şükela:  tümü | bugün
 • fiil köküne eklendiğinde fiil'i isimleştiren garip bir ek.

  kesmece, kaçmaca vb.
  eylemin bir gruba hitap etmesi durumunda sıklıkla kullanılır.
  bulmaca , köşe kapmaca , bilmemnereye hedehödölemece.
 • maca, diğer adıyla lepidium meyenii, yıllık mahsul veren ve kızıl turp benzeri bir kökü olan bir bitkidir. maca kökü genel olarak kurutularak saklanır ve bu sayede yedi yıl boyunca tazeliğini korur. tarihte inkalar tarafından da büyük rağbet görmüş olan bu bitki, orta peru'nun yüksek bölgelerinde yer alan junin platosu'nda yetiştirilmektedir.

  bu bitkinin efsanesi inka imparatorluğu'nun yükseliş döneminde, inka savaşçılarının savaşa gitmeden önce maca yemeleri ile başlamıştır. bu onları çok güçlü yapmıştır. ancak bu dönemde fethedilen şehirdeki inka savaşçılarının artan cinsel arzularından korunmak için, inka savaşçılarının bir şehri aldıktan sonra maca kullanmaları yasaklanmıştır. işte bu sayede, yaklaşık 500 yıl boyunca makanın gücü, libidoyu ve üretkenliği arttırdığına dair ünü peru'da çok iyi bilinmektedir.

  insanlarin bu bitkinin gerçekten de libidoyu, cinsel gücü ve enerjiyi artirdigini kesfetmis olmalarindan dolayi, günümüzde macanin popülaritesi her geçen gün yükselmektedir. peru’da maca üretimine tahsis edilmis olan arazi miktari, pazardaki talebi karsilamak için sürekli olarak artmaktadir ve çok sayida bilim adami da bu bitkinin kökünün faydalarini arastirmaya baslamistir. peru’da maca bitkisi cinsel yasamlarinin daha da ateslendirmek isteyen erkekler ve kadinlar tarafından kullanilmaktadir. öte yandan abd’de, avrupa’da ve japonya’da maca bitkisi içeren gida ürünleri her geçen gün daha fazla sayida müsteri bulmaktadir.

  macanın abd’de piyasaya sürülüşü tm isimli ürünü üreterek ithal eden new world botanicals tm şirketinin ortak kurucularından ve başkanı olan ph. d. vianna muller tarafından başlatılmıştır.

  faydaları
  geleneksel kullanımı
  antiromatizmal, bitknlik giderici, antitusijen, afrodizyak, enerji verici, gübre, gıda, bağışıklık kazandırıcı, hafıza artırıcı, menstrual, besleyici, seksüel güç artırıcı, canlandırıcı, tonik, atletlerin dayanıklılığını artırıcı, direnç artırıcı olrak kullanılmaktadır. ayrıca anemiye, kronik kabızlığa, kronik yorgunluk sendromuna, nekahat dönemi sıkıntılarına, bayanlardaki hormonal düzensizliklere, kısırlığa, büyüme bozukluklarına, saç dökülmesine, erkeklerde iktidarsızlığa, yetersiz beslenmeye, menopoz bozukluklarına, menstrual düzensizliklere, zihinsel eksikliklere, sinirlere, gerginliğe, osteomalaziye, osteoporoza, romatizmaya, cinsel iktidarsızlığa, kısırlığa, mide kanserine, tüberküloza, zaafiyete karşı kullanılmaktadır..

  maca kökü, hipotalamusu uyarmak vasıtasıyla böbrek üstü bezlerine dengeleyici ve besleyici etki yaratmaktadır. dr. henry campanile, st. petersburg, florida'da 50 yaşında pratisyen uzmandır ve şunları söylemektedir: "ben de tıpkı babam gibi tek bir böbrek üstü beziyle dünyaya geldim. yorgunlukla başa çıkabilmek için 20 yaşında kortizon almaya başladım. uzun süreli kortizon alınmasının tehlikelerini bildiğimden, alternatifler aramaya başladım, bu sayede de alternatif tıpla tanıştım. 10 yıl önce pregnenelone almaya başladım ve oldukça tatmin oldum. ancak hastalarımdan birisi royal maca tm tavsiye etti ve bir ay önce almaya başladım. kesinlikle harika! kendimi 20 yıldır bu denli iyi hissetmemiştim. çok yüksek enerjiye sahibim ve hastalarımın dikkatini çekecek ve bu konuya değinecek derecede iyi görünüyorum. o kadar enerjiğim ki, antrenmanlara başladım."

  ne kadar maca kullanmanız gerekir?
  macanın bir yiyecek olduğunu unutmayınız, bu bitki az ölçülerde kullanılmaz. maca tedarikçisi pek çok şirket, her bir kurutulmuş maca kapsülüne 500 miligram kadar maca koymaktadır. bazıları günde üç kapsül tavsiye ederken, bazıları altı tane alınması gerektiğini savunmaktadır.

