şükela:  tümü | bugün
  • vize için gereken evraklara şurdan ulaşılabilir :
    http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/tr/tr/
    15 günlük vize isteyip, 4 günlük otel rezervasyonu yaptığınızda sizden 15 günlük otel rezervasyonu isterler.. halbuki burada 4 günlük rezervasyon yaptırmanın mantığı eğer vize verilmezse cezaya girmemektir. neyse anlatamadık durumu, ve koşturarak yıldız'da bir internet cafe bulmaya çalıştık.. yoldan geçen şeker bi dedeye internet cafe var mıdır buralarda dediğimizde aldığımız cevap çok açıklayıcı idi : evladım burada her yer internetcafe :)
    neyse bulduk bir internetcafe, çıktımızı aldık, yorgun argın vardık elçiliğe, bu sefer de elimize bir kağıt tutuşturulup iş bankasına yollandık , iş bankasını bulmak 15 dakikamızı aldı, evet yanlış yola girmişiz, neyse sonra bankada bir kalabalık, numara sirkülasyonu dönüyor veznede ama hiçbir mantık yoktu bana göre, zor bela 12 olmadan elçiliğe ödendi makbuzumuzu da verip beklemeye başladık.. buarada belirtmem gerekir ki vizede çalışan görevli oldukça yardımsever, ama bu özellikle parayı bankaya yatırma metodundan hiç hoşnut kalmadım..
  • almak için üç saat boyunca buz gibi havada bilfiil dikilmek zorunda kaldığım zımbırtıdır. randevu almadan direk gidip alınıyor, basit bir işlem olmasına rağmen detayları çok uğraştırıyor. efendim gittim bir de ne gördüm dersiniz; konsolosluk bodrum katta, içeride beklemek için bir yer yok, içeriye girmenize izin yok, dışarda beklemek zorundasınız. sıraya geçtim, bekledim, bekledim ve bir saat sonra içeri girebildim. içerde belgeleri kontrol eden görevli internet sitesinde gerekli olduğu belirtilmeyen bir belgenin olmamasından dolayı şahsımı kovmaktan beter etti.* neyse ki ben tedarikli gitmiştim, belge yanımdaydı. tekrar sıraya girdim ve son on dakika içinde belgeyi teslim ettim. oturma izni formunu doldururken çok dikkatli olun. en ufak bir hata azarlanılıp tekrar sıraya geçmenize hatta ertesi gün yeniden gelmenize sebep olabilir. hesap cüzdanının aslını değil, fotokopisini ya da hesap dökümünü götürün. hala unutamıyorum, hayatımda babamdan bile böyle azar yemedim lan beni! içerledim resmen*
    edit: pasaportu da adrese göndermiyorlarmış, şahsen gidip almamız gerekliymiş!* başka birinin adınıza alması gibi bir durum sadece noter onaylı vekaletname ile olabiliyormuş. ya ben lan neyse bir şey demiyorum
  • schengen vizesi hükmünce; artık alınacak vizelerde parmak izi uygulamasına geçilmiştir.

http://www.mfa.gov.tr/…a-duyuru-26-ekim-2011.tr.mfa
  • buradan vize alacak kişiler müracat esnasında fotoğraf için çok kasmasınlar, ne olursa olsun bir sefer konsolosluğa çağrılıyorsunuz. orada hem parmak izi veriyorsunuz, hem fotoğrafınızı çekiyorlar. pasaportlara da kendi çektikleri fotoğraf ile vizeyi koyuyorlar.

pasaport için size bir belge veriyorlar, o belge ile şahsınıza veya bir aracıya veriyorlar. kargo edilmiyor, eve postayla gönderilmiyor.

not : istanbul içün.
  • bu vizeyi alacak arkadaşlara şiddetle öneriyorum ki 1,5 ay önceden başvuru yapın, "10 gün önce başvuru yapsanız yeter" diyen turizm acentasına güvenmeyin.

uçuşumdan 3,5 hafta önce randevu aldım, uçuş tarihim 8 mayıs, randevuyu vermişler 7 mayıs'a. 1 hafta sonra vizeyi alırsın diyorlar. "başka ülkeden alsam?" dedim, "sokmayız" diyorlar.

n'apıcağımı şaşırdım, macaristan uçak biletim ve otel rezervasyonumla italya konsolosluğu'na gidiyorum, sağ ayakla giricem.

ulan retina taramalı, formunda "terörist misin?" yazan 2 yıllık uk vizesini 2 günde aldım, 3 günlük schengen alamıyorum!
  • senelerce o lanet istanbul alman başkonsolosluğu ile uğramış hatta verdikleri anlamsız ret kararları için gurur meselesi yapıp bir o kadar da mahkemelerinde sürünmüş, 2 sene sonra temyizde kazandığım halde okuldan mezun olduğun için mahkeme kararı geçerli değil diyecek pişkinlikteki o lanet almanlardan sonra sorgusuz sualsiz sadece banka hesap cüzdanına bakarak tak diye 3 günde kanımca en rahat schengen alınabilecek vize türü.
  • devlet memurları için;

-son 3 aylık bordro
    -son 3 aylık hesap özeti
    -çalıştığınız yerden devlet memuru olduğunuza dair belge
    -uçak ve otel rezervasyonu
    -buraya dikkat , saglık sigortası (dönüşününüzden sonra da 15 gün geçerli olması gerekli)

bu belgelere ihtiyaç duyulan belgedir.
  • bu vize için istenen evrakların içeriğinden ziyade tam olması önemlidir. vize görevlisi tombik ablalar çok asabidir ama fazla da alttan almayınız. norveç,portekiz ve estonya vizeleri de buradan verildiğinden ne kadar erken randevu alırsanız o kadar iyi.
  • macaristan vizesini ankaradan almak güzel. korkmayınız, oradaki abi adeta bir şeker. insanın "şekerci mi baban senin" diye sorası geliyor.
  • ankaradan başvuru yapmış bir insan olarak, almak için epey uğraştığımı söyleyebileceğim vize. ilk gidişimde başvuru formunu doldurmadan gittiğim için geri çevirdiler, ikinci gidişimde de invitation letter'ımı kıytırık buldular,başka invitation letter istediler. neyse vizemi 3. başvurumdan 10 gün sonra aldım sonuç olarak.