şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
 • yeni neslini beğenmediğim cihaz. ön yargılarınıza bir tane daha eklemeden hemen belirteyim.
  10 yılı aşkın süredir mac kullanıyorum ve osx & ios için uygulamalar geliştiriyorum.
  çıkmış olan her apple ürününden elimde var. fanboy vs değilim, işim bu.

  yeni macbook pro, herkese almamak için bir fırsat sunmuş ve büyük tepki toplamış durumda.
  starbucks ta "çalışacak" pro arkadaşları saymazsak çevremde gerçekten bu işi bildiğini düşünüdüğüm
  ve cihazı beğenen 1 kişi dahi yok.

  internette bazı yorumlar üzerinden madde madde gidecek olursak :

  - ) kutudan şarj için uzatma kablosunun çıkmaması : hani önceden duvardaki priz ile
  macbook adaptörü arasına takılan yaklaşık 2 metrelik biraz kalın bir kablo vardı ya.
  işte o kablo artık kutunun içinden çıkmıyor, ayrı satılıyor. sadece neden diye sorabiliyorum. yorum yapamıyorum.

  - ) magsafe olmaması : bir çok kişi internette yazmış, eski bilgisayarımın kablosuna ayağım takıldı,
  bilgisayarım yere düştü haşat oldu. ayağım takıldı, port kırıldı vs. adam sakar olduğunu söylüyor ve magsafe yoksa
  başka makine alırım diyor. ayrıca magsafe varken başkasının şarj cihazını kullanabiliyordum, şimdi bu yaygınlaşana
  kadar yanımda adaptör taşımak zorundayım diyor.

  - ) elma logosunun yanmaması : açıkçası kişisel olarak benim umrumda değil ama nerdler bunun yanına
  sağına, soluna sticker yapıştırmayı seviyordu.

  - ) startup chime in olmaması : bu sesi seviyordum. zaten bir komutla açılabiliyormuş. niye kaldırdıklarını anlamadım açıkçası.

  - ) yeni klavyenin daha az tuş derinliğine sahip olması : nerdler derin mekanik klavye kullanmaya bayılıyorlar,
  derin klavyeyi ben de severim ama yenisine de alışabileceğimi düşünüyorum. bunu macbook ta deneyip beğenmemiş
  olan büyük bir kitle var ve gerçekten çok sinirliler.

  - ) bir önceki nesil işlemcilerle gelmesi : bu da bazı kişileri sinirlendirmiş, hem fiyatı artıyor hem üzerindeki işlemci eski.
  açıkçası benim çok umrumda değil ama sinirlenenleri de anlıyorum. hem fiyat artıyor, hem işlemci eski. intel yüzünden vs türü yorumlar var ki alakası yok.
  bir sonraki maddede neden intel ile alakalı olmadığını açıklayacağım.

  - ) 32 gb ram olmaması : parasını verseniz dahi 32 gb ram alamıyorsunuz. bugün dahi 16 gb lık macler ram in sınırlarında geziyor.
  cache vs olmadan 16 gb ı dolu oluyor. 2-3 yıl sonra 16 gb ın yetmeyeceğini tahmin etmek güç değil. starbucks ta internete girenlere
  2 gb ram yeterli gelebilir ama hayatını mac üzerinde çalışan bir programdan kazanan adamın en doğal hakkı 32 gb ram istemek.
  intel yüzünden çıkamadı ise tam bir yalan, piyasada razer in 32 ram li i7 işlemcili makinaları var.
  onlar lpddr4 değil düz ddr4 diyeceklere de bişey diyemiyorum. adam evine bununla ekmek götürüyor,
  sence aradaki 10 dk lık pil ömrü farkı umurunda mı? yada neden 32 gb ı seçenek olarak sunmuyorsun? bırak insanlar kendisi seçsin.
  bunun arkasındaki amaç çok basit aslında : "maliyet". üzerinde gelen ram ddr4 bile değil.

  - ) artan fiyatlar : geçen yılın teknolojisi, 4 yıl öncenin 300 dolar daha fazlasına.
  abd de 300 dolar a baya baya "idare eder" bir laptop satın alabilirsiniz. fiyatı niye arttı cihazın ?
  bir yenilik yapmamışsın ki, her yerde maliyeti düşürecek şeyler yapmışsın ve fiyatını artırmışsın.

