şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de logaritmik olarak artan nüfus, şehirlere olan göç akını ve sosyoekonomik yapının değişmesi ile birlikte gündeme gelen durum.

  et, sebze, bakliyat ve tahıl fiyatları devamlı artıyor ve devlet her şeyi ithal etmeye başladı.

  şu aşamada tarım ve hayvancılığa inanılmaz bir teşvik var ve getirisi çok fazla olan kulvarlar.

  ama işi bilmek ve çok çalışmak şart. devlet her ne kadar teşvik verse de sizin de belli bir sermaye koymanız gerekiyor.

  ancak başarırsanız maaşlı işte 24 ayda kazandığınızı bu sektörler 1 ayda kazandırıyor. üstelik ülke için de faydalı bir iş yapmış oluyorsunuz.

  ama dediğim gibi uğraşmak gerekiyor.
 • an itibariyle yapmak istediğim iştir. yalnız anlamadığımız bir nokta vardır ki bu tür işleri yapan köylü vatandaşlar para kazanamamaktan şikayetçidir fakat metropolleri terkedip bu işlere başlayan bazı kişilerin iyi bir gelir elde ettiğini görmekteyiz.

  işin doğrusunu bilen varsa iyi bir entry bekliyoruz.
 • 3-4 yıl sonrası için hedeflediğim hayattır.

  köye gideceğim, ancak gitmeden önce kendi kendini döndürebilen ekonomik sistemi kurmam gerek. özellikle enerji büyük önem taşıyor, sürekli elektrik enerjisi üretebileceğim (solar roof) ve depolayabileceğim (powerwall benzeri) bir yatırım yapacağım. tesla sağolsun bunu sunuyor.

  küçük bir arazi, savaş durumu için betonuna kurşun plakalar gömülü (fallout önlemi) derin bir bodrum katı, üzerinde prefabrik, iki katlı bir ev inşası... bazı güvenlik önlemleri... sonrası çorap söküğü gibi gelir.