şükela:  tümü | bugün
  • güzel sakizdi... bizim pastane de hala satilir, ama tadi artik bi garip geliyo... ergenlik sonrasi etkilerinden olsa gerek...
  • o sakız eve en uzak bakkalda satılırdı , hukumdarlıgının son donemınde normal sakızlar 1 lırayken, o 2,5 lıraydı evet, sonra en son 5 tl oldu sonra da olayı bıttı, ben hep tadını ozledım. kumral ada mavi tuna bana o sakızı hatırlattı ve annemın o kıtabı okumasının sebebı de tunanın mabel lakabı oldu :)
  • ocak 2000 ıtıbarıyle aynı eskı tadında ama 150,000 lıra olaraktan antalya otogarında hediyelik satan bi markette rastlanmıshtır. nıye ole her sheırde bbı mekanda satılıyo bılınmez ve tadı hakıkaten o chocuklugumuzdan hatırladıgımız tad deıl
  • musluman zenci (basi ortulu) kadinli cukulatali sandigin ama naneli olan ve ikiye kolayca bolunup paylasabilen sakizin adi
  • dün palet pastanesinde görüp, alsam mı almasam mı karmaşası yaşadığım sonrasında ne o eski mabel ne ben eski ben şeklinde bir tavırla almaktan vazgeçtiğim geçmiş zamanda kalışı ile güzel şeylerden biri.
  • buket uzunerin kumral ada mavi tuna romaninda en onemli hatıra nesnelerinden biridir.
  • küçükken çikolatalı sandığım, ilkokulun önündeki seyyar satıcıdan satın alıp da naneli olduğunu anladığım zaman şok yaşadığım üstünde türbanlı bir zenci olan enfes sakız. halen bambi adlı büfede satılmaktadır.
  • usutunde kara baci resmi olan, sari parlak jaletinli kagida sarili, kocaman balon yapma yetenegine sahip, kare duz paketi olan sakiz.
    (bkz: golden sakiz)
  • izmir goztepede mabel cikolata ve tatli dukkaninda satilmaktadir. vali konaginin tam karsisindadir yeri mithatpasa caddesi uzerinde. ayrica giden arkadaslara en buyuk boy samfistikli buyuk blok cikolatasini tavsiye ederim*.
  • kirmizi ve kahverenginin hakim oldugu bir ambalaja sahip,guzel ama bayatlayinca kirilacak kadar sertlesen sakiz.