  - ) sd card slotu olmaması : fotoğrafçıları baya sinirlendirmiş. bazıları bu sd card slotunu ekstra depolama alanı olarak ta
  kullanıyordu, onları da sinirlendirmiş. bence son derece haklılar. apple pazarlama müdürü çıkıp sd card kullananlar profesyonel değil
  artık yeni makinelerde usb 3 var onu kullanın yada kablosuz aktarın demiş. adamın ölmüş annesine kadar sövmüşler haklı olarak. bence apple pazarlamacılarının
  mühendislik hakkında konuşmamaları gerekiyor. adamlar hayatını fotoğraf çekerek kazanıyor, sd card slotuna ihtiyacımız var diyorlar.
  sen kimsin ki insanlara siz profesyonel değilsiniz diyebilirsun ?

  - ) tüm portların usb c olması : bunun kadar saçma bir hamle daha görmedim hayatımda. neymiş ? usb a 20 yıllık teknolojiymiş, çok eskimiş.
  e gayet düzgün biçimde çalışıyor ama, tekerlek te çok eski bir teknoloji??? çıkarsana arabandan tekerleklerini o zaman.
  yanımda onlarca kablo ile dolaşmak zorunda mıyım? kablo bozulursa, stokta kalmazsa ne yapıcam? böyle pro makina mı olur?

  - ) son olarak touch bar : bunu beğenen insanlar olabilir, ama kesinlikle developerlara yönelik birşey değil. touch bar a eklenebilecek herşey
  zaten klavye kısayolu olarak mevcuttu. hiçbir developer in fiziksel i varken touch bar üzerindeki tuşa basacağını sanmıyorum.
  insan bazen elini f tuşlarının üzerine götürüp bekliyordu, artık böyle bir şans ta yok.
  insanlar bu cihazda windows, ubuntu vs de kullanacak o zaman ne olacak? muamma. illa eklenecekse f tuşlarının üstüne yeni bir sıra
  halinde eklense daha iyi olurdu. benim yeni macbook pro almayacak olmamın sebebi bu touch bar olayı.
  bu şekilde kullanamam, kusura bakmayın.

  edit : aslında yazmayacaktım ama bazı affınıza sığınarak "gerizekalı" lar için yazmak zorunda kaldım.

  - ) 20 saat şarjı gidiyor : senin starbucks ta yüzde 20 ekran parlaklığında kullandığın intel atom işlemcili bilgisayarının şarjı beliki 10 saat gidebilir ama benim 15 inçlik server seviyesinde işlemciye sahip 2-3 dk da bir birşeyleri derleyip işlemcisini yüklediğim, sanal makine oluşturduğum bilgisayarımın şarjı 3 saat civarında gidiyor. bahsettiğim bilgisayar 16 ayda battery cycle ı 650 ye vurmuş bi cihaz.

  - ) açılış sesi gelmiyor : açılış ta o sesi duymayı seviyorum. thinkpad ve xps lerde de bi ses geliyor o da güzel. bunun fanboylukla bi alakası olmadığına eminim. açılıyorum diye tepki veriyor işte makine. nasıl bi butonun üstüne basınca renginin değişmesi güzel bi özellikse bu da onun aynısı işte.

  - ) mıknatıslı şarj : her insan hata yapabilir. farketmeyebilir yada evcil hayvanı olabilir, evcil hayvanı takılıyor olabilir en basitinden? yada çoluğu çocuğu vardır belki onlar koşarken vs takılıyordur. değil mi ? evladımızı zincirleyelim mi kabloya takılmasın diye? 18 yaşında bunlar sana bir sorun gibi gelmeyebilir insanların böyle bir sorunu var.

  - ) 32 gb ram : insanlar 4k video renderlıyor. 32 gb ram dahi yetmiyor, swap kullanmaya başlıyor. sana 4 gb ramin yetmesi diğerlerine de 4 gb ramin yeteceği anlamına gelmiyor. zaten bir vm in sağlıklı çalışması için gereken ram miktarı 6gb. aynı mantıkla anneme 256 mb ram yetiyor. herkes 256 mb kullansın o zaman.

