şükela:  tümü | bugün
  • sgk primlerinin yüksek olmasından dolayı, maliyeti düşük tutmaya çalışanlardır. resmi olarak beyan edilen maaş yükseldikçe, prim tutarı da yükselir. şu anda bile taban 1.000 tl. 4 işçi çalıştıran bir işletme ayda 4.000 tl sgk primi ödemekte. bu da 2 işçi maaşı etmektedir.
    hal böyle olunca, maaşı düşük gösterilen işçinin işten ayrılırken resmi tutar üzerinden tazminatı hesaplandığı gibi, işsizlik maaşı da yine aynı resmi bordroya göre ödenmekte. yani gerçekte asgariden yüksek maaşla çalıyorduysa daha az ödeme almakta.
    hülasa, gerçek maaştan prim yatırınca işveren, asgariden yatınca işçi zora sokulmaktadır. bunun çözümü çalışan üzerinden işverenden alınan vergiyi minimuma düşürmektir. sgk prim tutarını 300 tl’ye sabitle bakalım, kim düşük gösterecek maaşları.

(bkz: işçinin işverene maliyetinin 3.005 tl olması)
  • akp’li işverenlerdir. yargı hakkında bir işlem yapmamaktadır.
  • götveren işverenler diye okudum allah affetsin.
  • haklı işverendir. isteyen işverene aldığı toplam ücreti brüt ücret olarak göstermesini isteyip aradaki farkı devlete ödeyebilir. size hesap da çıkarayım:

diyelim net maaş 6000 alıyorsunuz. bu durumda 2019 itibariyle yaklaşık 4000 lirayı elden alırsınız.6000 lira net maaş için brüt ortalama 9200 oluyor. 2000 net maaş için ise 2860 brüt oluyor. yani siz 4000 fazla alırken aynı net maaşınızı ödemek için işveren 3200-860=2340 tl ekstra vermesi gerekiyor.

ben olsam ve böyle bir talepte bulunan bir işçim olsa ona hemen kendisine brüt maaş olarak brüt asgari(2860)+4000=6860 tl brutten maaş teklif ederim. o da ortalama 4700 net maaşı ile geçinip dursun amk. her ay 1300 tl kesilsin.

zorunlu edit: özelden küfür eden dallamalara lafım. teklif gayet açık ister 1300 tl eksik al istersen siktir git.

edit2: hesaplamam yanlış diyenler olmuş. ben yıl ortalaması aldım. ilk ay brüt 8100 gibi dogru ama son ay 10000 i buluyor. ortalama 9200 brüt çıkıyor sabit net 6000 tl maaş için. çünkü veegi diliminin anasını ağlatırsınız* 6000 net maaşla.
  • haksız işverendir. bunu mu demek istediniz:

(bkz: maaşı asgari ücret üzerinden götveren işverenler)
  • vergi kaçırmanın suç olduğunu bilmeyen yazar beyanı.
  • hem vergi kaçakçısıdır hem de hak gaspçısıdır.
  • işçi emekli olduğunda en çok ona sövecektir.
  • (bkz: götverenler)
  • (bkz: orospu çocuğu)
    (bkz: şerefsiz)