şükela:  tümü | bugün
  • herkese merhaba sözlük!

2,5 sene evvel geçirmiş olduğum bir takım akciğer ameliyatları sonucunda yalıtılmış bir yaşam sürmeye başladım. yanlış anlaşılmak istemiyorum lakin sağlık ve bundan ötürüdür ki ekonomik imkansızlıklardan dolayı böyle bir teklifte bulunuyorum.
    zira elimden ancak bu kadarı geliyor.

annem ve babam* müzik öğretmeni. 13 yaşındaki kardeşim ve annem ile birlikte istanbul'da yaşıyorum. dürüst olmam gerekirse, barındırdığım potansiyelin farkındayım. egoizm unsuru olarak algılansın istemem fakat, eğitim gördüğüm takdirde seneler içerisinde neler yapabileceğimi öngörebiliyorum. tek maaş ile ev geçindirmeye çalışan annemden zaten yeteri kadar faydalanıyor olduğum için, beni resim kursuna göndermesini de isteyemiyorum.

ismini buradan söylemek istemediğim, ülkemizde hak ettiği değeri pek görmeyen, londra'da yaşamakta olan ve funky müzik icra eden bir grubun yeni çıkaracak oldukları albüm için söz yazmıştım. kendileriyle iletişimimiz fazlasıyla güçlendiği, benim de müziğe bulunan yatkınlığımdan ötürü, benim gruplarında dj, perküsyonist ve back vokalist olarak yer almamı istediklerini belirttiler. doğrusunu söylemem gerekirse benim nota bilgim dahi yok, henüz. hayatta bir kez karşılaşılabilecek böylesine nadide bir teklifi geri çeviremezdim. ancak kullanmam gereken programlar mac ortamında kullanılabilen ücretli programlar olduğunu öğrendim, haliyle bir macbook edinmem şart oldu. şu an tek ihtiyacım, programları öğrenmeye ve kullanmaya başlayabilmem adına uygun bir cihaz edinmek. eminim ki programları kısa sürede öğrenecek ve altyapıyı kavrayabileceğim, yine de çalışamıyor olduğum için gidip rahatlıkla bir tane edinemiyorum. fakat bu şekilde bir çaresini bulabileceğimi umuyorum.

ameliyatların sonrasındaki süreç içerisinde sürekli evde olduğumdan ve boş vaktimin çok fazla olmasından dolayı resim yapmaya başladım. bugüne değin resim üzerine (ilkokul zorunlu resim dersi dışında) herhangi bir eğitim görmüş değilim. bu 2,5 sene içerisinde yapmış olduğum tüm resimler ise aşağıda vereceğim instagram profilimde yer almaktalar.
    belki her birine bir göz atmak isteyebilirsiniz.

velhasılıkelâm, sözlükte durumu elverişli olan ve de resim sanatına ilgisi bulunan en azından bir adet yazara bu başlık ile ulaşabileceğimi düşünmek istiyorum. bir macbook pro karşılığında, profilimde yer alan bütün tablolarım ve çizimlerimin hepsini vermeye hazırım. üstelik belki de, şayet istanbul'da yaşanıyorsa, evinin bir odasının duvarlarına yine istenen herhangi bir sanat unsurunu akrilik ile resmedebileceğimi söylemek isterim.

ilgili ve olanaklı yazar abi/abla/kardeşlerimin yeşillendirmesini bekliyorum.

dostça kalın!

instagram profilim

ilk entry sahibine ithafen edit:
    kullanmış olduğum bilgisayar diablo i'i dahi yer yer kasarak çalıştıran ilk nesil bir notebook.