  - ) yanan logo : çok umrumda olan bir özellik değil ama bilgisayarı kapatırken işe yarıyor. şu şekilde : bilgisayar kapanmaya başladıktan sonra kapağını kapatıyorsun ve çantana koyuyorsun. tabi bu arada tam olarak kapanmadığı için ışığı yanıyor oluyor. sonra bakıyorsun ışığı sönüyor ve kapanmış oluyor. bazen mac os ta da windows ta da kapanırken makina takılıyor ve işlemci çalışmaya devam ediyor. farketmezsen çantandan çıkarttığında dokunulmayacak bir sıcaklığa erişmiş oluyor. diyeceksin ki bende böyle bir sorun yok. evet, facebook ta gezerken böyle sorunlar oluşmayabiliyor :)

  - ) f tuşlarını kullanabileceğin macbook : harici ekran kartı desteği yok. sana fm oynarken onboard intel iris yetiyor olabilir ama bana yetmiyor.

  - ) git eskisinden al : neden 1280 * 800 yada 1440 * 900 ekran çözünürlüğünde bir alet kullanayım ? maddi sorunum yok ve başkasının kullandığı 2-3 yıllık bir makinayı kullanmak istemiyorum. ayrıca o makinaların gücü yapmak istediğim işlere yetmiyor. şu an retina olmayan 13 inch in sıfırı olsa dahi 6 ay sonra olmayacak.

  bence sözlüğün en büyük problemi herşeyi bildiğini sanan ergenler. birşeyi yazmadan önce karşınızdaki insanların verebileceği cevapları bir düşünün. şurada mantıklı birşeyler yazıp insanlara fikirlerimizi aktarmaya çalışıyoruz. hemen dümdüz fikirli, herhangi bir fikrin diğer tarafını hiç düşünmemiş, herhangi bir şeyin kendisi için yanlışken başkası için doğru olabileceğini düşünmeyen bir ergen atlayıveriyor.
 • ileride klavyeyi de kaldırarak büyük bir devrim gerçekleştirecektir. üstüne 599 $ + kdv'ye external klavye satarak devrimin kralını yapacaktır.
 • geçen starbucks'da yan masamda biri kullanıyordu uzaktan inceledim biraz.

  - altına üstüne hem kaplama folyo çekmiş hem de sert plastiklerden takmış,
  - klavye üzerine şeffaf naylon bir şey sermiş,
  - bileklerin ellerin deydiği o güzelim alüminyum iç yüzeylere kaplama bir şeyler yapıştırmış
  - ekrana koruyucu folyo çekmiş kenarları görünüyor,
  - masasının üzerinde kablosu da sarılı duruyordu, orijinal kablo değildi; muhtemelen orijinal kablo eskimesin diye kaldırmıştır,

  arkadaş bu aleti bu kadar kaplayıp, kullanım deneyiminin yarısı olan dokunma işini bombok etmişsin. ekrana kapladığın naylon ile de muhtemelen farkında olmadan görüntüyü bok etmişsin. orijinal kabloyu çeyizine mi koyacaksın acaba?

  almayın abi bu aleti bu şekilde maymun edip, koruyorum ayağına bir çok dalgasından faydalanmayacaksanız.
  ben misal kıyamadım parama, başka bişey aldım full aluminyum kasa, 2k monitörlü; yarı parasına. yarı parasına ama gördüğüm kadarı ile ben senden fazla kullanıcı deneyimi alıyorum.

  saygılar son parasıyla mac alan koca yürekli adam.

  debe editi: görüyorum ve arttırıyorum.
  sen üzülme koca yürekli adam! suç sende değil, seni kumandası streçli evde büyümeye mahkum eden hayatta.
 • pil konusuyla ilgili edindiğim tecrübeyi paylaşacağım başlıktır.

  2015 mpb sahibiyim, git gide bilgisayarım yavaşlamaya başladı bir anlam veremedim, sonra baktım ki kasanın altı bombe yapmaya başlamış, açtım baktım, piller can yeleği gibi olmuş şişmiş, o kadar şişmiş ki anlatamam size

  https://eksiup.com/p/js4521726qhp

  derken bi panik başladı, piller patlayacak gibi ne yapsam ne etsem, servise götürecek zaman yok, kaldı ki bu virüs şartlarında randevu al o kadar yol git, gir bırak al çık, riskli ve pahalı geldi.

