şükela:  tümü | bugün
  • yöneylem araştırmasında atama problemlerinin çözümünde kullanılan algoritma. uygulama adımları şu şekildedir;

m: satır sayısı
    n: sütun sayısı
    cij: matris hücreleri

adım1: m =! n ise yapay satır ve/veya sütun ekle. m = n yap. ( yapay bileşenlerin katkıları 0'dır. )

adım2: problem enküçükleme ise adım3 e git. enbüyükleme ise atama tablosundaki en büyük cij den, tüm cij leri çıkar.

adım3: satır indirgeme. her satırdaki en küçük cij yi o satırın tümünden çıkar.

adım4: sütun indirgeme. her sütundaki en küçük cij yi o sütunun tümünden çıkar.

adım5: atama tablosundaki tüm sıfırları örtecek şekilde en az sayıda çizgi çiz. çizgi sayısı < m = n ise adım6 ya git. çizgi sayısı = m = n ise en iyi çözüm bu tabloda mevcuttur. dur.

adım6: çizgilerle örtülmemiş elemanların en küçüğünü bul. bu değeri örtülmemiş tüm değerlerden çıkar. çizgilerin kesitiği değerlere ekle. adım5 e git.
  • salamlarına oranla daha az popüler bir macar ürünüdür. acıktım lan.
  • atama problemlerinin vazgecilmezidir. ısleyisi ilk basta zor gelir ancak bir sure sonra alisinca tik tik cozersiniz.
  • bazı implementasyonları o(n^4) ile çalışsa da, en optimize hali o(n^3) ile çalışmaktadır. ayrıca kolayca paralleştirilebilmesi sayesinde binlerce satırlı matrislerin saniyeler içinde çözülmesini görebiliriz.

interaktif sunum için:

http://www.ifors.ms.unimelb.edu.au/…come_frame.html
  • oldukça zevkli, bulmaca gibi gazetelerde sudoku yerine koysalar iş görür
  • endüstri mühendisliğinde sık kullanım yeri bulan başta anlaması zor olsada çok iş yapan algoritmadır. en güzel tarafı raporu okuyanlar için anlamsız gelen teorik yada akademik değil gerçek hayatta kolayca uygulanabilecek sonuçlar verir.
    tek sorun yöneylem dersinin konusudur. benim 3.kez almak zorunda kaldığım yöneylem derslerinde diğer çoğu konu gibi derinlemesine işlenir.