şükela:  tümü | bugün
  • nisan ayında ülkesinde yapılacak seçimlerde seçmenini etkilemek isteyen macar devlet bakanı janos lazar tarafından viyana’da göçmenlerin yaşadığı bölgede çekilen ve youtube tarafından önce "ırkçı bir içerik taşıdığı" uyarısıyla yayından kaldırılan ama daha sonra etrafındaki tartışmalar büyüyünce "haber niteliği taşıdığı için" tekrar yayına alınan göçmen karşıtı video.

amacı viyana’nın seçmenler nedeniyle yaşanılmaz hale geldiğini ülkesinde göçmenlere izin verilmesini isteyen muhalefete göstermekmiş. videoda aşağıdaki ifadeler var:

“viyana'da göçmenlerin yaşadığı bölgedeyiz. 20 yıl önce bu bölgede bir tek göçmen bile yoktu. bugün bu bölgede toplumun hayatını göçmenler belirliyor. viyana'da beyaz viyanalı çocuğun olmadığı sadece müslüman ve ortadoğulu göçmenlerin çocuklarının gittiği birçok okul var. beyaz hıristiyan avusturyalıların terk ettiği bu bölgenin yönetimini göçmenler almışlar. bu göçmenler şehrin eski yüzünü tamamen değiştiriyorlar. burada da görüldüğü gibi sokaklar daha kirli, çevre daha fakir ve suç oranı çok daha fazla."

“bakın işte bizim muhalefet macaristan'a göçmenlerin serbestçe gelmesine izin vermek istiyor. bu gerçekleşirse bizim şehirlerimiz de böyle olacak"
  • geç kalmış milliyetçilik komplexinin tezahürü...
  • söyleyene değil söylenene bakmak lazım.

ekşisözlüğe bile isteyen, istediği anda giremiyor. bir şekilde girdiği takdirde de hemen her yazar sözlüğün düşen kalitesinden şikayet ediyor.

e burada bile hal bu iken, yaşananlar ve yaşanacaklar ortada iken, faşist ifadesi denilerek geçiştirilemeyecek bir videodur.

kimse evinin kurallarını, kaidelerini siklemeyen, kendine çeki düzen vermek şöyle dursun , ev sahibi üstünde tahakküm kurmaya çalışan misafiri sevmez. hakkıdır.
  • yazgat'da bir sokak sandim lan, herkes basortulu, herkes kara-kuru. hayallerimdeki viyana boyle degildi.
  • ab dağılacak iddialarını haklı çıkaran video.
    macaristan'da ab ve abd karşıtlığı yükseliyor. ortadoğu'nun bu hale getirilmesinden bizde olduğu gibi ab ülkelerinin ve abd'nin sorumlu olduğunu düşünüyorlar. özellikle almanya karşıtlığı had safhada.
    adamlar bir yerde haklılar. niye başkalarının hatalarından doğan sorunları biz karşılamak zorunda kalıyoruz, bizim sorunlarımız bize yetiyor diyorlar.
    ortadoğu'ya müdahale edildiği sürece, ortadoğu'da terör örgütleri beslendiği sürece, hepsinden önemlisi, israil'in çıkarları ekseninde politikalar belirlendiği sürece dünyanın geri kalanı bu sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalacak çünkü bu kaos memnuniyetsizlik üretiyor.
  • adamın söylediği hoş olmasa da doğru, çomar türkiye'de başka orada başka çomar mı oluyor? avrupa'daki göçmenlerin yaptıkları tam da videoda söylendiği gibi, ama yararları açısından bir şey diyemeyeceğim. avrupa'nın nüfusunun azalması itibariyle göçmen politikası uygulanmış olabilir, tam bir bilgim yok.
  • vatanseverlikten başka bir şey göremediğim videodur.

seninle farklı milletten, dinden, dilden, kültürden oluşan bir toplumda yaşıyorsan ve onların ülkesine sığındıysan bunlara saygı duyma ve en azından kültür ve dillerine uyum sağlamak zorundasın.

edit: bu durum faşizm vs olarak yorumlansa da şahsen uzun vadeli düşünmek lazım. küreselleşme, işgale döşüsmediği müddetçe olağandır.

avrupa merkez solu tarihten siliniyorsa, almanya’da fransa’da tarihinin en düşük oylarını alıyorsa sebebi öngörüsüz ve koşulsuz mülteci aşkıdır. ne kadar özgürlükçü de olsa avrupa halkı da öncelikli olmak ister öz vatanında.
  • ilginç kafalara ev sahipliği yapan bir başlık.

"sen dünyanın geri kalanını sömür, ortadoğuyu bok çukuru haline getir... bıdı bıdı bıdı..."

birader daha geçen sene libyada bi arabın omzundaki maymun marketten çıkarken başka bi arabın başörtüsünü çekti diye iki kabile arasında çatışma çıktı 20 kişi öldü lan! bunu cia mi yaptı? mısırda rabiacı müslüman kardeşler karınız ölünce soğumadan skmeye devam edebilirsiniz helaldir dedi. bunu israil mi söyletti? aynı rabiacı ihvan hareketi domatesin ortasında artı işareti var o halde domates hristiyandır yemeyin diye fetva çıkardı. bunu avrupa birliği mi yaptırdı?

macar ortadoğunun nesini sömürmüş de bakayım bana?!

kafanızda bi sömürgeci avrupa kalıbı canınız sıkıldı mı bok atmayı da iyi biliyorsunuz: "avruba-amariga-izrayil bize oyun oynamasa var ya piuuuu uçarız uçarr! osmannıyız bizz!"

akıllı ol oynatma birader. sen kaliteli eğitim vermek istedin de avrupalı gelip eline mi vurdu? imam hatip açmadığınız bi bizim salon kaldı lan! adaletli vergi topladın da amerikalı geldi yapamazsın mı dedi? dolaylı vergiyi %70 topluyor bu devlet alooo!! adam gibi tarım-hayvancılıkla bol ürün kaldırdın millete ucuza yedirdin de israil olmaz pahalıya satacaksın mı dedi? dünya fındığının %90 ını üretip bunu iç piyasaya kilosu 45 liradan ben mi satıyorum!

çok değil 4 dakikanızı ayırın özgür hoca benden daha iyi anlatmış derdini: https://www.youtube.com/watch?v=ro9renicuns

mesajla hakaret eden sığır torunlarına edit: sömürü iyidir demiyorum. sömüren kadar sömürüye göz yumanlar var diyorum, buna izin veren de sömüren kadar hatta daha fazla suçludur diyorum.
  • macaristan kimi ne zaman sömürmüş merak ettiren entrylere sahip başlık.
  • avrupa'da türklere karşı en az önyargıya sahip macar milletini korkutmak için hazırlanmış video. orayı ellemeyeydiniz bari a.k.