o yere geri gelmek istemesi, intikam almak için sözlüğe entry'ler girmesidir. şahsen ben kuran kişi olarak bu kadar ciddiye almıyorum orayı.

  bugün yaşanan olay ise şu şekilde cereyan etmiştir:

  yine başka bir konu konuşulurken bu arkadaş daha önce 2,5 saat kadar tartışılmış olan konuyu* açmaya çalışmış. bunun üzerine uyarılmıştır. fakat "hayır sizin ne dediğiniz önemsiz, ben bunu soruyorum ve tüm kanal bunu konuşmak zorunda" tavrı üzerine arkadaşım tarafından uzaklaştırılmıştır. üzerine yazdığı entry buradadır: (#34792864) sonrasında bana ulaşmış, arkadaşımla görüşmek istediğini bunun haysiyet(!) meselesi olduğunu belirtmiştir. bunu arkadaşıma ilettiğimde aldığım cevap, gelsin özel olarak görüşelim fakat tekrar kanalda konuyu değiştirip bu noktaya getirmeye çalışmasın, insanlar sohbetine devam etsin olmuştur. kendisi bu cevabı beğenmemiş, nasıl senin kurduğun kanalda benim istediğim konu konuşulmaz, ben oradaysam benim istediğim konu konuşulacak ve bundan memnun değilsem de çıkmak yerine çirkefleşirim gibi bir mantık gütmüştür. nitekim konuşma önerisini de reddetmiş ve şu entry'i yazmıştır: (#34793160)

  neden birisiyle özel olan bir sorununu herkesin içinde söylemek istemiştir, özelden deyince açıkça "ben almayayım" demiştir, bunun kanaldaki kadın arkadaşlarla ve onlara kendini beğendirmekle bir ilgisi var mıdır, bu konuda çeşitli söylentiler mevcut, ben ahını almayayım.

  son olarak da gelip nickaltıma entry girmiştir; (#34793041)
  kendisinin bir insana hakaret etmek için kullandığı "otuzbirci" tanımını hayatımda ilk kez duymakla birlikte algı dünyası hakkında hepimize yeterli veriyi sağlamıştır. herhangi bir demokrasi çabasında değil, sohbet etme çabasında olduğumuzu anlayamamış ve insanlar benim istediğim gibi konuşmuyorsa konuşmasınlar düşüncesinden kurtulamamıştır.

  ayrıca özellikle belirtmek isterim ki, kendisine ne burada ne de kanalda herhangi bir hakaret ne benim ne de arkadaşlarım tarafından edilmemiştir. nitekim kendisi her türlü hakareti ve kendince küçük düşürücü sözcükleri kullanmaktan çekinmemiştir.

  özetle: sırf canım sıkıldığı için bir sohbet kanalı kurdum ve sohbet ediyorum, konu muhabbet dinamiği içerisinde seyrediyor, genel olarak müdahale etmiyorum, konu özellikle birilerinin rahatsız olacağı noktaya geldiğinde (aşırı cinsellik, ırkçılık, 3 saat konuşulan konunun tekrar konuşulma çabası vs) müdahale ediyorum. ki kimseye bir hesap borcum olduğunu da düşünmüyorum. şayet yönetim şeklinden, muhabetten, muhabbetin kendi istediği gibi memeye varıp mikrofondaki kadına memelerinden bahsettiremeyişinden rahatsız olan varsa pek ala çıkabilir, kimseye neden çıktın diye sormuyorum. bunun "konol buzum dogul mu" şeklinde algılanması kadar da komik bir şey görmedim.

  kanal sahibi büyük bir insan olduğumu da düşünmüyorum, bu kanalı hayatta erkimi kanıtlayabileceğim tek mecra olarak da görmüyorum. dolayısıyla, kanaldan bahsettiğim sayfaya 3, nickaltıma 1 entry girecek kadar abartılacak bir şey göremiyorum.

  peki sen niye bu konu hakkında bu kadar konuştun dersen, kendimi yeterince değerli görüyorum ve böylesi ufak tefek karalama kampanyalarıyla uğraşmak hoşuma gidiyor.

  -o-o-o-o-o

  edit:

  arkadaş aşağıda cevap vermiş, ben kirlilik oluşmaması namına buraya editliyorum. entry'nin capsini almıyorum, son editlediği aynı gün saat 19:32'dir, bu kadar haysiyet konuşan adam editlemez diye umuyorum.

