şükela:  tümü | bugün
  • herseyi kisaltmayi vazife addeden amerikalilarin macaroni and cheese deme sekilleri
  • friends'in 6. sezon 20. bölümünün adı. joey mac and c.h.e.e.s.e. adlı televizyon programında mac rolünü almak için seçmelere katılacaktır. ama bazı terslikler olur. chandler seçmelerin ertelendiğini söylemeyi unutur. bu bölümde, insanların yaptığı hataları flashback sahneleriyle izleyiciye hatırlatılıp eskiyi yad etmesi sağlanır. o kısımların gelişme kısımlarını hatırlamakta zorluk çeksem de güzel bir bölümdü...
  • leziz bir makarna çeşidi. tarifi kolay. sadece malzemeleri türkiye'de çok popüler değil. normal soslu makarna gibi ya da fırınlayarak hazırlayabilirsiniz. tarifim şöyle,

makarnayı haşlamaya bırakın. biraz sert kalsın çünkü sos yumuşatacak. makarna haşlanırken tereyağında 1 dolu kaşık unu kavurun. sıcak süt ile yavaş yavaş açın. parmesan peyniri ve cheddar ekleyin. sonrasında karabiber, tuz ve granül sarımsak ekleyin. isterseniz az biraz cayenne pepper ve ceviz. peynir oranı 2/3 cheddar 1/3 parmesan şeklinde olursa lezzet oranını daha iyi yakalarsınız. bu karışımı kaynatın. gerekirse biraz daha süt ekleyerek açabilirsiniz. makarnayı süzüp yıkadıktan sonra sosla karıştırın. isterseniz sıcak fırına verip kızartabilirsiniz.
  • üşengeç yemeği. un yumurta işlerine hiç girmeden 1 bardak makarnaya 1+ 1/4 bardak süt ekleyip makarna al dente kıvamına gelene kadar ocakta tutuyorum. içine ay başıysa parmesan+ mozzarella ay sonuysa keçi+ezine peyniri koyup tuz pul biber ekleyip fırına atıyorum yanına da cadde kırmızı şarap açtım mı evin yıldızıyım demektir.
  • bu yemeğin fotoğraflarına bakınca inanılmaz acıkıyorum. adamlar resmen ağzının tadını biliyor. bir tuzlu hastası olarak hamburgere bayılırım ve hamburgerin içinde en sevdiğim malzeme tabiki cheddar peynir. cheddar peynirin yakışmayacağı hamburger,makarna türü yiyecek bence yok. bu yüzden forever mac n cheese diyorum.
  • iğrenç amerikalıların hamburger, burrito ve tacoların da içine koyduğu yiyecek.
  • istanbul'da nerede yenilir merak ettiğim
  • türk versiyonu cheddar yerine beyaz ezine peynirinin eritip kızartılması ve makarnayı katılmasıdır. ve abd versiyonundan 1000 kat daha lezzetlidir.
  • ankarada (bkz: mickeys) de var bu, sırf bunun için gidiyorum oraya.
  • ankara'da baharatlı sevenler if'in dibindeki cafede denesin derim.