diğer aşağılayıcı entrylerin yazarlarına ithafen:

ben yalnızca bulunduğum vaziyet her ne ise onu ayan beyan dile getirmeye çalıştım. amacım ne ajitasyon yapmak, ne de dilenmekti. tüm açık sözlülüğüm ile yazmış olduğum bu entrynin amacı yalnızca halden anlayan en azından bir kişiye ulaşabilmekti. bir kimsenin kendini gerçekleştirmesi için önüne sunulan fırsatlardan ve erişimine engel teşkil eden şeylerden söz etmesi ne zamandan beri dilencilik, aşağılık ve de rezillik bir durum oluyor? böylesine aşağılayıcı entryler ile karşılaşacağımı düşünmemiş olmak benim aptallığım, haklı olabilirsiniz. sadece bu bilince bir kez erişiyor olmanın getirisi olan olumsuz tepkilere karşı umursamazlık halinden kaynaklanan bir düşüncesizlikti. ben cihazın piyasa değeri her ne ise, o değer ölçütünde bir şeyler üretmek istediğimi ve karşılığı ne ise vermeye hazır olduğumu söylemek istemiştim.

edit3: yerle yeksan edici ve hatta parçalayıcı yorumların aksine özelden ve instagram üzerinden en azından bir o kadar arşa erdiren, olumlu geri dönüşler aldım. buradan her birinize tekrar ve tekrar teşekkür etmek istiyorum. henüz yalnızca bir yazardan ipad air teklifi geldi. bahse konu grubun kendilerine sorduğumda minimum mac osx 10.8 işletim sistemi gerektiği, macbook air'in de iş görebileceği ve de kullanılacak programların logic pro x, garageband, waves bundle full gibi programlar olduğu söylendi. bu son programın $13.000 dolar olduğu da iliştirildiğinde koca bir "çüş!" çekmeden edemediğimi de söylemek isterim. bazılarınız "madem ingiltere'de yaşıyorlar, sana alamıyorlar mı bir tane?" demiş. kendilerinin durumu da pek iyi sayılmaz. öyle ki grubun bir üyesi başka bir grup için çalacak iken bir diğeri de oradaki türk çocuklarına ingilizce dersi verecekler. buraya başlık açtığımı söylediğimde, "müzikten anlayan varsa şayet şu son programı 2-3 bin pounda verebiliriz" dediler. bunu da iliştirmek istedim, belki bu programa ihtiyacı olan vardır ve $13.000 dolarlık bir ürünü 2-3 bin pounda edinmesine de yardımcı olabilirim.

edit4: vay arkadaş dışında hiçbir şey diyemiyorum. "ben de x hastasıyım" demişler. umarım kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz, her birinize çok geçmiş olsun. ben kronik langerhans hücreli histiositoz hastasıyım, buna bağlı olarak pnömotoraks da mevcut. 5 kez sönen akciğerler, 3 kez üst üste ameliyat ile alınan parçalar, 51 gün hastane gözetimi. bunlar demek oluyor ki, her iki akciğerimde de her an patlamaya hazır yüzlerce kitle var. en ufak bir darbede, aksırıp tıksırmada patlamaya hazır yüzlerce bül. uçağa binmek, koşmak, atlayıp zıplamak, spor yapmak, dalış yapmak, kısacası siz sağlıklı vücut sahiplerinin rahatça yapabildiği sosyal aktivitelerin tamamen kısıtlı olma durumu. umuyorum bu fotoğraflar da (1-2-3) "ulan bir insan ıkınmaktan dahi çekinir hale nasıl gelebilir?" sorusunun yanıtı olsa gerek. tüm bunların hepsi yasak bana. "dileneceğine çalış" demişler, çalışabiliyor olsam asgari ücret ile maksimum 2 aya alabileceğim bir şey iken, neden burada bu aşağılanmalara maruz kalmayı tercih edeyim? bahsettiği program 3 bin lira demişler, buradan görülebileceği üzere program kısa süre önce $12150 imiş ve bir süreliğine $6000'e düşmüş. neredeyse bedavaya bu fahiş fiyatlı ürüne erişim sağlamak isteyen biri vardır da ona yardım edebilirim düşüncesiyle bunu söyledim. ben daha ne diyeceğimi bilemiyorum.