  * piller kasaya vida ve soket harici çift taraflı bant gibi bişeyle yapıştırılmış. pilin soketini plastik gitar penasıyla söktüm, iki kenardan kaldırınca çıt diye çıkıyor. statik elektriğe dikkat etmemiz gerekir ve tabi kısa devre yaptırmamak için metal şeyler kullanmamak gerekir, ilk önce seramik uçlu cımbızla denedim ama kalın geldi, çok ince olmayan bir gitar penası güzel iş çözüyor. derken vida ile bağlanmış kartı ve touchpadin şerit kablosunu da çekip aldım. touchpadin kablosu çok ince dikkat etmemiz lazım. yapışkanı sökmek konusunda hiç zorlanmadım, bildiğiniz istanbul kart gibi bi kart alıp, eski kredi kartı da olur, bir elinizle hafifçe pili kaldırıp, öteki elinizle kartı hafif hafif tık tık tık diye ittirerek kolayca sökebilirsiniz. pilleri aldıktan sonra yapışkanları aseton ile temizledim.

  yani sağda solda gördüğünüz gibi izopropil alkol, ne bileyim macbookpro pil sökme seti, çeşitli losyonlara falan ihtiyacınız yok, eski bi kredi kartı, bi tane pena her işi çözüyor.(ben tornavida seti aldım baştan. eşek yüküyle para verdim ama meğerse pilin içinde zaten varmış 2 tane ve aldıklarımından çok daha kaliteli çıktı swh)

  hemen pili çıkarıp attım, pilsiz de çalıştığını farkettim, bi kaç gün öyle kullandım ama sistem aşırı yavaştı. bu yavaşlık konusunu açmak istiyorum biraz. genel kullanımda, sörf yaparken, video izlerken bilgisayar aşırı hızlandı ama ram ve işlemci performansı gerektiren şeylerde aşırı yavaşlama oldu, mesela logic kullanıyorum, normalde sistemimi hiç yormayan latency problemi olmayan bir şarkı çaldırıyorum, aşırı şekilde latency problemi var, sesler düzgün çalmıyor etmiyor. anladım ki bi sebepten bilgisayar aşırı şekilde yavaşlıyor.

  derken pil sipariş ettim, geçtiğimiz ay yaklaşık 88 dolar + kdv ye retro marka pil aldım.
  https://eksiup.com/p/zp452194yzur

  * pilin altında aynen pil şeklinde kesilmiş yeşil plastik bir tabaka var. benim gibi aa bu neymiş lan diye söküp yapışkanları parmaklarsanız. sonra yapıştırdığınızda yapışmıyor. burası çokomelli. ayrıca çok narin bir yapısı olduğu için kutudan alıp takana kadar çıkarmayın. piliniz zarar görebilir. piller en alt kısımdan bağlı, diğer yerleri serbest, yeşil zımbırtıyı sökünce pilleri nasıl tutacağınızı şaşırıyorsunuz, benim gibi panikle cam masa üstüne koyup yapıştırmayın da, zor sökülüyor sonra.

  pil gayet güzel paketlenmiş olarak içinde 2 adet tornavidasıyla beraber geldi, eski pilleri söküp atmış ve yapışkanlarını da temizlemiştim zaten. taktım yapıştırdım. yapışkanlarının işe yaramadığını gördüm, çıktım sünger çift taraflı bant aldım 1 milyoncudan, tekrar bantladım. sistem birden hızlandı.

  pil kalibrasyonu yapmam 2 gün sürdü. bu en önemli adımlardan birisi, pili ilk taktık, içinde bir miktar enerji var. açtık denedik çalışıyor, kapatıyoruz.

  1 kapalı şekilde şarj olana kadar bekliyoruz şarj olunca 5 saat daha adaptör kablosundan çekmiyoruz. 5 saati de tamamladıktan sonra adaptörü çıkarıyoruz.

  2 bilgisayarı açıyoruz, güç seçeneklerinden uyku ve ekran kapanma süresini kapatıyoruz, hiç bir şekilde uyumayacak ve ekranı kapanmayacak. ayrıca zorlamayacağız. film izleyebiliriz, sörf yapabiliriz, basit ve çok gpu cpu gücü gerektirmeyecek herşeyi yapabiliriz, ben şahsen film açıp tekrara alıp gidip uyumayı denedim. 10 saatten fazla sürüyor. sonunda pil tamamen bitince makina kendini güvenli bir şekilde kapatıyor.

