şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vize için gereken evraklara şurdan ulaşılabilir :
  http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/tr/tr/
  15 günlük vize isteyip, 4 günlük otel rezervasyonu yaptığınızda sizden 15 günlük otel rezervasyonu isterler.. halbuki burada 4 günlük rezervasyon yaptırmanın mantığı eğer vize verilmezse cezaya girmemektir. neyse anlatamadık durumu, ve koşturarak yıldız'da bir internet cafe bulmaya çalıştık.. yoldan geçen şeker bi dedeye internet cafe var mıdır buralarda dediğimizde aldığımız cevap çok açıklayıcı idi : evladım burada her yer internetcafe :)
  neyse bulduk bir internetcafe, çıktımızı aldık, yorgun argın vardık elçiliğe, bu sefer de elimize bir kağıt tutuşturulup iş bankasına yollandık , iş bankasını bulmak 15 dakikamızı aldı, evet yanlış yola girmişiz, neyse sonra bankada bir kalabalık, numara sirkülasyonu dönüyor veznede ama hiçbir mantık yoktu bana göre, zor bela 12 olmadan elçiliğe ödendi makbuzumuzu da verip beklemeye başladık.. buarada belirtmem gerekir ki vizede çalışan görevli oldukça yardımsever, ama bu özellikle parayı bankaya yatırma metodundan hiç hoşnut kalmadım..
 • schengen vizesi hükmünce; artık alınacak vizelerde parmak izi uygulamasına geçilmiştir.

  http://www.mfa.gov.tr/…a-duyuru-26-ekim-2011.tr.mfa
 • senelerce o lanet istanbul alman başkonsolosluğu ile uğramış hatta verdikleri anlamsız ret kararları için gurur meselesi yapıp bir o kadar da mahkemelerinde sürünmüş, 2 sene sonra temyizde kazandığım halde okuldan mezun olduğun için mahkeme kararı geçerli değil diyecek pişkinlikteki o lanet almanlardan sonra sorgusuz sualsiz sadece banka hesap cüzdanına bakarak tak diye 3 günde kanımca en rahat schengen alınabilecek vize türü.
 • devlet memurları için;

  -son 3 aylık bordro
  -son 3 aylık hesap özeti
  -çalıştığınız yerden devlet memuru olduğunuza dair belge
  -uçak ve otel rezervasyonu
  -buraya dikkat , saglık sigortası (dönüşününüzden sonra da 15 gün geçerli olması gerekli)

  bu belgelere ihtiyaç duyulan belgedir.
 • bu vize için istenen evrakların içeriğinden ziyade tam olması önemlidir. vize görevlisi tombik ablalar çok asabidir ama fazla da alttan almayınız. norveç,portekiz ve estonya vizeleri de buradan verildiğinden ne kadar erken randevu alırsanız o kadar iyi.
 • macaristan vizesini ankaradan almak güzel. korkmayınız, oradaki abi adeta bir şeker. insanın "şekerci mi baban senin" diye sorası geliyor.
 • şu adresten detaylı bilgi sahibi olunabilecek vize.
 • yöntemlerini biraz ilkel buldum ben bunların.
  geçen hafta randevum vardı ankara'da konsoloslukta. gittim, beni şeker mi şeker bir beyefendi karşıladı. evraklarımı aldı, o arada sohbet muhabbet ama vizeyle ilgili hiçbir şey sormadı. neden gidiyorsun, kimle gidiyorsun falan yok.
  bu arada türk kendisi.
  hatta ben şaşkalozu eksik evrakla gitmişim. mail adresi verdi, buraya gönder evrakları diye.
  sonra iş bankası yıldız şubesine başvuru ücretini yatırıp dekontu geri götürmek gerekiyormuş konsolosluğa.
  te allaam dedim, yazsanıza şunu web sitesine.
  neyse asıl ilginci;
  "şimdi sen bugünden sonra 1 hafta say. 1 hafta içinde seni aramazsak bil ki vizen onaylanmıştır. ama yine de hemen gelme, arama da. ekimin ilk haftası gel al pasaportunu."
  bu nasıl sistem bilemedim valla ben.
  pasaportu da adrese göndermiyorlar, kendim alacakmışım, bunu da ilk defa gördüm.
  bakalım ne kadarlık verdiler bekleyip görücez.

