şükela:  tümü | bugün
 • orospu çocuğu firma sahiplerinin elemanların sigortalarını düşük yatırmak için uyguladığı yöntemdir.

  örneğin 3000 lira maaşa anlaştınız bu orospu çoçuğu patron sizi devlete 1.500 lira maaş alıyor gibi gösterir ve sigortanızı devlete 1.500 lira üzerinden yatırır. size de elden geri kalan 1.500 lirayı alırsınız. siz 3000lira her halükarda elinize tam geldiği için pek umursamazsınız elden aldığınızı fakat emekli olduğunuzda 1.500 lira üzerinden yatan primler kadar para alacaksınız o da azıcık birşey zaten.

  işin özeti bu (tekrarlıyorum) orospu çoçuğu patronlar sizin geleceğinizden ve devletten para çalarlar. büyük firma küçük firma hiç fark etmez kurumsal veya değil , bu hırsızlığı bir çok firma elemanlarına yapıyor.biz de 3000 lira alıyoruz sesimizi çıkartmayalım abi diyerek susup oturuyoruz. sigorta kurumlarına şikayet edin , görüceksiniz ki hiçbir değişiklik olmayacak , yine rüşvet ve gerekli yollarla işin içinden sıyrılacaklar...aşağıdaki entrylerdeki bunun normal olduğunu hatta eleman için iyi bir şey olduğunu savunan orospu çoçuklarını ayrıca sikip öldürmek lazım.şirketleriniz batsın inş.kendi bokunuzla oynayacak hale gelin amk.

  edit ; ana konuya birkaç küfür süslemesi daha eklendi. / imla düzeltmeleri
 • işçiye iş sözleşmesini haklı sebeple sona erdirme hakkı verir. bu durumda işçi varsa kıdem tazminatı, fazla çalışma ücreti, vs. işçilik alacaklarını işverenden talep edebilir.
 • vicdansızlıktır. çünkü bu uygulama ile hepi topu çalışan başına yıllık 1000 tl civarında bir rakam tasarruf edilmektedir. eksik gösterilen maaşlar yüzünden şirket kasasında olmayan para birikir. patron, bu paranın üzerinden devlete gelir vergisi öder. sigortaya ödenmeyen ücret- gelir vergisi= yıllık 1000 tl.

  eğer kasada para birikmiyorsa:

  (bkz: naylon fatura)

  ama işte işçinin ağzından alınan her lokma tatlıdır. o lokmayı kendisi yemeyip, biber gazı alsın, allah'ın teröristlerini beslesin diye devlete vergi olarak ödese bile.
 • maaşı asgari ücretten gösterip vergi kaçıran ama hicbir cuma namazını kaçırmayan patronlarımızın şark kurnazlıklarından biri ...
 • çok net bir emek ve hak sömürüsüdür. kağıt üzerinde de böyle, algıda da. kimse ağlamasın. patron ve zengin düşmanı değilim, işini hakkıyla yapan herkese büyük saygı duyuyorum lakin durum hiç de iyi değil. patron daha fazla tatile gitsin, oğlu bara her akşam gidebilsin diye bir çalışanın geleceğiyle oynamaktır.
 • orrrospuuu cocugunun daniskasidir; sikayet etmedigin sürece sen de suclusun.
 • patronda işin yarısını götten alacaksa anlaşılacak olaydır
 • patron gibi işçide bu durumdan vergi kaçakçılığı yapmaktadır. elden almış olduğu paranın vergisini ödememekte ve iki tarafından faydalandığı bir uygulamadır. inşaat sektöründe bolca gözlemlenebilir.
 • iletişim sektöründe faaliyet gösteren birçok ajansın da yaptığıdır.

  müşterilerine hava atmak için paris, new york seyahatlerini anlatan ajans başkanlarının çalışanların emeğinden çalma yöntemi olarak da tanımlanabilir.

  bu türlerin bir de asgari geçim indirimini 6 ay boyunca yatırmayanları mevcuttur. bu konuda arkadaşlarla yapılan sohbet kulağına gidince de odasına çağırıp yüzsüzce "50 tl için mi bu kadar laf? paraya mı ihtiyacın var?" diyebilmektedir.
hesabın var mı? giriş yap