  3 kapandıktan sonra tekrar kapalı şekilde şarj ediyoruz ve 2 saat daha şarj kablosunu çekmiyoruz, 2 saati doldurduktan sonra artık bilgisayarımızın pil kalibrasyonu tamamlanmıştır, sistem seçeneklerinden pil'in durumuna , değerlerine bakıyoruz. pil değişimden herhangi bir smc reset yada başka bişey yapmamıza gerek yok.

  pilin tam performans çalışması için 5 defa boşalıp dolması gerekiyor.

  aldığım pil ile aynı marka pil alıp kalibrasyon adımını atladıkları için sorun yaşan arkadaşlar olduğunu duymuştum, bunu o yüzden yazmak istedim. çok önemli bir adım. hazır açmışken genel olarak temizliğini yapın, eğer mac'inizde sıvı metal termal macun kullanılmışsa kesinlikle ellemeyin ama normal termal macun kullanılmışsa yenileyebilirsiniz. cpu ve gpuyu temizlerken kesinlike parlak metal kısım gözükmeyecek, eğer o seviyeye kadar indirirseniz hayırlı işler işlemci ve gpunuz çöp oldu.

  pil performansı ilk aldığım zamanı kesinlikle aratmıyor, pili takarken zorlandığım tek kısım, fotoğrafta gözüken bilgisayara takılan soketin oradaki kıvrık kabloların düz olarak gelip, dikkatli bi şekilde bükülmesi olayıydı, oldukça sert kablolar, ince çelik bir pim vasıtasıyla zorlaya zorlaya büktüm ciddi güç gerektiriyor. default yapışkanları yapışıyor ama iki dakika sonra düşüyor, dediğim gibi milyoncularda satılan elastik hafif kalın çift taraflı bant ile yapıştırın. yeni pilin soketi ve ölçüleri birebir orjinali ile aynı, evet replika olabilir ama kesinlikle dandik değil. bu yazımın umarım yardımı dokunur. serviste pil değişimi özellikle benim gibi artık miladını doldurmuş bir mac gözüyle bakılan ürünler için aşırı pahalı, özel servislere zerre güvenmiyorum, resmen lehim söküp parça çalan hatta bozuk olanı da lehimleyen gözler gördü bu kardeşiniz. zaten takacakları pil %90 aşırı dandik bişey olacaktır. retro falan taksalar yine sesim çıkmaz ve istedikleri paralar az buz değil, 500 daha koyar servise değiştirtirsin yani.

  edit:

  1 bu akşam pilinde sorun olan bir arkadaşla konuştuk, apple pil değişim ücretini 1400 liraya düşürmüş, tabi model fark ediyor mu, modeller arası fiyat farkı var mı bilmiyorum ama özel servisler 1500 lira istiyor ve tabii ki orjinal ürün kullanmayacaklar. aklınızda olsun.

  2 başka bir arkadaşımız da 10 senelik mbp için 1200 lira fiyat almış ama stoklarında pil bulunamayabilirmiş.

  3 başka bir arkadaşımız daha mesaj attı, ifix diye bi yerden pil ve pil sökme seti falan almış. ekranının kapanmadığını söyledi.anlayamadım tabi. detaylı sorunca, touchpadin oradan şişkinlik yapmış ve ekran kapanmıyormuş. kalibrasyon için zamanım olmadığı için henüz değiştirememiş, pil değiştirince ekran kapanır mı diye sordu*. her an patlayabilir, daha kötüsü sökerken patlayabilir. çok dikkatli olması lazım.

