şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
  • 2015 modelini kullandığım, hiç takılmayan deli gibi çalışan alet. alın arkadaşlar 2015 pro bile yeni kasa windowslara 10 basar.
  • fakirliğinizi yüzünüze vurur.
  • satın almayı düşündüğüm laptop.

macbook sahibi deneyimli bir arkadaşın 2-3 tane soruma yanıt vermesi için yeşillemesi beni mutlu edecektir. kafamı karıştıran meseleler var *
  • eski entry'lerimde vardır, 10 yıllık android kullanıcısı olarak yeni geçmiş olduğum iphone'u hiç sevemedim. apple ürünlerine karşı hep bir somurtuk surat ifadem olmuştur. kullananı genelde özenti, durduk yere fazla para ödemeyi seven kişiler olarak bulurdum.

ta ki macbook pro ile tanışıncaya kadar. macbook için övgüler dizmeye geldim buraya. gerçekten.

artık ekran vidaları da kendi kendine sökülen asus notebook'umun tükenme alametleri sonrası beni uzun süre götürecek bir bilgisayar arayışına girdim. bütçeyi de maksimum 11 bin olarak belirlemiştim; sonuçta şapkadan tavşan çıkarmayacaklardı. yapacağım şeyler belliydi. derken bir o markaya bir bu modele baktım ama işin içinden çıkamadım. bu sırada çevremden ısrarla macbook tavsiyeleri geldi. "acaba mı?" diye düşündüm. sonra macbook kullananların yorumlarını okudum, etraftaki tavsiyeleri dinledim. herkes o kadar memnundu ki bir keramet vardır diyerek denemeye ve kesenin ağzını açmaya karar verdim.

başta macbook air alacaktım ama macbook pro 13 inç modelin, mediamarkt'ta neredeyse macbook air fiyatına geldiğini görünce, bir türk olarak macbook pro almanın daha iyi olacağına kanaat getirip satın aldım.

günlerdir öylesine mutluyum ki. daha önce bilgisayar falan kullanmıyormuşum. sevinçten ekşi'ye geri döndüm çünkü yazı yazmak çok zevkli. touch bar hele ayrı bir güzel. bunca zamandır niye inat edip almadığımla ilgili kendime çok kızdım. ben macbook ve türevlerinin, iphone gibi kilitli kutu olduğunu ve üzerlerinde çok bir şey yapılamadığını zannediyordum ama öyle değilmiş. meğer macbook'larda bir keramet varmış. insanlar boşuna kullanıp övmüyorlarmış.

şimdi tek isteğim, pandeminin bir an önce bitmesi ve starbucks'taki o somurtup yüz çevirdiğim tiplerin yanında kendi elmamla birlikte yerimi alıp gmaile gelen birikmiş reklam maillerini silerek çalışıyor gibi yapmak.
  • m1 pro versiyonunu kullandığım, monterey 12.1 güncellemesinin ardından esc tuşu çalışmayan bilgisayar.
    bilgisayar uyku durumundayken bastığımda bilgisayar aktif hale geliyor ancak sunum, video gibi dosyalarda tam ekrandayken esc tuşu çalışmıyor/işlev görmüyor.
    başına gelen veya çözümünü bilen varsa yeşillendirebilir.
    çözüm sonrası edit:
    arkadaşlar güncelleme ardından sadece esc değil birkaç tuşun daha çalışmadığını farkettim. örneğin siri tuşu. toucbar'daki siri simgesine dokununca da siri çalışmıyordu. yaptığım araştırmalar sonunda da sorunun siri.app'tan kaynaklandığını farkettim.
    çözüm için etkinlik monitörünü açıp siri'yi sonlandırın, ardından siriyi tekrar çalıştırın. artık siri ve esc tuşlarının (ve belki daha farketmediğim diğer tuş/sorunların) çalıştığını göreceksiniz.
  • günlük kullanım dışında profesyonel kullanıma yönelik minik canavar. oyun oynamak dışında her işinizi görebilecek cihazdır.
    masaüstü bilgisayarımı takaslamak istediğim tatlı cihaz.
  • 2020 intel işlemcili modelini 2020 yılında aldığımdan beri her gün iş için kullanmamdan ötürü hiç tam kapatmamıştım. sadece ekranı kapa, koy kenara, ertesi gün yeniden ekranı aç devam et şeklinde kullandım. alet sadece işletim sisteminin mecbur tuttuğu yeniden başlatmalar sebebi ile 3-4 kere yeniden başlatılmıştır. ilk defa bugün açtığımda apple logosunu gördüm, bir sorundan dolayı yeniden başlatılıyor dedi. açılınca da gördüm sorun ses çalma ve drm kaynaklı bir çalışmanın core 1'i panikletmesi yüzündenmiş. stabilite konusunda böyle bir cihazdır işte mac'ler. 1.5 sene hiç kapamadan, yavaşlamadan kullanabilirsiniz ve anca 1 kere çöker.
  • m1 pro versiyonunu kullanıyorum. özellikle youtube videoları açtığımda video -her videoda olmasa da arada sırada-başlamak üzereyken sağ hoparlörden (ya da o tarafa yakın bi' bölgeden) çok ufak çıt sesi geliyor. bu ses, sanki 0.5 ucun kırılma sesi ya da çok ufak bi' elektriklenme sesini andırıyor. onun dışında cızırtı filan yok ses gayet temiz. açıkçası biraz bakındım ama buna benzer bi' problem yaşayan ve bunu belirten bi' durumla da karşılaşmadım. bilgisi ya da önerisi olan mesaj gönderebilirse çok sevinirim.
  • 14” m1 modelini 1tb olarak siparis ettim. ilk defa mac kullanacagim, eminim kisa surede alisirim. 1,5 ay bekleme suresi biraz fazla geldi ama saglik olsun.
  • elimde 1 adet mid 2017 512gb touchbarlı modeli var, yeni bilgisayar alacağım için satmayı düşünüyorum, ilgilenenler detay için yeşillendirebilir.

hesabın var mı? giriş yap