şükela:  tümü | bugün
 • enflasyon oranının yıllık %3'ün altında olması, toplam borç miktarının 90 milyar $ olması ve benzeri şartları esas kılan european union için olmazsa olmazlardan sadece biri.

  "evet uyum yasaları kabul edildi fakat herşey daha yeni başlıyor"

  türkiye'deki durum için (bkz: enflasyon oranı/1)
 • avrupa birligi ulkeleri ve adaylari icin ekonomik performans kriterleridir :
  1. ulkenin enflasyon orani, o yilin en dusuk enflasyon oranina sahip uc ulke ortalamasinin en fazla 1,5 puan uzerinde olabilir.
  2. kamu harcamalari, butce aciginin %3'unu gecemez.
  3. toplam konsolide borc miktari, gayri safi milli hasilanin * %60'ini gecemez
  4. uzun donem faiz oranlari, en dusuk uc ulke ortalamasinin en fazla 1,5 puan uzerinde olabilir.
  5. ulke, son iki yilda devaluasyon yapmamis olmalidir.
 • subat 1992'de imzalanmis maastricht anlasmasiyla tespit edilmis ekonomik yakinsama kriterleridir. avrupa parasal birligine (emu) katilmak icin uyulmalari gerekmektedir. ancak son yillarda yasanan ekonomik durgunlugun da etkisiyle vergi gelirleri düsen bazi avrupa ulkelerinin (basta almanya) uymakta zorluk cektigi ve kimilerince cok kisitlayici (maastricht cok strict) bulunan kriterlerdir. düsük enflasyon hedefine öncelik taniyan avrupa merkez bankalari ise bunlardan taviz verilmesine pek sicak bakmamaktadirlar.

  (bkz: kopenhag kriterleri)
 • maastricht kriterleri, ab’ye uye ulkelerin ekonomik ve parasal birlige katılabilmeleri icin gerekli $artlari belirler.

  9-10 aralık 1991 tarihinde imzalanarak 1 ocak 1993'de yürürlüğe giren maastricht anlaşması’nda ekonomik ve parasal birliğin (epb) aşamaları, bu süreçte izlenecek ekonomik ve parasal politikalar ile bunların gerektirdiği kurumsal değişiklikler ayrıntılı olarak düzenlendi. bu düzenleme çerçevesinde epb’nin son aşamasına geçiş öncesinde, üye ülke ekonomileri arasındaki farklılıkların giderilebilmesini teminen bazı makro büyüklükler açısından yakınlaşma kriterleri tespit edildi ve bunlara uyulmaması durumunda yaptırımlar belirlendi.

  maastricht kriterleri

  toplulukta en düşük enflasyona sahip (en iyi performans gösteren) üç ülkenin yıllık enflasyon oranları ortalaması ile, ilgili üye ülke enflasyon oranı arasındaki fark 1,5 puanı geçmemelidir.

  üye ülke devlet borçlarının gsyih’sına oranı %60’ı geçmemelidir.

  üye ülke bütçe açığının gsyih’sına oranı %3’ü geçmemelidir.

  herhangi bir üye ülkede uygulanan uzun vadeli faiz oranları 12 aylık dönem itibariyle, fiyat istikrarı alanında en iyi performans gösteren 3 ülkenin faiz oranını 2 puandan fazla aşmayacaktır.

  son 2 yıl itibariyle üye ülke parası diğer bir üye ülke parası karşısında devalüe edilmiş olmamalıdır.

  kaynak. http://www.belgenet.com/
 • 1 ocak 2014 tarihinde euro'ya geçmeyi planlayan letonyanın uyması gereken kriterlerdir.
 • almanya'nin, kamu harcamalari, butce aciginin %3'unu gecemez sartini 3. kez tutturamadigi kriterler. yemisim yunani, portekizi, ispanyolu.
 • avrupa birliği için istenen "başlık parası"dır.

  sanırım 2014 yılında üye ülkelerin yarısından fazlası bu kriterlerin en az birini tutturamamıştı. yani birliğin içinde olunca sorun yok fakat birliğe üye olmak isteyen ve avrupa birliği'nin üye olmanıza pek sıcak bakmadığı bir ülkeyseniz kriterler hemen devreye gidiyor.
 • avrupa birligine aday ulkeler icin ekonomik kriterlerdir.

  insani kriterler icin
  (bkz: kopenhag kriterleri)
 • geçtiğimiz günlerde dış işleri bakanı mevlüt çavuşoğlu "türkiye maastricht ile kopenhag kriterlerini gerçekleştirdi ve birçok ab ülkesinden de iyi konumda." diye bir iddiada bulundu.

  ama ne maastricht ne de kopenhag kriterlerini gerçekleştirebilmiş değiliz. kriterleri ve türkiye'nin bu kriterlerin ne kadarını karşılayabildiğini şu bültenden okuyabilirsiniz.
 • maastricht kriterleri ekonomik öngörülere ilişkin. bunları haydi diyelim kısmen tutturuyoruz olsak bile siyasi istikrar yönünden inceleyen kopenhag kriterlerine türkiye maalesef hiç bir şekilde uymuyor. kısa vadede de uyabileceğiz gibi görünmüyor. bu ilişki düzeyinde avrupa artık ağzımızla kuş tutsak dahi bize başka şartlar ile önümüze çıkacaktır.