  4 mesaj atan başka bir arkadaş, touchpad tarafından yamulma ve ekranın kapanmama olayının bazı modellerde kronik olduğunu söyledi, kendisinin ve iş arkadaşının başına gelmiş, servise götürmüşler 1400 lira pil değişim ücreti almışlar ve 1 hafta serviste kalmış. bu arkadaşın uyarısıyla pil değiştirmenin zor bir işlem olduğu, herkesin yapamayacağı ve bunu da entrye eklemem gerektiğini söyledi.

  benim pilimin böyle şişmesinin sebebinin gemilerde çalıştığım zaman kullandığım gemi elektriği olduğunu düşünüyorum, bildiğiniz gibi gemilerde jeneratörle elektrik üretiliyor ve pilli cihazlar, telefon, laptop vb bunların pil ömürleri çok uzun olmuyor, çünkü düzgün stabil bir elektrikle şarj edilemiyolar. eğer stabil bir şebeke elektriği kullansaydım yine ömrünü tamamlayacaktı belki ama böyle şişme ve deformasyon oluşmayacaktı.
 • pili çıkarılıp takılmak gerekmeyen, 7 saat civarı bir pil ömrü olan ve bu ömrünü uzunca süreler kullansanız dahi yarım saatlere indirmeyip %10 civarı bir eksilmeye uğrayan, ekranı ve ekranında gösterdiği renklerin kontrastı diğer plastik laptoplardan kat be kat güzel ve gerçekçi olan, plastik laptoplardaki gibi sürekli çalışan ve tozlardan dolayı balans yapıp sonrasında dizel motor edasında sesler çıkaran bir fanı olmayan, aynı yonga setini kullanmasına rağmen plastik laptoplar gibi ısınmayıp alüminyum ve yekpare gövdesi ile bu ısıyı yayıp pasif soğutma sağlayan, kapağının üzerindeki mıknatıslar ile kusursuz bir kapanma sağlayan ve aynı zamanda tek elinizle sadece kapağı kaldırarak kapak açmanızı sağlayan ve yine ve bu kapak kaldırma esnasında plastik laptoplardaki gibi ikinci elinizle klavyenin yer aldığı gövdeyi tutmanız gerekmeyen, işletim sistemi windows'a göre komik denilecek paralara lisanslı alınabilen, unix tabanlı bu işletim sisteminden dolayı kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğunun antivirüs programı kullanmadığı, kapağı kapatılmış bir halde iken yan taraftaki tuşuna basılarak pil durumunu anladığınız, klayvesi kullanımdan dolayı zamanla silinmeyen, kendine has veri aktarım yolları olan, dvd okuyucusu için yine plastik bir aksamın dışarıya çıkmayıp lense zarar verme olasılığı olmayan, fn tuşunu kullanmayıp tek tuşla aydınlatmanın açılıp tek tuşla kapatıldığı, hatta bu aydınlanmanın bir sensor sayesinde otomatik olarak ayarlandığı, yine tek tuşla ses açma ve kapama olanağının olduğu, bununla birlikte yine tek tuşla anında müzik çalarının müzik çalmaya başladığı, yine tek tuşla parça atlayan tek tuşla parçayı geri alan tek tuşla ileri saran tek tuşla parçayı durduran tek tuşla çok fonksiyonlu bir terminale geçtiğiniz yine tek tuşla hem arka planda hem ön planda bütün işlemleri görebildiğiniz, bir-iki-üç-dört-beş parmağınızla yapacağınız hareketler ile çeşitli fonksiyonları yerine getirebileceğiniz bir çok fonksiyonlu farepedi olan, bir el hareketi ile bütün görüntüyü kaybedip yine tek el hareketi ile herşeyi önünüze dökebildiğiniz, kapağını kapattığınızda diğer plastik laptoplarda olduğu gibi açıkta fan havalandırma deliği kalmayan ve bu fan havalandırma çıkışlarının sadece kapak açıldığında açıldığı ve böylelikle içeriye toz alışı olmayan, hoparlörleri dandik olmayan, empedansı gayet yüksek basları ve tizleri gayet iyi ayarlanmış ve kapak açıldığında nerede olduğunu görmediğiniz hoparlörleri olan, üzerinde herhangi bir markanın çıkartmalarının olmadığı ve bundan dolayı üzerinde yapışkan maddelerden kaynaklı abidik gubidik yapışkan sorunları çekmediğiniz, yine üzerinde laptopun özelliklerinin yazdığı o plastik çıkartmalardan olmayan, dvd rom una taktığınız bir cd/dvd yi çıkarmak için klavyede özel bir tuşu olan, önizleme özelliği ile bütün dosyaları açmadan önizleme yapabildiğiniz, göze çok güzel gelen fontları kullanan, ekkranının temizlediğinizde tozların kenarlardan birikme yapmadığı, alt gövdede sadece tek bir vidalı kapağı açarak gerekli bütün parçaları rahatlıkla değiştirebileceğiniz, kendine has işletim sisteminin dışında hem linux hem de windows yükleyebileceğiniz, kar leoparı adlı işletim sisteminin ardından gelen aslan isimli işletim sistemiyle uygulama merkezinden indirdiğiniz ve hali hazırda yüklediğiniz bütün uygulamaları rahatlıkla görebildiğiniz ve kurulum aşamasına sahip olan uygulamaları dahi tek bir hareketle sildiğiniz ve silememe gibi bir sorununuzun olmadığı, sistem tercihlerinde bütün ayarlara anında ve kısa yoldan ulaşabilip ayarları kolay bir şekilde kendinize göre optimize edebildiğiniz, farepedinde sağ ve sol tık için ayrılmış iki butonun olmadığı ve sadece tek parmak yerine iki parmak basılarak sağ tıklamaya ulaşabildiğiniz, aynı anda açılmış birçok uygulama olmasına rağmen çoğu zaman takılma, ısınma, kilitlenme, uygulamalar arası geçiş sorunları yaşamadığınız, sadece laptopu aldığınızda size gerekli bütün programların ücretsiz ve deneme sürümü olmayan programlar olan, sahip olduğu bu programları windows'da yaptığınız neredeyse herşeyi ve hatta bunların üstüne kendine has özellikleri ile sadece sizin yapabileceğiniz birçok özelliği olan programları olan, sizi lisanssız ürünler tedarik etmeye itmeyen, aksine bütün programları lisanslı ve tek bir merkezden temin etmenizi sağlayan, bu nedenden dolayı da işyerinize/evinize bsa dan gelecek kişilerin sadece çayınızı içebileceği ve hakkında daha bir bu kadar daha özellik sıralayabilecek ama yazan kişinin uykusu geldiği için yatması gereken sahiplerinin olduğu/olabileceği bir laptoptur.
 • 4 aydır kutu açılış videolarını izleyip hala bu bilgisayarı alma planı yapan arkadaşım var. hayır kutuyu her açtığında aynı bilgisayar çıkıyor. içinden ne bekliyor anlamış da değilim. tim cook görse bu drama dayanamayıp kendisi hediye edecek artık.

