şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2973 entry daha
  • apple ba$liklarinda gordugum genel bir "apple kullananlar isin tekniginden anlamayanlardir" kanisi var. oysa ki apple urunlerini kullananlarin onemli bir kismini i$in tekniginden artik bikip sadece kullanmak isteyenler olusturuyor.

misal ben 15 yasimda, parcalarin frekans uyumlarina kadar dikkat etmemiz gereken karanlik donemde kendi bilgisayarimi topluyordum, ama artik bunlarla ugrasmak istemiyorum, sadece kullanmak istiyorum. gunumuzde pcpartpicker gibi siteler olmasina ragmen ugrasmak istemiyorum. benim gibi bunlardan bikmis yuz binlerce insan var.

ama aramizdaki baggzi tipler saniyor ki bizim teknik olarak aklimiz yetmiyor boyle seylere, bu yuzden apple kullaniyoruz. *

bilmem hatirlar misin ama apple'in ismi 12 sene once apple computer'di.
    https://www.macworld.com/…le/1054770/applename.html

computer'in isimden cikarilmasinin sebebi consumer electronics kategorisinde kullanicilara daha az "intimidating" gelmesini saglamakti.

camasir makinesi satar gibi, insanlara aldiklari urunun icindeki parcalari dert etmeden bilgisayar satabilmeyi saglamakti.

adamlar bunu basardilar. sen de gel burada "kullan at" diye bunu yer.

butun dunyada tuketici piyasasi "kullan at" yonunde gidiyorken, apple mi gozune batiyor? kaldi ki adamlarin urettigi urunleri rakiplerine kiyasla 2 kati daha uzun kullanabiliyorken. bana bugun kullandigin bir tane esya soyle ki 25 yildir kullaniyor olasin.. artik oyle bir dunya yok. gerek yok cunku. eskiden hammadde ve endustriyel kitlik vardi, urunler uzun omurlu uretilirdi. madde ve endustriyel muhendislikleri gelistikce, uretim maliyetleri dustukce gunumuzdeki noktaya geldik.

apple'in bugun urettigi makineleri 10 yil oncesinin dinamikleriyle ele alip sikayet ediyorlar. artik bu mobolari uretmek eskisi kadar pahali da degil. eskiden pahaliydi, bu yuzden mobo'nun moduler olmasi onemliydi. kaldi ki mobo bile demiyoruz artik, logic board oldu adi. belki de ramleri ssdleri moboya gomulu ureterek daha ucuza mal ediyorlar (aradaki ivir zivir plastikler ve bunlar icin gerekli endustriyel planlama olmayacagi icin kesin), kar marjlarini ayni tutarak daha ucuza satabiliyorlar? belki de bugun 2.3k olan bir macbook pro, moduler olsun diye kasilmis olsa 2.7k olacakti?

apple da neticede hayir kurumu degil. daha ucuza mal edebilecegi, daha iyi pazarlayabildigi, daha cok insana satabilecegi urunu uretecek adamlar tabii ki.

adamlarin musteriye karsi hayir kurumu olmak gibi bir sorumluluklari yok, ama shareholder'larina karsi surekli kar getiren bir sirket olmak gibi bir sorumluluklari var. entarilerimi takip edenler beni apple fanboy, apple avukati gibi goruyor olabilirler ama aslinda olan, apple elestirecegim derken beynini aldirmis gibi konusanlara cevap verme gereksinimi.

insani fanboy yaparsiniz. apple fanboy'lar anti-apple tayfasi yuzunden var. batman-joker ikisi gibi. *
  • 16 lığın tadı da bir başka olur. 16 lık
  • yazılımcıyım, bana hafif, bataryası 6-7 saat giden, işletim sistemi zırt pırt çökmeyen - sorun çıkarmayan, retina ekran, touchpadi mousedan daha kolay kullanılabilen, 2 yıl sonra kasmalar ısınmalar yaşatmayan, macos gibi işletim sistemli başka bilgisayar önerin gidip ona gömeyim 15.000 tlyi.

bazı alanlarda alternatifi olmayan elektronik bıdı.
  • bu hafta yeni başladığım şirkette iş için 2018 15” uzay grisi modeli verildi. donanım olarak çok üst donanımda değil tabi. ama benim için yeterli oluyor bu donanım paketi.

daha önceden bir tane 2013 13” ve iki tane de 2015 15” modellerini iş için kullandım. hali hazırda kişisel laptop olarak da 2015 13” modeli var evde. eşimle ortak kullanıyoruz. uzun süredir çok farklı ama genelde eski modellerini kullanıyordum. aslında hepsi de bir şekilde istediğimi yapabileceğim seviyedeydi. ama bu sonuncusu başka bir seviye. bir kere ciddi anlamda hafif ve kibar bir görünümü var. uzay grisi renk modeli cidden epey şık duruyor. bunun haricinde performans olarak da ciddi tattmin edici. cihaz bana sıfır olarak verildi ve sıfır bir macbook pro kullanmanın hissiyatı da ayrı keyifliymiş. masanın başına oturduğunda, insanı memnun ediyor. en azından benim açımdan bu şekilde durum. üç gündür cihazla aşk yaşıyoruz. klavye falan çok rahat geldi.

