şükela:  tümü | bugün
  • patronun işi öğrensin diye yanında çalıştırdığı evladı da olabilir. zaten söz konusu evlat hak ettiği maaşını kat be kat harçlık şeklinde almaktadır ya da hiçbiri.
  • maaş alamayıp, sefalet dolu anlar yaşayan ve sıradan olamayan tiptir. nasıl sıradan olsun, çoğu insan az veya çok maaş günü maaşını cebine koyarken bu insan sadece elleri üşümesin diye elini cebine sokar.

patronların açıklama yapma gereği duymaması ise ayrıca tuhaftır. maaşını almadan çalışmaya devam eden vatandaş sıkıntılı günler geçirir, ha bugün, ha yarın verirler umuduyla evden işe, işten eve gider gelir, yollarda çektiği çileyi ve iş yerindeki sıkıntılarla boğuşurken bir de maaşını alamaması iyice bozar maaşsız elemanımızı.

bu tipler bir de genelde utangaç olur, gidip işverenine "ne oldu bizim maaş" diyemez. saydığımız sıkıntıları yaşamaya bir müddet daha devam eder. yazık lan adama, belki fazla sevecendir.
  • medya sektöründe sıkça rastlanılan tiplerdir.
  • gavurlar volunteer der bunlara.
  • misal annem. ev hanımı olarak da adlandırılabilir. izin hakkı yoktur. prim sistemi, emeklilik hakkı vs de bu kişiler için geçerli değildir. zaten tüik tarafından gerçeleştirilen anketlerde de "çalışmıyor" olarak kayıt altına alınırlar. buna rağmen "çalışmıyor yazmayın, bütün gün çalışıyorum ben" diyenler ise` : misal benim annem` görevli kamu görevlisi tarafından deli galiba bakışı ile karşılanır.
  • prim üzerinden çalışan calışan tipidir. maaş almaz ama ay içinde yaptığı işler, satışlar vb... gibi kriterler değerlendirilerek bir prim alır.
  • son yılarda çorlu bölgesindeki fabrikalarda (özellikle tekstil) sıkça rastlanan durumdur.adam 10 yıldır aynı fabrikada çalışıyodur eğer işte ayrılırsa 10 yıllık tazminattan olacaktır (yaklaşık 9000 ytl).sırf tazminattan olmamak için 4-5 aydır maaş almadan çalışıyodur.her ay ev kirası , okul masrafı , ev giderlerini nasıl karşılar bilemiyorm.bizzat eski çalıştığım iş yerinde durum buydu.
  • bünyesinde çalışmakta olduğu şirket,
    boyundan büyük birsürü işe el atmaya çalıştığı için,
    ay başında alması gereken maaşı ayın yirmi yedisi olmasına rağmen alamayan çalışan tipidir.
    şirket ona vereceği maaşa güvenip derin sulara yelken açmaktadır sanırsa.
  • (bkz: tipi tip)
  • ailesinin fena halde diline dolanmış kişidir.
    - verdiler mi bugün maaşını?
    -hayır. (kısa ve net)
    -sen daha girme kpss'ye. öğrenciyken daha iyiydi halin farkındasın değil mi?
    (içses devreye girer burda)ben de yarın istifa etmezsem... veririm istifamı gelir evde yatarım, oh mis.
    bu şekilde ayın 27'sine kadar gelinir, ve elde var sıfır.