  öncelikle çok uzun yazmış yine arkadaş, hakaretlerine, iftiralarına tek tek cevap verecek vaktim yok, zaten üslubundan çok da cevap verilesi bir insan olmadığı aşikar.

  ama şunu özellikle belirtmek isterim ki ben hiç bir zaman senden özür dilemedim. senden özür dilediğimi sana söyleyen arkadaşla tekrar bir konuş da sana doğrusunu söylesin. ben yaşanan gerilimden dolayı o an kanalda olan kişilerden özür diledim. yoksa ciddi bir tartışma yapılırken, önce rica etmeme sonra uyarmalarıma rağmen meme trollemesine devam etmen üzerine seni kanaldan uzaklaştırmam, şunu kanalı açtığımdan beri yaptığım en doğru işlerden biriydi. bundan hiç pişman değilim.

  sonradan banı kaldırmamın nedeni ise -her ne kadar kendin hiç konu açmadığını söylesen de- kanala girdiğin ilk saatlerde sorduğun sorularla kanalda gündem oluşturmandan kaynaklanan diğer arkadaşlar üzerindeki etkinden dolayı bana baskı yapılması. ben bu baskıyı başta çok önemsemedim ama terbiyesizlik yaptığın mabelle mahlaslı arkadaşın benden banı kaldırmamı rica etmesi üzerine eylemimi geri aldım. yoksa o banın sittin sene kalkmazdı.

  bu arada, tam başbakan olacak adamsın. hemen anlatayım;

  entry'nde sürekli tekrarladığın otuzbirci, yalak ve benzeri hakaretlerini saymaya çalıştım, yarısında sıkıldım, sürekli cehape zihniyeti diyen ve insanları ancak bu yolla ikna edebileceğine inanan birini anımsadım.

  ısrarla hakarete uğramadığın, küfür edilmediğin halde hakaretin dozunu arttırarak cevap vermeye çalışmanda kafasına karanfil atılırken ne yapacağını şaşırıp "müdaheleyi gücünü arttıracağız" diyen birini anımsadım. e müdahale gücü sadece sözlükte hakaret etmek olunca bu kadar oluyormuş, yazık.

  gezi parkı konusunda uydururarak prim peşinde olanlar olduğunu söylemişsin, onun anlattığının yalan diğerlerinin doğru olduğunu ya da özellikle onun anlattığının yalan olduğunu ne şekilde kanıtlayabilirsin? acaba bu durum sözlük ahalisinin gezi parkı konusundaki hassasiyetini kullanarak bir sempati toplama çabası mı? bu da bana "camiide içki içtiler"i anımsattı nedense.

  uzun uzun yazayım, arada farklı kelimeler kullanayım, bilgili görüneyim ama tüm bu düzeyin içinde hakaret etmekten de geri durmayayım, bu sayede haklı görünebilirim mantığı da çok yabancı gelmedi. milli iradeye saygı entry'n çok güzel olmuş kardeş, ama burada yemezler.

  bir de tüm iftiraların, hakaretlerin üzerine "ben buradayım, karalayamayacaksınız, susturamayacaksınız, iftira atamayacaksınız" gibi çıkışlar yapmışsın, anladım yedirtmezsin kendini, çok da mağdur olmuşsun, canım benim, oy mu verelim sana n'apalım?

  bunlardan başka türlü türlü tesadüfler ve komiklikler mevcut, ama bu kadarı kafi sanırım. diğer savlarına da gayet cevap verebilirim, ama yapmıyorum, madem sen başbakan gibi davranmakta ısrarcısın, benim de ana muhalefet lideri gibi davranmam da bir sakınca yok sanırım. hem zaten, altı üstü 15-20 kişilik bir kanal yönetiyorum, koca ülkeyi yönetmiyorum ki anasını satayım.

  altı üstü bir sohbet kanalı lan, ne dert ettin arkadaş, kendine yazık etme bu kadar.

  bu da bu konudaki son sözümdür. senin ağa babanla ülke olarak uğraşıyoruz zaten, bir de ufak tefek taklitleriyle uğraşmayalım.

  edit2: arkadaş, bana fütursuzca saldırdığı entrylerini silmiş, kaçmış sonradan fark ediyorum. sohbet kanalı da kapandı. şu durumda bu entry'm biraz anlamsız kaldı ama olsun dursun.
 • insanlari once davet ettigi kanaldan atma (ya da atilmalarina seyirci olma ve atilmalarini onaylama) sebebi sadece "meme", "asiri cinsellik", "irkcilik", "3 saat konusulan konunun tekrar konusulma cabasi" olmayan yazardir.

  ayrica insanlarin adalet duygularini harekete gecirecek sekilde keyfi olarak kanaldan atma gibi huylari olan (ya da bunu yapani onaylayan)yazardir. (bkz: #34792600). kaldi ki yukarida sayilan sebepler dogru bile olsa bu konuyu konusanlarin verecegi karardir. eger konu konuslmak istenmiyorsa kendiliginden soner ve trolluk durumu varsa da insanlar bunu ayirt edip uyarabilir. boyle 10-15 kisilik bir kanalda ciddi bir "filtreleme ve karar organi"na cok da gerek yoktur zaten..(tabi bu benim sahsi gorusum, oradaki insanlara bu sorulup ona gore de karar verilebilir..) bahsi gecen entry'de (bkz: #34792600) anlattiklarim yukarida aciklanan ve ele alinan konulardan tamamen bagimsizdir.