  galiba çoğu insan şifalı otların ilaçlara benzediğini ve az miktarda bitkinin de aynı sonucu vereceğini düşünmekte. genelde tüketiciler bu şifalı bitkilerden, bu bitkilerin sağladığı faydaları alamayacak kadar düşük oranlarda almaktadır. bitki ne kadar enderse, o kadar küçük dozlar kullanılmaktadır. çoğu bitkisel ürün etiketinde, tavsiye edilen dozaj etkinliğe göre değil fiyata göre rakam bulunmaktadır.
  peruluların maca kullanımında gözetmiş olduğu oranlara ulaşabilmek için, gönde yaklaşık olarak altı ile on arasında değişen sayıda 500 miligramlık kapsüllerden almalısınız ki, bu da günlük olarak yaklaşık 3.000 ya da 5.000 miligram maca etmektedir. tabiî ki daha fazla da alabilirsiniz. öte yanda toz haline getirilip markalı olarak satılan maca kökü de tüketebilirsiniz. bu ürünlerle, bir çorba kaşığı macayı blenderin içinde karıştırıp her gün içerek, peruluların yaptığı şekilde maca içeceği hazırlayabilirsiniz.
  standartlaştırılmış ve konsantre hale getirilmiş maca esansı olan macapure ise tamamen farklı bir durum. macapure satan şirketler günde iki defa 450 miligramlık macapure kapsülü tavsiye etmektedir ki, bu da günlük 900 miligram macapure esansına tekabül etmektedir. bence günde dört ya da beş kapsül almak (1.800 mg – 2.250 mg) doğru seçim olacaktır.
  ne kadar fazla oranda maca ya da maca esansı tüketirseniz, o kadar fayda sağlarsınız. abd’de yapılmış olan zehir araştırmaları macanın hiçbir zehri içermediğini ve hiçbir tıbbi yan etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. hayvanlar üzerinde yürütülen deneylerde, söz konusu kobayın ne kadar fazla oranda maca tüketirse, cinsel açıdan o kadar aktif hale geldiği gözlenmiştir. kullandığınız maca miktarında cömert davranabilirsiniz. maca kullanarak güvenli, etkin, zehir içermeyen yolardan cinsel gücünüzü artırabilirsiniz ve yan etkisi olan ilaçlar kullanmanıza da gerek kalmaz.

  http://www.nright.com/
  http://www.noni.gen.tr/
 • kökleri, the body shop firması tarafından, tıraş kremi, göz altı kremi, yüz nemlendiricisi ve benzeri erkek kozmetik ürünlerinde kullanılan bir bitkidir.
 • bu bitkinin etken maddesini tablet olarak kullandım ve hiçbir etkisini görmedim.
 • testesterona çok çok da az olsa etkisi olduğu söyleniyor;

  https://www.youtube.com/watch?v=d5ukv1h5ylo
 • japonya'da ickisi de bulunmaktadir.
  sisesi

  yorumlara gore insanlar yillardan sonra sabah ereksiyonu yasiyormus.
  sirf meraktan siparis ettim, bu aksam icecegim.

  evet, ya meraktan ya da maka*'dan...
 • ereksiyon sorunu yasayan ve de menapoz'da olan kadınlara siddetle tevsiye ettiğim ürün. maca root powder diye geçmektedir. hormonları düzenlemesi ve içerdiği antioksidanlar sebebiyle her gün bir tatlı kaşığı karıştırıyordum meyve sularıma. supplement olarak da tüketebilirsiniz.
 • bu matcha ile aynı şey değil, kendisi pancar gibi ama sarımsı bir kök sebzesinin tozudur. matcha ise yeşil çayın klorofilce en zengin yapraklarının tozudur. ikisinin de antioksidan etkisi olsa da; matchanın antioksidan ve energyboost etkisi biraz daha fazladır. bunda biraz libido artışı ile alakalı bir mekanizma varmış sanırım. açıkcası matcha superfood olmaya daha yakın bir toz gibi ama genel olarak superfood akımına karşıyım. bunun tadını bilmiyorum; smothieye filan katıyorlar matcha gibi çayı olmuyor. ama kahvesi var sanırım maca kökü kahve gibi çeşitli ürünler var.. macrocenterda satışı varmış; kendisi sarı bir toz matcha ile aynı şey sanmayın diye belirteyim dedim. ben ise pancarsporcuyum; kök sebze deyince direkt faydalı olarak pancar geliyor aklıma.
 • iki haftalık kullanım neticesinde hiçbir olumlu değişiklik yaşatmamış şeydir.

  üstelik 120 gramı 90 lira. altı üstü bir haltın kökü ve onun tozu, dünya para ve insan doğal olarak faydasını görmek istiyor.

  bana bunu satan herifin söylediği hiçbir konuda faydasını görmedim. daha dinç değilim, daha relax değilim, daha iyi hissetmiyorum vs. bari placebo yaşatsaydı, o da yok.