edit5: birkaç yazarın da dile getirdiği gibi, bana inanmayan fakat güvenebileceğini anladığında anlaşmaya niyetli olan yazarlar ile her koşulda görüşmeye varım. gerekli sağlık raporlarını rahatlıkla sunabilirim, hatta istenirse grup üyeleriyle de görüşme sağlayabilirim. birkaç yazar ise "seni kekliyorlar" demiş, bu bahse konu programlar grup üyelerinde zaten mevcut. yani programlar için bir satın alım söz konusu değil. zaten seneler önce kendileri tarafından satın alınmış programları çalıştırabilmek için uygun bir cihaz gerekliliğinden söz etmek istemiştim, başaramamışım. birçok yazar ise bu programların windows i7 bir işletim sisteminde de çalışabileceğini söylemiş. muhtemelen ben de i7 işlemcili bir cihazım olmuş olsaydı çoktan bir yolunu bulur ve çalıştırırdım. özellikle neden macbook pro demişler, grup üyesine sorduğumda macbook air de olur, minimum mac osx 10.8 işletim sistemi gerekli dedi. bana bir mac platformu gerekliliğinden söz ettiklerinde sürekli "macbook pro" dedikleri için ben de başlığı bu biçimde açmıştım. şayet daha evvelden mac osx 10.8 bir işletim sistemli macbook air de iş görür denseydi, kesinlikle bu şekilde açmazdım. tüm bunların yanı sıra, hala dilenci vs. söylemlerinde bulunanların, teklifim olan takas durumunu dilenciliğe vurmalarına anlam veremiyorum. ben 2016 haggard konserine de resim yaparak bilet almıştım. çünkü verebildiğim tek ürün bu arkadaş, resim.
  • windows'ta vmware içinde mac os x çalıştırılarak çözüm bulunabilir.

internet'te basit bir "how to run mac os x in vmware" aramasıyla ilgili yönergeler bulunabilir.
  • hayatımda bu kadar saçma bir yazı okumadım.

''ancak kullanmam gereken programlar mac ortamında kullanılabilen ücretli programlar olduğunu öğrendim, haliyle bir macbook edinmem şart oldu. şu an tek ihtiyacım, programları öğrenmeye ve kullanmaya başlayabilmem adına uygun bir cihaz edinmek. eminim ki programları kısa sürede öğrenecek ve altyapıyı kavrayabileceğim, yine de çalışamıyor olduğum için gidip rahatlıkla bir tane edinemiyorum''

adam resim satacak, kendine mac alacak, içine logic'i * kuracak, kullanmayı öğrenecek, bununla profesyonel iş yapacak. vay arkadaş. resmen cool story.
  • dilencilikte boyut atlamaktır.

steam indirim başlıklarında, spotify başlığında falan 10-20 liralık şeyler için dilenenleri gördüm de, adam en ucuzu 6299 tl olan cihaza süslü cümleler döşeyip bol ajitasyon sosuyla dilenerek sahip olmak istiyor lan.

evet bunun adı dilenciliktir. 6299 tl edecek karşılıkta ne tür bir resim yapacak mesela bu arkadaş? resimlerin o kadar etse zaten yaptığın resimleri satarak macbook pro alabilirsin. resimlerin o kadar etmiyorsa da bunun adı dilenciliktir, birileri bana acıyıp yalandan resim yaptırıp(hatta yaptırmayıp) bana macbook pro alsın demektir kimse kusura bakmasın.

he gerçi burada keriz çok. trilyonluk evde oturan adam burada para toplayıp evini yeniletmişti. sana da hayırlı işler kardeş.
  • ingiltere'deki ebru ve muharrem'e ben size ve çevrenizdeki diğer sanatçılara şarkı sözü yazayım, albümlere kapak yapayım bana karşılığında mac alın desen daha ahlaki olmaz mıydı?
    buralarda rezil etmeyin kendinizi. https://i.hizliresim.com/wgd8j8.jpg
  • dilenci diyerek yaftalama yapmayacağım, tamamen samimiyet üzerine kurulmuş ve çaresizlik içerisinde açılan bir başlık olduğu çok belli, ki adam kimliğini ifşa etmiş o derece..

