şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kahpe bir düzenin en basit örneği.

  sanki emir vermek taş taşımaktan daha zormuş gibi...
 • doğal olan durum. yükseldikçe senin iş yükün azalmasına rağmen sorumluluğun artıyor. en altta çalışan birinin bir hatası büyük bir probleme yol açmaz ancak yükseldikçe sorumluluğun arttığından vereceğin kararlar şirket açısından kritik önem taşır. ayrıca altta çalışan her adamın yaptığı işten üst sorumludur.

  gelmiş yine tipini sevdiklerim. bak şimdi, ben saygı çerçevesi içerisinde bilale anlatır gibi anlatacağım. sadece iş gözüyle bakma olaya. şu pınar boykotu olayından örnek vereyim. şirketin yönetim kurulu üyesi çıkıp diyor ki "karşıyaka'nın hayır oranı fazla, sponsorluk gözden geçirilmeli". bu sözü şirketin alt tabakasından biri söylemiş olsa insanlar bir tarafına takar mıydı? takmazdı. ağzından çıkan her sözcük daha da önemli hale gelir.
  hadi işten bahsedeyim. bir yönetici her şeyi bilemez. her durumda ne yapacağını bilen yöneticiler olsaydı bugün iflas etmiş devasa firmalardan hiçbiri iflas etmezdi. bir kriz çıkar, bir karar vermek zorundasındır. ya o, ya o. sorumluluk büyük.
  ama herhalde bazı arkadaşlar piramidin en altında çok hırpalanmış. davulun sesi uzaktan hoş geliyor belli ki.
 • iş yükü azalıyor evet efendim doğrudur fakat o noktaya sıfırdan gelmiş olan kişilerin verdiği emekler ? onlar sayılmıyor mu ?
 • buna en açık ve haklı gibi görünen karşı çıkış iş yükü azalırken sorumluluğun artması olsa da işler sarpa sardığında günah yine çoğunlukla "maaşı az" olana çıkacağından yanlış savunmadır.

  öte yandan, liyakatı merkeze koyan bir sistemde, tecrübe kazanıp maaşı artarken daha az elini kirletip daha çok yol gösterici pozisyonuna gelen biri için bu durum zaten olması gerekendir.
 • emekle para kazanılsa idi hamallar zengin olurdu.
  (bkz: seni yazar yapan sistemin ben...)
 • kpss den 90 al gel kamuda hizmetli ol ah bu parasızlık iş yükünü dibine kadar yaşıyorum zekiyim bilgiliyim üniversiteyi hala bitiremedim karmaşık duygular içerisindeyim imam hatipler kapatılsın