şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kapitalizm ciddi vahşileşti artık iş verenler komedi maaşlar teklif ediyorlar .

  edit:teklifi verenler bu ülkenin en büyük şirketlerinden .
 • maaşlar iyi aslında. sadece her bok pahalı. sabunundan tut bulguruna kadar her şey aşırı derecede pahalı. maaşlar aynı kalıyor ama her şeye zam gelmeye devam ediyor. bu iş böyle devam edemez.
 • 2009 yılında itü mühendislik mezunu bir arkadaşım, türkiye'nin en büyük inşaat şirketlerinden birinde ilk işine 2000 tl maaşla başlamıştı.

  geçen konuşuyoruz, o şirketten hala iletişimde olduğu insanlar varmış, sene 2018'de hala ilk işi olan genç mühendisleri 2000 tl maaşla başlatıyorlamış işe aynı şirkette.

  bu durum tüm sektörlerde geçerli; yani 10 yıldır maaşlar neredeyse aynı - zam alsanız bile alım gücü değişmediğinden, 10 sene önceki maaşınızın 3'te 1'ini kiraya veriyorsanız, hala aynı oranda veriyorsunuzdur - tabi pozisyon atlamaları, transfer olup maaş katlamaları göz önüne almıyorum.

  ama ehonomi çoğggh eyi.
 • türkiye kapitalizmin eline sonuna kadar bağlı olduğu ve sermayeyi buraya cekmek için yerlatı sularından şeker fabrikalarına kadar ne varsa özelleştirdiği için sonuc budur.

  sermaye en ucuz iş gücünü gördüğü yere yatırım yapar. nasıl ki, giydiğiniz nike'lar, adidas'lar, tommy'ler, bershka'lar çin'de tayland'da üretiliyorsa sebebi ucuz iş gücüdür.

  ak parti döneminde işçiyi düşünen kanunlar birer birer yıkılmış, tazminatlar kuşa döndürülmüştür. misal 2014'te cıkarılan kanunla 4000 üzeri maaş alan herkesin tazminatı tavan 4000 olarak sınırlandırılmış ve büyük bir haksızlık yapılmıstır.

  avrupa'da ortalama izin süreleri 22 günken türkiye'de maalesef 12 gündür.
 • o zaman sizi şöyle alalım da moraliniz bozulsun.
  (bkz: çalışılan pozisyonlar ve maaşları)

  maşşalah sözlükte "10k"dan aşağı kazanan yok.
 • maaşlar rakam olarak bakınca düşük değil, devlet memuru 3000-5000 lira arası para alıyor asgari ücret 1600 küsür lira, ne bileyim alelade yerde garsonluk yapanlar bile 1000-1500 lira arası para alıyor ama paranın değeri var mı? o yok işte. öğrencilik zamanında cebimizde 100-150 lira bile olunca baya bir süre geçindirirdi o para, karı kıza kahve de ısmarlardık karnımızı da doyururduk, peki şimdi? ulan diyorsun dur şuradan para çekeyim de cebimde en azından 100 lira nakit olsun, güzel düşünce ama akşam bakıyorsun 20-30 lira kalmış cebinde. lüks harcama yapmadın, gereksiz harcama yapmadın ama para gitti, çünkü türk lirası olmuş pul.
 • günaydın millet ! ciddi düşük değil ciddi ciddi açlık seviyesinde.asgari ücretin bir iki yıldır bu seviyelere geldiğini düşünürsek zaten,ülkenin %40-50 gibi bi civarına yaşama hakkı bile tanınmıyormuş diyebiliriz .çünkü su içmek, ekmek yemek,nefes almak yaşamak değil zorunlu ihtiyaç bana göre.asgari ücreti beden gücüne veriyolar desek onların ülke geleceğine beyin olarak bi faydası yok yeter desek (ki deme hakkımız yok)durum o da değil.fakülte mezunu adamlara bu paraların altında maaş teklif ediliyo veriliyo lan ! neden ? aq bi kamyon aynı fakülteden mezun adam var çünkü. açarsan öyle her bölümün gece eğitimini özelini tüzelini vırtını zırtını herkes avukat olur herkes mükendis herkes eczacı !!
 • üniversite mezunu sağlıkçıyız işe başvuruyoruz adam asgari ücret + sigorta diyor :d sigortada yapacakmış puşta bak
 • maaşlar düşük değil

  objektif olmak gerekirse maaşlar,avrupa’dan yüksek seviyede

  allah aşkına kaç tane düzgün üniversite mezunu asgari ücret alıyor ? bu saçma sapan üniversite mezunlarından bahsetmiyorum. iyi üniversite mezunları gayet iyi başlangıçlar yapıyor
 • market alışverişi, kira, fatura, ulaşım, giyim, elektronik araç gereçler

  yukarıda saydıklarımı ailesinden destek almadan 2. iş yapmadan maaşından karşıyalan kaç kişi var acaba? yurt dışından gelen tüm ürünler dolar/euro cinsiyle evimize girerken pazarlama paketleme ve dağıtım masraflarını eklediğimiz zaman elinizdeki maaşın kuşa döndüğünü görebiliyorsunuz. sosyal etkinlikleri saymadım dikkat ederseniz en düşük tekel birası 8-9 tl olmuşken zaten en kıytırık mekan 15tl den fıçı biralara başlıyor.

  bana kalırsa bunlar iyi günlerimiz ve yaz sonuna kadar maaşlarınız %30 artmayacaksa satın aldığınız ürünler ve diğer tüm endüstriyel araçlara %30 oranında 2. zam dalgası gelmesi yakın olup sizi daha da zorlayacaktır.

  evinin kirasını babası, halası, dayısı ödeyen arkadaşları geçerek, ezici çoğunluğun durumunu ortaya koymak adına söylediğimi tekrar hatırlatırım. saygılar.

  edüt: iyi maaş yani 10-20 bin arası kazanan orta gelirli arkadaşlar da bu sene yurt dışı gezilerini biraz aksatacak gibi geliyor. evet artık siz de orta gelir tuzağına hoşgeldiniz.