• shakespearenin bir eseri
  • "stars hide your fires, let not light see my black and deep desires.."
  • and all our yesterdays have lighted fools
    the way to dusty death. out out brief candle!
    life's but a walking shadow; a poor player
    that struts and frets its hour upon the stage,
    and then is heard no more
    it is a tale told by an idiot,
    full of sound and fury,
    signifying nothing.
  • "tomorrow, and tomorrow, and tomorrow,
    creeps in this petty pace from day to day,
    to the last syllable of recorded time.."
    diye baslar yukardaki muhtesem soliloquy
  • macbethle ilgili başka bir ayrıntı da, jrr tolkien'in bu oyunu hiç sevmemesi ve lord of the rings'de yeniden uyarlamasıdır. tolkien, "ent" leri kitabına macbeth yüzünden eklemiştir, macbeth'i başarısız ve nefretlik bir "fantasy" denemesi olarak gören tolkien, macbeth' deki "great birnam wood to high dunsdaine hill" satırını kitabında ağaçların gerçekten de savaşa gittiği bir bölüm olarak yeniden yazmıştır, macbeth, lord of the rings'de baş nazgül'dür, (witch king of morgul), macbeth gibi bu karakter de güç için ruhunu satmıştır, bu yorumlamayı iyice belirginleştirmek isteyen tolkien, nazgul'e de tıpkı macbeth gibi bir ölüm kehaneti vermiştir. macbeth, "bir kadından doğmuş hiçbir erkek tarafından" öldürülemez, nazgül ise " bir erkek tarafından öldürülemez". tabi ki kadınların sadece ev hanımlığı yaptığı middle-earth'de bu "hiçkimse tarafından öldürülemez" demektir.
    macbeth, sezeryanla doğmuş bir adam tarafından öldürülür. nazgül ise erkek kılığına girmiş bir kadın tarafından. yani eowyn. :)
  • eski gameshowda macin yazdigi strateji,adventure ve mektup kosesi
  • çoook eski iskoçya kralı.
  • lise birde oynayacağım için kafayı kazıttığım oyun. iptal edilince kazınmış kafayla yönetmene kafa attığım oyun. sırf ben kafayı kazıttım diye duvarların ötesini oynatmak zorunda kalan zavallı yönetmen.
  • ben cadılardan birini oynamıştım bir kez tounge of a goat leg o a tougt
hesabın var mı? giriş yap