şükela:  tümü | bugün
  • aşırı sevimli bir kadın, komik hatta: https://www.youtube.com/watch?v=escvggxfq4q

    hayatımda turrşu kurmamış bir insan evladıyım; bu kadının yemeklerini zileye izleye kimchi yapmaya özendim, malzemeleri de buldum, bu akşam da yaptım. bizim gibi metrik sistem kullanan ülkeler için amerikan cup ölçülerini çevirmek bir sıkıntıydı (ki bir yerden sonra "göz kararı"na döndü olay). bir diğer zorluk da kadın koreli içgüdülerine ve alışkanlıklarına uygun olarak bir oturuşta 10-15 lahanadan kimchi yapıyor. ben ise deneme amaçlı bir tane lahana almıştım. ölçüleri küçültmek de biraz sıkıntılıydı. ama dediğim gibi göz kararı tutturulabiliyor sonuçta. bakalım, eğer bu kimchi işini kotarabilirsem kore mutfağına doğru yürürüm artık.
  • kore yemekleri için başvuracağınız en önemli kişi diye düşünüyorum. anadolunun köyündeki bir teyzenin koreden new yorka göçmüş versiyonu. tatlı mı tatlı bir anlatışı var. videolara izlerken bir anda çıkan komik notlar ekliyor. muhakkak yemeklerin tadına bakıyor. bakarken çok sempatik şekilde ağzını şaplatıp mmm mmm tarzı sesler çıkarıyor. insan izledikçe yemek yapası geliyor.
  • dünyalar tatlısı youtuber. kendimi ne zaman kötü hissetsem açıp videolarını izliyorum. yemekleri yaparken o yemekle ilgili anılarından bahsetmesi, kore kültürü hakkında verdiği bilgiler, araya sıkıştırdığı komik notlar, yemekleri tadarken kendinden geçmesi , tatlı aksanı derken resmen terapi etkisi yapıyor bünyemde.
  • kore mutfağı başta olmak üzere pek çok uzakdoğu yemeğinin tarifini görsellerle en iyi anlatan site.