  onemli not: beni atan kisi yazar midir baskasi midir bilemem. cunku kanalda kullanilan nickler yazar olarak kullanilan nicklerden bagimsiz ve kimin hangi nicki kullandigini bilmiyorum. ancak bu nick altinda ve kanal ile ilgili baslik altinda yazdiklarindan (bkz: ekşili sohbet konferans kanalı) anlasiliyor ki yazar ya beni atan kisidir ya da beni atan kisiyi fikren ve fiilen tam manasiyla onaylamistir. doyasiyla ben savunulan fikir hakkinda birseyler soylemek istiyorum, olaylar ve kisiler konusunda degil, olayi sadece munferit bir ornek olarak anlatacagim, sonrasinda neden bu sekilde dusundugumu aciklayacagim. bu arada yazara ozel mesajla meramimi anlatmaya calistigimda kendisi bir karsilik vermediginden nick altina yazmak zorunda kaldim. kamuoyu ve sozluk ahalisine rahatsizlik verdiysem affola.

  olay "yasakli turk filmleri konusu ve bu filmlerin tekrar gosterilmesi icin ne yapilabilir" seklinde bir konu acmaya calismam ve bunun hemen akabinde "bu konu siyasete gider konusmayalim", "kurt meselesine gider konusmayalim" seklinde kesmesi ve buna itiraz edince de cikan tartisma sonucu en son olarak "ben canim sikildigi icin rastgele birilerini de atabilirim, bakalim kime denk gelecek" seklinde beni atmasi seklinde gerceklesmistir. bu sirada da baska kimseden konunun konusulmamasi yonunde bir talep gelmemistir. sonucta dogru, kendisinin actigi bir kanaldir ve tamamen keyfi davranabilir ancak bunu bastan o kanal icin actigi baslik altina bi guzel yazmasi lazimdir ki insanlar neye tikladigini, nereye girdigini bilsin. bu durumda yazar o kanalin basligi altina su minvalde aciklamalari da yazmalidir: "keyfi actigim bir kanal ve keyfime gore insanlari atabiliyorum da, benim istedigim ve asiri gormedigim konularin konusulabilecegi bir kanal". bunlari belirtmezse insanlari aldatmis olur. ornegin "genelde insanlari atmiyorum karismiyorum" ifadesi benim gozlemleyebildigim kadariyla gercegi yansitmamaktadir. asagida acilan hemen hemen her konu icin konunu niteigi ve "konusulabilirligi" ile ilgili mutlaka bir yorum yapmaktadir ve bu yorumlarina itiraz edildiginde de hareket tarzi olarak alayci bir "ben fasitim ehehehe.. aha attim gitti.." tavrini benimseyip bunun geregini yapmaktadir.

  sonuc olarak; konu "sahislarin keyfi kural koyabildigi kanal acmasi" insanlarin "ister gelip ister gelmemesi" degildir, bu fikre bir itiraz yoktur. itiraz ve tartisma o dur ki; eger durum bu ise, bunun onceden ackiklanmasi ve kanalin reklami yapiliyorsa bunun da gercege uygun sekilde duyurulmasi gerekliligi ve bu gerekliligin yerine getirilmemesidir. cunku bu reklam eksisozlukte yapilmaktadir ve bu gereklilik giyabinda butun sozluk yazarlari ve okurlarinin gercegi bilmesi ve buna uygun davranmasi icin gerekli olan bir hassasiyettir. ben de o baslik altina gorusumu ve yasadigim olayi yazarak bunu yapmaya calistim.

  peki ben neden bu kadar uzun bir yazi mi yazdim? hosuma gidip gitmemesinden bagimsiz olarak, adalet duygusu ve insanlarin gercegi bilmesi adina.

  sabirla okudugunuz icin tesekkur ederim. kamuoyu ve sozluk ahalisine rahatsizlik verdiysem affola.
 • ben gibi 92'li bi yazardır. pek bi severim muhabbetini kendisinin. bana trip atar bazen ''allahım yine ne yaptım bu adama ben'' derim üzülürüm. bazen kızar bana, uzatır durur, ben de sinirlenirim sonra yaklaşık 24 saat falan birbirimizi özleyinceye dek konuşmayız:) ardından hiçbir şey olmamış gibi devam eder sohbetimiz. bu konuda çok başarılıyız.
  kendimize anlam veremeyiz çoğu zaman. bi garip ilişki içinde geçer gider günlerimiz.
  kısacası hep yanınızda olsun isteyeceğiniz insanlardan biridir, çok sevilir.
 • oyunsever panpa.
  karışmayın, sikerim. *
 • lazca, ben lazım.
 • (bkz: arkadaşlar bu bir virüs olabilir mi)

  şaka bir yana çok sevdiğim, kendisi ile vakit geçirme şerefine nail olduğum kıymetli yazar.