şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zoltan fabri'nin bir filmi.
  (bkz: magyarok), (bkz: hungarians), (bkz: zoltan fabri)
 • (bkz: omega)
 • ayrica bu isimde bir köyde mevcuttur balikesirde. nüfusu altibin falandir. bu köyde bir adette türk karl malone u yasamaktadir.
 • (bkz: hunlar)
 • kesinlikle ama kesinlikle türklerle aynı soydan geldiklerine inanmazlar, " aa ne güzel biz sizinle kuzen sayılırız. " gibi sempatik tavırlarla yaklaşırsanız gayet soğuk bir şekilde "ne münasebet" derler hatta daha da ileri gidip türklerin ne kadar barbar olduklarını; yıllarca türklerle savaştıklarını (osmanlı - avusturya macaristan savaşları); avrupalıların onları türk zulmünden kurtardıklarını anlatırlar, attila'nın türk olduğunu kesinlikle kabul etmezler. hatta tanıştığım tüm macarların, türk olduğumu öğrenir öğrenmez, "türklerle yıllarca savaştık" tepkisini vermesi bana çok ilginç gelen bir detaydır. söylediklerine göre bize ilkokuldan beri anlatılanların hiç biri onlara, bize anlatıldığı şekilde anlatılmamış.
  türklerle ilgili çok fazla önyargıları olan bir millettir macarlar, türkleri pek sevmezler.
  ayrıca dünyada türkler dışında kendilerine "macar - magyar" diyen tek millettir.

  edit: sırplar da "madjar" diyorlarmış, öğrenmiş oldum. uyardığı için harro'ya teşekkürlerimi sunarım.
 • yahudilerin ismi çıkmıştır ama paragözlük ve cimrilikte kimse macarlarla yarışamaz. alışverişte satıcının bir doların yirmide biri kadar bir küsuratı vermeniz için nasıl sinirli sinirli suratınıza baktığını görüp şaşırırsınız.

  çekingen ve soğukturlar; normal koşullarda bir macarla ilişkileriniz asla kankalık filan düzeyine gelmez. gülümseyerek selamlaştığınız, arada hatır sordugunuz insanlar olmaktan öteye gidemezler.

  mutsuzdurlar ya da hep mutsuzmuş gibi bir ifade vardır suratlarında... bir arkadaşımın tanımıyla, macarın suratından ve davranışlarından "piyangodan büyük ikramiye mi çıktığı, yoksa babasını mı kaybettiği"ni anlamanız olanaksızdır.

  trafikte, market kuyruğunda, metroya binerken-inerken insanı delirtecek kadar yavaştırlar. macaristan'da kuyruklar bir türlü ilerlemez. lokanta ve cafelerde servis sektörü yerlerde sürünür ayrıca...

  birinci dünya savaşı'nın sonunda yaşadıkları bölünmenin yarattığı travma nedeniyle çoğunda ciddi bir yabancı düşmanlığı vardır. özellikle macaristan'da yaşayan yabancılara karşı gayet olumsuzdurlar. yahudi düşmanlığının ab içinde en yüksek olduğu millet macarlardır yine; üstelikl istatistikler oranın giderek artmakta olduğunu göstermektedir.

  son dönemde çingeneleri "günah keçisi" yapmışlardır. bir yıl içinde yedi çingene faili meçhul şekilde öldürülmüştür. macarlar bu insanların aşırı milliyetçi gerekçelerle öldürüldüğüne dair bir kanıt bulamamışlardır!

  yabancı dil bilme oranının düşüklüğü konusunda sanıyorum türklerle yarışabilecek, hatta burun farkıyla filan geçebilecek bir millettir. bilenler klasik çekingenlikleri nedeniyle konuşmazlar, az bilenler ise anlamak için kesinlikle bir çaba göstermezler.

  türkler demişken, sanıldığının aksine türklerle ilgili olumlu bir düşünceleri yoktur. en iyimser ihtimalle, türkler'den avusturyalılar kadar nefret etmezler. ama avrupa halklarında türklerle ilgili mevcut bulunan bütün olumsuz düşünce ve klişeleri gayet güzel sahiplenmişlerdir. macarlar türk erkeklerine kaç karıları olduğunu sormayı sürdüren az sayıdaki milletten bir tanesidir.

  kendilerini dev aynasında görmek konusunda da üstlerine yoktur bunların... katıldığım bir konferansta bir macar "akademisyen"in "türklerle macarların ortak yönlerinden biri, her iki milletin de imparatorluk geleneğine sahip olmalarıdır" demesi, uzun bir süre "nassı yani yaaa" diye düşünmeme sebep olmuştur -bu "anlayış" bir sürü macar tarafından paylaşılmaktadır-. osmanlı imparatorluğu ile avusturya-macaristan imparatorluğunu aynı kefeye koymak, bunlardan birinin küçük parçası iken gelenekten filan bahsedebilmek, anca macarlara özgü olabilecek bir kendini bilmezliktir.

  eski doğu bloku ülkeleri karşılaştırıldığında intihar oranı en yüksek millettir ayrıca. şimdi de avrupa oranlarının oldukça üstündedirler.

  evet, hiç hoşlaştığım bir millet değildir kendileri...
 • istisnasız kızlarının da erkeklerinin de birbirinden güzel ve yakışıklı olduğu naif bir millet.
 • gece gelindiğinde resident evil survival etkisi yaşanabilecek bir balıkesir köyü.
 • macarlar türktür, ya da türkler macardır ya da hepsi birden hundur ne taraftan baktığınıza göre değişir bunlar ama değişmeyen, ortak kabul edilen bu iki kavmin de turani kavimler olduğu ve akrabalıklarının tartışılmaz olduğudur. tarih boyunca savaşçı kimlikleriyle özellikle osmanlı'ya en çok sorun çıkaran millet olmalarına rağmen, atsız'ın sovyetlere başkaldıran macarlara ithafen yazdığı bu destansı şiir de bu nedenledir.

  akıttılar yine kara toprak üstüne
  kahraman macarlar şanlı turan kanını!
  yazdılar yeniden tarihe en şerefli,
  yiğitlik destanını!

  yurt için ölümdür, en güzeli ölümün,
  ölümler yaşatır bir ırkın vahtanını.
  arpad’ın milleti elbet öldürülemez,
  verse de bin canını!

  bataklık milleti moskof sürülerine!
  gösterdi macarlar turanlılık şanını!
  binlerce öldüler… ölmek yenilmek değil,
  yüceltmektir şanını!