şükela:  tümü | bugün
  • 5 haziran 2017 apple wwdc'de duyurduğu yeni mac işletim sistemi 10.13'ün adı. benim ilgimi çeken yeni geliştirilen apple file system(apfs)'in performansı.
  • (bkz: mac os sierra) ismine bakılacak olunursa apple'ın isim bulma sıkıntısının başladığına delalet eden os ismidir.
  • mac os sierra'ya gore daha verimli calisan ama buyuk bir degisiklik hissi yaratmayacagini dusundugum isletim sistemi. eskiden bu wwdc'leri daha buyuk merakla beklerdim. artik yenilik olarak sunduklari seyler beni cok sasirtmiyor.
  • isminin high sierra olmasının nedeni macos sierra'nın stabilite açısından revize edilmiş modeli olmasıdır. uzun zaman mac ve ios kullanmış olanların çok iyi bildiği üzere, apple işletim sistemleri her iki yılda bir büyük dizayn yenilemeleri geçirir. ara yıllarda ise bu yeni dizayn ile gelen özelliklerin buglardan arındırıldığı, stabil ve verimli ara işletim sistemleri son kullanıcıya sunulur.

bunun donanıma uyarlanmış durumunu iphone'ların s serileri gibi düşünün (her ne kadar iphone 7 ile bu şablonu bırakmış görünseler de). bir sene yeni tasarım getirilip ertesi sene o tasarımın içindeki donanım ve üzerine yüklü işletim sistemi geliştiriliyor.

macos high sierra'ya dönersek, bu ismin seçilme nedeni geçmişte os x leopard'ı os x snow leopard'ın, os x lion'u os x mountain lion'un takip etme nedeniyle aynıdır. geçmişi referans alırsak, macos high sierra'nın çok stabil, çok hızlı ve pil ömrü açısından çok iyi olacağına emin olabiliriz. isim seçimiyle apple bize bunu önceden müjdeliyor.

aylar sonra gelen edit:

evet sığır efendi, daha önce yazdığım gibi, bu isim apple'ın kullanıcılarına bu sürümden ne beklemeleri gerektiğini üstü kapalı müjdeleme şekliydi. son iki aydır ben de bunu test ettim, ve rahatlıkla söyleyebilirim ki sierra'ya gore daha hızlı ve daha stabil. pil ömrünü ise henüz üzerinde yorum yapabilecek kadar limitlerinde kullanmadığımdan bilemiyorum. sonuç olarak zaten rakiplerine göre mükemmel olan bir işletim sistemi daha da mükemmel hale geldi. bir kullanıcı daha ne bekler?

bir de namaz niyazdan vaktin kalırsa bir türk dil kurumu sözlüğü bulup "müjde" kelimesinin ne anlama geldiğine bak. müjde vermek allaha peygambere mahsusmuş, hay ben senin türkçe bilgine, dinle folloş olmuş beynine sıçayım.
  • apple isim secimiyle bize biseyler "mujdeliyormus". hahahahaha :d vay be, vay arkadas kelime secimine bak. allah mi peygamber mi lan bu apple? dostlar siz siz olun bir seye boyle korcesine baglanmayin, kendinizden odun vermeyin, yapmayin, bu kadar da dusmeyin.

bu arada bu entrynin yazildigi cihaz: macbook
  • hdd içeren modellerde apfs özelliği çalışmayacak olan sürüm.
  • dadından yenmeyecek, i$te ars incelemesi.

https://arstechnica.com/…a-the-ars-technica-review/
  • late 2013 macbook pro'da sierra'ya göre gözle görülür bir biçimde daha hızlı çalışmakta ama bilgisayarın fanı da daha yüksek seviyede çalışmakta.
  • allahın belası işletim sistemi.
    10 yıla yakındır mac kullanıyorum. her seferinde olduğu gibi app store a girdim ve indirdim. ardından standart kurulum aşamaları, onaylar. kurulumu bekledim, bitti derken hata verdi. maci yeniden başlattım, bide ne göreyim, bilgisayara giremiyorum. kocaman bir soru işareti yanıp sönüyor, ilk defa başıma böyle birşey geldi. sonra bilgisayarı recovery moduna aldım ve tekrar yükleme yaptım. kurulum bitti bilgisayar açıldı ve login yazması gereken yerde “disk password” yazıyor. bi anlam veremedim.
    bir araştırıyım neymiş diye, apple ın filevault isimli disk şifreleme sisteminden dolayıymış. fakat benim kullandığım şifreyi kabul etmedi, icloud şifremi de kabul etmedi.

tekrar recovery moduna aldım, disk izlencesinden baktım ki diskin formatı değişmiş, apsf diye bir format gelmiş. tekrar burada şifremi denedim kabul etti, kabul etmesine rağmen bilgisayarı açmıyordu.

bu sadece benim başıma gelemezdi ve haklıydım bir avuç insan da olsa aynı sorunu yaşamış ve hiçbir çözümü yok. bilgisayara hiçbir şekilde girilemiyor.

mecburen diski sildim, tüm verilerim çöp oldu bana da güzel bir ders oldu. mac de kullansan yedekleme yapmalısın. tekrar en baştan yosemite kuruldu. bu seferde apple ın nefret ettiğim iki aşamalı doğrulamasına takıldık. telefona doğrulama kodu gelmesine rağmen, bilgisayarda kodu gireceğim yer açılmıyordu. bu yüzden app store a girip yeni işletim sistemini indiremiyordum.

apple hesaplardan iki aşamalı doğrulamayı kapatıp tekrar deneyince oldu. şimdi tekrar high sierra yı indiriyorum. inşallah sorunsuz yüklenir

tavsiye;
    1- güncelleme öncesi yedeklerinizi alın.
    2- ayarlardan filevault u kapatın.