şükela:  tümü | bugün soru sor
 • maas ırmağı üzerinde kuruludur adı da buradan gelir hatta tam anlamı budur.almanya ile belçika arasına sıkışmış bir hollanda şehridir. 3 ülkenin parası da geçer(di) * avrupa topluluğunu avrupa birliği yapan maastricht antlaşması burada imzalanmıştır.
 • ortacagdan kalma yapilariyla guzel, bir o kadar da tuhaf bir sehirdir. soyle bir etrafta dolaninca halkinin epey bir kismi satanist mi acaba hissine kapilmak isten degildir; camlarin onune konmus seytani figurlere, urkutucu tuhaf biblolara bircok evde rastlamak olasidir, sehrin gobeginde, katedralin onundaki meydanda da dokme metalden son derece urkutucu 5-6 tane seytani gorunuslu heykel bulunmaktadir. ne oldugu uzaktan pek anlasilmayan bu heykellerin yanina yaklastiginizdai her birinin seytani sembollerle bezenmis tuhaf hayvanlar - yaratiklar oldugunu ve farkli birer enstruman calmakta oldugunu gorursunuz, bir tanesi kolunun altina debelenen ufak bir cocuk sikistirmistir hatta; seytanin onur konugu oldugu bir panayirdan firlamis gibidirler. bu figurlerin katedralin tam onunda yer almasi da ayri bir tuhafliktir; ulkenin guney bolgelerinin zeka duzeyine pek guvenmeyen hollandalilara sorarsaniz bu normal bir durumdur gerci, heykelleri yapan zat-i muhterem muhtemelen heykellerin oraya dikilmesine karar veren belediye meclisiyle (veya hangi organ ise) fena halde kafa bulmustur.

  hollanda'nin protestan cogunlugundan farkli olarak, agirlikli sekilde katolik nufus barindiran bir sehirdir bir de. belcika'ya yaklasilmis olmasinin etkisiyle, hollanda'in genelinden cok daha duzgun bir mutfaga sahiptir, yeme icme acisindan husrana ugramazsiniz.

  sehir ayrica, hollandalilar'in bu bolgenin zekasiyla dalga gecmelerinin cok da haksiz olmadigini gosteren gudiklikleri adim basi sergiler. bir diregin uzerinde, ayni yer icin farkli yonler gosteren uc ayri levhaya rastlamak mumkundur, muzelerden birinin uzerinde esek kadar harflerle muze yazilmis, ama ne muzesi oldugunun belirtilmesi unutulmustur vs.
 • kücük ama cok güzel bir sehirdir. hollandadaki en eski kiliseyi barindirir. köprülerden maas nehrin görüntüsü harikadir. aachen dan cok güzel bir yol esliginde bisikletle gidilebilir (30km). hatta, bunu düzenleyen turlar vardir.
 • küçük mü küçük, dar sokaklardan oluşan bir çarşıyı içinde barındıran bir hollanda kenti. burada dolaşırken kendinizi ortaköy'de hissedersiniz. katedralin tam karşısında aynı ortaköy deki gibi yanyana çay bahçeleri vardır ama hiçbir garsonun üzerinize atladığı görülmemiştir. almanya ve belçika ya öylesine yakındır ki cep telefonunuz yolda hat karmaşası yaşar. kente gelirken almanya belçika ve hollanda telefon şirketlerinin "belçika ya hoşgeldiniz", yok olmadı "almanya ya hoşgeldiniz" yada "hollanda ya hoşgeldiniz" mesajlarından kurtulamazsınız.
  maastricht, yaklaşık ikibin yıl önce maas nehri üzerine kurulmuştur. aachen liege maastricht üçlüsünün ve hollandanin en güzel kentidir.
 • hollanda’nin alabildigine guneyinde, belcika ve almanya sinirinda 120.000 kisilik bir sehirdir. satoyu andiran eski kilisiler, meydanlari, ortasindan gecen maas nehri ve uzerindeki kopruyle ufak bir masal sehrini andirir. bir universite sehri olup bir suru ogrencisi ve o bir suru ogrenciyi eglendirmesi icin 365 pub’i vardir. bu publardan ogrenciler arasinda en yaygin olanlardan biri “twee heeren” olup, daha cool olanlar arasinda “take five” ve nehrin istasyon tarafinda yer alan “cafe zondag” ornek verilebilir. missisipi adindaki aslimda bir tekende yer alan coffeeshop komsu ulkelerden bol bol hayrani agirlar. belcika ve almanya’ya yakin olmasi guzel olsa da hollanda’nin eglence merkezleri olan amsterdam ve rotterdam gibi sehirleri gorece uzak ve uzun yoldadir
 • limburg bölgesinin 120 bin nüfuslu en önemli şehri. komşu şehirlerle (aachen, liege) karşılaştırıldığında en az nüfusa sahip olmasına rağmen rahatlıkla en nezihi olduğu söylenebilir. şehrin en ünlü pubı twee heeren olup, aynı tarihi sokaktaki c'est la vie isimli pub ise özellikle türkiye'den gelen misafirler için tanıdık bir ses olacaktır.
 • kriterleriyle ünlü şehir. dayı oğluna söyleyeceğim. gelirken bir kutu kriter getirsin.
 • yakın zamanda kriterlerini duymaya başlayacağımız şehir. tabii bugüne kadar sıra gelmediği için insanımızın ilk tepkisi,

  - ya bu da nereden çıktı? hani kopenhag kriterleri yeterliydi?

  olacaktır. şimdiden söylemesi bizden...
 • bünyesindeki* "cathedral of our lady"deki ziyaretçi defterine 2006 nisan ayında türkçe olarak "rabbim bize hayırlı kısmetler nasip eyle" yazılmıştır