resmen c segmenti bir araçtan, e segmenti premium bir araca geçmiş gibi hissettim.
  • zeka yönünden geri kalmis ve ufku dar olan insanlara özgü, esasinda altinda eziklik tandansi tasiyan nam yapmis markalara karsi bir koruma refleksi bulunuyor.
    bir apple ürün satis temsilcisinin dahi bu tiplerden daha holigan dil takinacagini zannetmiyorum.

herhangi bir cihazi bir cok yönüyle, parca degisimleri ile tamir edilebilir veya hardware olarak güclendirebilirken (ssd, ram vb), bilincli olarak degistirilmesinin engellenmesi, bazi temel parcalarin degistirilememesi yönünde gelisimini elestirmeye karsi cikanlarin, ciddi psikolojik problemleri olmasi gerekiyor.

olumlu olarak var olan bir seyin, daha sonradan olumsuz yönde gelisiminin elestirilmesine karsi cikma bir fanboy'luk degil, daha ileri seviye patolojik bir vakadir.

hülasa zeka problemi olan dimaglarca "ifixit" yedek parca satan site olarak dile getirilse de, ana temasi teknik el kitapcigi hizmeti veren ve gönüllülerin de katkilari ile ilerleyen "ücretsiz hizmet veren"bir projedir.

ifixit'in verdigi donelerle degerlendirmeleri mutaberdir, apple'in bu tür radikal önlemler almasi, easen üc bes kurus parca maliyet hesabi icin degil, tipki telefonlarinda oldugu gibi mevzuyu kullan, at ve yenisini al hedefinden ötürüdür.

hos, eskiden 10 dakikada yapilan degisim islemleri, bugün cok daha mesakatli olsa da yapilabilmektedir.
    fakat su kuskusuz ki, imac ve mac pro kullanan biri olarak nazarimda son versiyonlari ile cöp üründür.

öte yandan fanboy'lari hertürlü sakso cekmeye devam edebilir.
  • apple mid-2019 modelinin birkac ay sonrasinda ayni fiyata, daha gelismis 16" modelini cikardigindan su siralar ofiste mid-2019 alali daha birkac ay olmus arkadaslari teselli ediyorum.

birkac gundur thermal throttling performansiyla ilgili incelemelere bakiyorum, yeni termal dizayn, sogutmada mid-2019' a gore daha etkili oldugundan thermal throttlingi oldukca azaltmis. ayni cpulara sahip olmalarina ragmen 16" ile mid-2019 arasinda turbo boost ile 2.7ghz ile 3.1ghz(16") gibi ciddi bir performans farki var https://9to5mac.com/…ok-pro-thermal-graphics-tests/

apple' in siparis sayfasinda 3-5 aralik olan teslim tarihi bugun 25 kasim olarak guncellendi. ulasinca izlenimlerimi daha detayli yazarim.
  • ram'i 32gb yaptığımda fiyatı 24.699 tl oluyor.
    asgari ücretin 2.020 tl olduğunu düşünürsek, neyse düşünmeyelim...
  • tam olarak, yeni 16" 2.4 ghz 8 çekirdekli i9 işlemci, 64 gb bellek, 8 gb amd radeon pro 5500m ve 4 tb ssd depolama ile almayı düşündüğüm cihaz.

pahalı mı evet. biz fakiriz sadece. tüm işlerimi bunda yaptığımı ve masaüstüne ihtiyaç duymadığımı düşünürsek, bence mantıklı. 35-38 bin civarı tr, 5700 euro ile eu, 4900 + tax ile 5200 usd ile usa fiyatları..
  • 16" olanı konusunda emin olamadım, taşınabilirlik ciddi derecede azalmış oluyor bu boyutlara çıktığınızda.

salona 1 tane, yatak odasına 1 tane, ofise 1 tane almak lazım sanki?

eğer tek bilgisayarınız olacaksa galiba en iyisi 16" macbook pro almak ancak 1 tane desktop bilgisayarınız olması sizin için ok ise, yani sabit bir çalışma yeriniz varsa bence yeni çıkacak olan mac pro veya imac alıp onu iş istasyonu yapıp daha genel amaçlı kullanım için de bir tane macbook air almak daha iyi bir kombinasyon. air'larda da iş yapılabiliyor sonuçta, ipad'in henüz benim için laptop replacement olabileceğini sanmıyorum.
  • yazılımcı arkadaşlar için tavsiyem lenovo x1 modeller veya iyi bir thinkpad modeli olabilir. şarj açısından apple modellerine ciddi kafa tutuyor, hata x1'in bazı modelleri daha uzun süre şarj süresi sunabiliyor. macbook'tan tek eksiği grafik veya video tarzı işlerle uğraşanlara kesinlikle imkan sunmuyor.