  edit: bugün gidip aldım pasaportumu. 12 ekimde başlayacak seyahatimin vizesi 12sinde başlıyor. 1 haftalık gezi için 22 günlük tek girişli vize vermişler. ben anlamıyorum bu işleri valla neye göre yapıyorlar. şuan hala geçerli amerika vizem var, geçmişte ingiltere vizem vardı, yeşil pasaportla bir sürü schengen ülkesine de gittim, ha bide çalışıyorum da boş beleş insan değilim. 22 gün ne yahu!
  özledim seni yeşil pasaportum! ühüü!
 • bu vizeyi alırken ki en büyük güzellik; eksik ya da yanlış bir evrak çıktığında da başvurunuzu alıp şu mail adresine evrağı gönderirsen tamamdır demeleri. ancak pasaportu kuryeyle yollamıyorlar verdikleri tarihte yine gidip elden alınıyor. eli yüzü düzgün bir şekilde alınabilecek bir vize. yine de ilk tercih mi orası soru işareti. idata, vfs gibi aracılarla çalışan kurumlardan almak daha kolay gibi geliyor.
 • üniversite için gidicek kişi için şunları söyleyebilirim.

  1.pasaportu en az 1 yıl geçerli olacak.
  2.lise diplomasının fotokopisinin noter onaylı ve ingilizce çevirisi.
  3.fotoğrafçıdan schengen vizesi fotoğrafı çekmesini isteyeceksiniz. 2 adet istenilmekte.
  4. okuldan gelen kabul mektubu.
  5. okul öğrenim harcınızın ödendiğine dair dekont. öğrenim ücretinin tamamını ödemelisiniz.(dekontun aslını vericeksiniz siz verdiğiniz dekontun fotokopisini çektirip saklayın.) birde kalacağınız süre boyunca olan konaklama paranızın tamamını ödediğinizi göstermelisiniz dekontla. konaklama parasının bir kısmını öder ya da sadece rezervasyon parasını ödeme gibi yaparsanız vizeyi alamazsınız.
  6.öğrencinin tüm masraflarını karşılayacağına dair noterden taahhütname alıncak. (taahütnamede para miktarı yazdırmayınız. para miktarı yazdırmaya çalışan bazı noterler var bunlar para miktarı olmadan vermezlerse taahhütnameyi, başka noterlere gidin muhakkak para miktarı yazdırmadan taahhütnameyi alıcaksınız.) taahhütname için notere 50 tl ödeyeceksiniz. şuan için parası bu.
  7.taahhütnamede adı geçen kişinin geçim kaynakları nelerse gösterilmeli. işte bunlardan 6 aylık maaş maaş bordrosu, varsa tapu ve diğer geçim kaynağı olan belgeler.
  8. öğrencinin ya da taahhütnamede adı geçen kişinin hesabında 8.000- 10.000 euro gösterilmeli. 8.000- 10.000 euro tl'e olarakta gösterebilirsiniz farketmez.
  9. 3 aylık seyahat sağlık sigortası buda 30 euro.
  10. 1 yıllık sağlık sigortası buda 220 euro. sizden bir yılın tamamını ödeminizi istedikleri için 220 eruo diye yazdım. aylık ödeme olmuyor.
  11. macaristan vize başvuru formu.

  belgeleriniz tamamladıktan sonra size en yakın macaristan konsolosluğuna başvurabilirsiniz.
  belgelerinizi tam olarak vermezseniz vizeyi vermiyorlar belgenizi tamamlamanızı istiyorlar.
  belgelerinizi eksiksiz teslim ettiyseniz ve şartlara uyuyorsanız değerlendirme alınıyorsunuz en az 7 gün en fazla 30 gün içerisinde konsolosluğa verdiğiniz vize sahibine ait numarayı arayıp vizenizin çıktığını size bildiriyorlar. eğer vize sahibine ulaşamazlarsa diğer verdiğiniz numaraları arıyorlar. bunun dışında vizeniz çıkınca konsolosluğu arayıp kargoya verilmesini isteyebilir ya da siz gidip alabilirsiniz.