  edit: kendisi an itibariyle bir macbook air sahibidir. evet çok zor oldu, bu yolda nice çileler çekildi, nice videolar izlenildi ama zafere ulaşıldı.
 • az önce 13 inch 2.7 ghz i7 modelini telefonla sipariş ettiğini sanan birisi yanlışlıkla bizi arayınca fena kafa bulduk. hatta almanca beklerken türkçe konuştum filan acayip afalladı.
 • bugun bir dugun salonu otoparkinda bir aracin bagajindan caldigim notebook.

  satin alinmayacak kadar pahaliydi.
 • apple'ın özüne döndüğü yeni bilgisayarıdır.

  dünyanın en güzel bilgisayarını, 2-3 senede sikip attıktan sonra bu hamleyi beklemiyordum açıkçası. hdmi portu, sdcard okuyucu geri gelmiş. hdmi portunu çıkaralım abi diyen ve bunu onaylayan kimlerdi açıkçası çok merak ediyorum. bu kadar insanı gerzekçe adatörle çalışmaya it, ondan sonra vav mav de. apple marka bile olsa o salak saçma dönüştürücülerin ömürleri ve kaliteleri rezaletti. bu bilgisayarın kitlesi zaten bu alete monitördür, ne bileyim sdcarddır falan sürekli takıp çıkartan insanlar. peşimizde hdmi aparatı gezidiriyorduk.

  touchbar gitmiş. zaten neden geldiğini kimse anlamamıştı. kusura bakmayın da sikko bir özellikten başka bir şey değildi.

  tabi ki tanıtırken "fonksiyonel tuşlardan oluşan mükemmelötesioğulları bir klavye" gibi laflar ettiler.

  "tıpkı macbook pro kullanıcılarının sevdiği gibi" diyip durdular. mecburiyetten olmasa ben de hdmi girişi falan olmayan bir macbook pro'ya geçmezdim. çoğu kişi de geçmedi büyük ihtimalle. o yüzden sanki geri vites gibi geldi bu hamleler.

hesabın var mı? giriş yap