şükela:  tümü | bugün
 • bazen ayin 15 i olup da alinamayan sey.
 • ekonomik krizden sonra değerini kaybeden şey, zamanında da verilmezki bu azizim.
 • ''calisan insan icin bir baskadir ayin 1. veya 15. gunu"
  mutluluk sacilir etrafa, guzel bir yemek yenir, eglenmeye gidilir ve en son olarakta kredi karti borcu yatirilir. "aeh bu ne ya?'' diye, dusundum ilk etapta, ama calisanin hakkidir sonucta.
 • iş görüşmeleri esnasında "net maaş"/"brüt maaş" ayrımının dikkatli yapılması gerekir...zira siz "ulan maaş konusunda amma çabuk anlaştık" diye sevinirkene elinize vergiydi, ssk'ydı, hedeydi hödöydü derken kuşa döndürülmüş bir "net maaş" verilecektir*...

  hele ki bizim gibi devletin biricik vergi kaynağının bordro mahkumu kişiler olduğu düşünülürse, bu ufak ayrıntının ne kadar önemli olduğu görülecektir...
 • neti sabit olani iyidir güzeldir. brut sabit ise yok vergi dilimi yukseldi yok ssk primi artti yok bilmem ne oldu diye her ay azar azar azalip erir gider.
 • çalisandan baska herkese ait olan emek karsiligi. misal benimki ev sahibi, iski, tedas, denizcilik isletmeleri, iett, es, dost, muhtelif bankalar, vs tarafindan hacilaniyor. ne anladim ben bu isten simdi? vermeseniz de olurdu maas..
 • ingiltere'de hakimler maas almiyor !!!

  ingiltere'de yargiclarin maasi yokmus. onun yerine ihtiyaclari oldukca kullandiklari kredisi sinirsiz cek defterleri varmis.(buraya kadarını daha önce de duymuştum )

  ingiliz devleti hakimlerine bu kadar guveniyormus yani. birgun hakimin biri bir bankaya gidip 1.000.000 poundluk bir cek bozdurmak istedigini soylemis.

  tabii ortalik birbirine girmis. banka yoneticileri en ust makamdan onay almadan bu kadar parayi veremeyecekleri soyleyip hemmen icisleri bakanligi, adalet bakanligi, basbakanliga vs. telefon etmisler.

  ancak aradiklari her yerden gelen cevap ayniymis:

  odeyin! gel gelelim bankada o kadar nakit yokmus. hakimden ertesi gun gelmesi rica edilmis.

  ertesi gun para bir bavul icinde hazirmis. aradan birkac gun gecmis. hakim cikagelmis. parayi bankaya geri vermek istiyormus.

  banka yonetimi sasirip kalmis. hemmen adalet bakanligi'ni aramislar. derhal bakanlik mufettisleri devreye girmis ve hakime hareketinin sebebini sormuslar.

  hakim : -"kralice nin hukumeti bize gercekten bu kadar guveniyor mu? onu sinadim" cevabini vermis.

  raporlar bakanliga iletilmis ve ayni gun hakim azledilmis. adalet bakanligi hakime gonderdigi yazida gerekceyi soyle aciklamis:

  "kralice hukumetinin saygin bir hakimi, devletine guvenmiyor ve onu siniyorsa, devlet ona asla guvenmez.
 • gecikmeli alındığı takdirde tamamına yakını kredi kartı ödemesine gidebilen bir şeymiş kendisi.
 • elde edilebilme katsayısı ile tüketme katsayısı arasında kocaman bir ters orantı (bkz: uçurum) olan parasal kavram.
  bir ay çalışırsınız maaş elinize geçer bir ya da iki günde biter...
 • hiç bi zaman çoğalmayan şey.