şükela:  tümü | bugün
  • dün mağazada beğendiğim model karşısında yaşadığım dumur.
  • aslında sadece 3600 dolar
  • tamamen sevgili ülkemizin vergi sistemi ve ekonomik gücü ile alakalı olan durum.
  • parası fazla ama 13.3" e bile inanın duruşu , hissi ve gücüyle değer.

ayrıca sonradan bellek takviyesi falan yapılamıyor ilk başta 16 aldın aldın almadın 5 yıl mahkumsun o 8 gb rame o sebeple ilk alış fiyatı yüksek görünüyor.
  • (bkz: thanks for the update)

hakikaten ne kadar yaratici basliklar bunlar boyle ya, nereden buluyorsunuz lan boyle seyleri.

onune gelene yazarlik verilirse iste boyle clio, golf, macbook fiyatlari, kucuk memeli kizlar ve bilic konusulur.
  • bilgisayarın duruşu ve hissi ne demek, şu yaşıma kadar anlayamadım. ram arttırılamıyor kısmı ise apple ın terbiyesizliği.

ne demek ram arttırılamıyor lan... hayatımda daha saçma bir şey duymadım. amiga 500 e ram takıyorduk lan...

edit: anlaşılmayan nokta şu, ben bu para eder mi diye tartışmıyorum, parası olan alır almaz umrumda değil.

duruş, his ve ram değişmemesi olayını işaret ediyorum. bunu dile getirene atarlanacağınıza, apple a bir sorun, "neden ram değiştiremiyorum ben" diye.

işte benim apple gıcıklığımın sebebi de bu soruya verecekleri cevap. bir de apple ürünlerine laf eden herkese fakir, ergen falan diyorsunuz, komik oluyorsunuz.

edit 2: ahabababaha, yuesbi tayp si bilmeyen falan diyor adam. he canım he bir siz biliyorsunuz zaten, geri kalanlar da bilmediğinden bok atıyor zaten.

canlar, yapmayın etmeyin. tamam, bu makineleri kullanmak zorunda olan bir çok insan var. bir takım işler için alternatif yok. bu işleri en iyi şekilde yapan da bu meret, biliyoruz bunu.

ama siz samsung ile paket servis yaparken biz bunla çok kazanırız, bahşiş veririz falan...

bir aynaya bakın ve bu cümleleri yüksek sesle söyleyin lütfen. bir de yüksek sesle "neden ram arttırmak gibi dünyanın en güzel ve kolay şeyini yapamıyorum" diye yüksek sesle sorun...

epılcılar bir, tok kapı sesçiler iki. bir nesil sizlerle dalga geçmek için troll oldu be...

edit 3: 80 lerde neden olmayacağını anlatmış jobs. modüler olmazmış. arkadaş ram değiştirmekten bahsediyoruz, ram arttırmaktan bahsediyoruz, sanki nedir ulan.

canım kardeşim, sen 3 sene sonra 8gb ram i 16 yapmak ister misin? 16'yı 32 yapmak istemez misin?

evet, istersin. isteriz. peki ram değiştirsek ne olacak o makineye, jobs un ayetlerine karşı geldik diye taş mı olacak? ram eklesek fena mı olacak? modüler değişim yaptık diye macos mu göçecek?

şunu bir kabul edin, bunun teknik bir açıklaması yok, sadece pazarlama anlamında bir açıklaması var. bu açıklama da "yeni mac alın"

alın abi, gidin alın. herif ne biçim pazarladıysa mereti, adamın sözünden bir adım şaşmıyorsunuz. hayır bir de sanki piyasada başka firma yok, hepsi çöp, onlarla hiçbir şey yapılamıyor seksenlerden beri.

type c neydi? type c emekti...
  • (bkz: mal turnusolü) o paraya mis gibi bir telefon, gayet güçlü bir laptop + bir motosiklet yada idare edecek bir şahin alınır. ha diyeceksin ki "ulan 520'ye binen adam alıyor zaten bunu" o da ayrı mallık. çöpe para atmanın elle tutulur yanı pek yok.. hem kazın ayağı pek öyle de değil açlıktan ağzı kokan ne davarlar var takside girip ayfon mekbuk alan..

ha sonucu şöyle görüyoruz; siktiriboktan macos'da ve yavşak mac klavyesinde on saniyelik işi yapmaya cebelleşirken, "abi bu en kullanışlısı aslında, apple yapıyor ya!" yav he he.
  • internet cafe kurulur.
  • bilmiyorum aynı modelden mi bahsediliyor ama suudi arabistan'da 8500 riyal; (yaklaşık 8000 tl) olan üründür.

http://www.jarir.com/…15-retina-laptops-446060.html
    (ki jarir buranın en kazık mağazasıdır, izone vs. gibi apple'ın ürünlerini satan yerlerden daha ucuza bulunabilir)

her halükarda da bence pahalıdır. buna ram/işlemci vs. de 2-3 kat fark atacak bilgisayarlar burada 5000 riyal vs.