parasızlık, çaresizlik adama gerçekten her şeyi yaptırıyor ancak bunu yaptığım resimleri satabilirim şeklinde yapmak ne kadar doğru orası tartışılır. dostum sanat camiası, sanat piyasası böyle bir şey değil. sanat düşkünü -güya- insanların tomar tomar para döktükleri eserlerin bir süreci var ve her biri sanat camiasında isim yapmış sanatçılardan alınma veya geleceği parlak olan sanatçıların elinden çıkma (bu demek oluyor ki alınan eser iki - beş yıl içerisinde 2 katı değerlenecek) eserlerdir. piyasanın temel altyapısını oluşturan en önemli unsur bu söylediğim şeydir ve sen bunun eğitimini dahi almadığını söylüyorsun. bu işe resim satma unsurunu koymadan başka yollarla halletmeni öneriyorum.
  • desteklenebilir hareket. illa 2017 model bir cihazla yapılmasına gerek olmayıp sıradan notebook fiyatına satılan 2.el bir macbook da iş görecektir.

sanat nedir, sanatçı kime denir ve buna kim karar veriyor bilemiyorum ama instagramdaki görselleri beğendim.

imkanı olan veya yardım etmek isteyen desteklesin işte neyin tatavasını yapıyorsunuz.
  • windows ile de davul yazma, daw vs kullanılabilir
  • tam ikna olmak üzereyken ikna olmamak üzere kendimi ikna ettiğim fikir.

şimdi kafamdaki deli sorulardan önce söylemek istediğim şey, ne zaman birisi çaresizliğini anlatarak ve çok fazla insana hitaben derman arasa işin içinde bir bit yeniği olduğuna %99 ihtimal vererek, acaba diyorum, gerçekten yardıma ihtiyacı olan samimi insanlara haksızlık mı ediyorum?..

bilemiyorum. bunlar çağımız türkiye'sinde çözüm bulamadığım çelişkiler. daha dün sabah iş arkadaşıma kızdım "kaç kere söyledim kapıdan bağış yapmayalım diye madem yan sokaktaki kreşten geliyorlar biz gidip orada yapalım bağışımızı" diye...

işte bunlar hep prensip.

kafamdaki deli sorulara gelince;

birkaç saat önce (bkz: macbook pro/@sahatay) entry'sini okuduğumda gayet duygusuzca geçip gitmişken, iş bu başlık altındaki ilk entry'yi okumaya gelince bir ikna olup olmama sorunsalı ile karşılaştım. bu da yazının amacına hizmet ettiğini gösterir ki; işin ilginç tarafı, resimlerinle takas edeceğin macbook ile müzik yaparak katılacağın grup sayesinde para kazanmak gibi çetrefilli ve ilginç yollara tevessül etmektense birkaç saat içerisin bu kadar etkili yazı yazabilmenin nimetlerinden faydalanmıyor oluşun...

bak sedet ve kanzuk abilerine senin yazdığın yazıya reklam verip senden kazandıkları parayla senden para istiyorlar *

şimdi kafamdaki bir diğer deli soru ise, hızlıca baktığım instagram profilindeki karanlık sanat eserleri karşılığında, sana bir adet macbook pro aldıktan sonra "satanist olma suçlamasıyla fetö soruşturması kapsamında" göz altına alınmayacağımı kim garanti edebilir bu ülkede?

velhasıl, yine de her entry bir "hit" niteliği taşıyor. köstek olduğum gerekçesiyle pençelerini geçirmek üzere olan yazarların dikkatini çekmek istiyorum. yani, yeterince dikkat çekere bazen hak ettiğini, bazen de hiç hakkın olmayanı elde ediyorsun bu ülkede.

göreceğiz; hakkını mı alacaksın hayattan, hiç hak etmediğini mi?

dediğim gibi, ben prensip olarak kapıdan bağış yapmıyorum.

umarım hak ediyorsundur.
  • insanlara ve hayvanlara ne yardımlar edildi bu sitedeki güzel insanlar tarafından. belki iyi şeyler olur. biri çıkar,birkaç kişi çıkar. hemen yüklenmeyi adet edinen işe yaramaz sözlük yazarlarını boşverin.

edit: fazla kelam