şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'deki 80 dolar+kdv'lik fiyatıyla düğünlerde eşe dosta takmaya karar verdiğim macbook şarj ünitesi elemanı.
 • çok dayanıklı olan bir adaptördür. ama ben bozmayı başardım… bozulunca tamiri mümkün olmayan adaptör. kabloyu keseyim kırılan kısmı tasfiye edeyim diye bir şansınız yok.. son şarjımla yazıyorum bu entry’yi..
  dün gece biten şarjımdan sonra bozuk adaptörüm yüzünden entry’nin devamını yazamamıştım. yani adaptörüm bozuldu ama ben bile kendime garantiden değiştirtmezdim o adaptörü tamamen kullanıcı hatası. eğer sizinde adaptörünüz bozulma sinyalleri veriyorsa internetten hemen orijinalini sipariş edin. çünkü şarjın bittiği ve bilgisayarsız kalamayacağınız zaman mecburen elden almaya gidiyorsunuz ve 20 lira daha pahalı her yerde… o yüzden internetten apple’ın sitesinden alın yenisi gelene kadar eskisiyle idare edin. bir de eskisi ne olursa olsun 85 wattlık alın daha hızlı şarj olur.
 • tipinden ve içeriğindeki parçalardan anlaşıldığı üzere switched-mode türünde bir güç kaynağı. lineer güç kaynaklarına göre daha hafif, daha verimli, daha sofistike ve düzgün çalışanları maliyetlidir.
 • en büyük problemi genellikle adaptörden bilgisayara çıkış yerindeki kablonun kopması ya da zedelenmesidir. internetten bulacağınız videolar eşliğinde kendinizde tamir edebilirsiniz ama tecrübe ile sabittir ki adaptörü hiç zedelemeden açabilmek pek zor. ve gene tecrübe ile sabittir ki adaptör fişten çekilmiş dahi olsa içinde hala ufak miktarda elektrik barındırır. böyle 9v pili dilinize değdirmişcesine bir his olur. siz fişten çıkardıktan bir iki gün sonra açın derim ben nacizane.
 • kablosu orta kısımlardan bir yerden kendi kendine yarılıp beni kendini bantlatmak zorunda bırakmıştır. değişim yaparlar mı merak etmekteyim.
 • kapiya sikistirmak suretiyle kablosu ezilen ancak sorunsuz calisan adaptor. satin alma tarihinden itibaren ilk bir yil icinde kullanici hatasi disinda olusan sorunlarda ucretsiz degistirme yapiyorlar. bu ilk yil apple garantisi icindeymis, sonraki donemde ise hangi sirketten vs alindiysa onlarin ustunden garanti/tamir yolunu kullanmak gerekiyormus.
 • pro modeline air modelinin şarj adaptörü uymamaktadır. ne diyeyim sana apple, kızıyoruz ama alıyoruz yine ürünlerini
 • apple'in belkide en boktan ürünlerinden biridir. is bu tamamen acik alan, havadar bir ortamda bulunmasi gerekmektedir. cok uzun süreli kullanimlarda, yaz aylari asiri sicaklar günese marus kalma gibi durumlar patlama yani bozulma özelligine sahiptir. yine bu ürünün dünya piyasasinda taklitleri vardir onlar bundan da beterdir. ürünün pahali olmasi size ekstra bir kullanim artisi getirmemektedir. olasi bozulmalara karsin, ikinci bir tane ayni üründen tedarik etmek yerine, biraz daha fazla bütce ayirarak lavolta'nin bu cihazlar icin ürettigi adaptörleri öneririm. ki iki farkli ürünü uzun süreli zamanlarda kullandigim icin cihazlar hakkinda yeterli tecrübe edindigimi düsünüyorum. gerek yapisi ve gerek apple nazaran ciddi oranda daha az isinmasi ile tercih edilebilir.
 • her modelde bizi denek olarak kullandıkları farklı bi türü olan adaptör.
 • 4,5 sene sonra bozulma işaretleri vermeye başlayan ve 5 sene dolduktan sonra tamamen bozulan adaptör. fiyatına 270 lira diyor apple store. bazı yerlerde 199 lira geçmekte. n11 adlı sitede ise 70 liraya bulunabiliyor. alıp görücez 70 liralık iş görür mü diye. ha bu arada 5 senelik macbook'umda yaşadığım tek problemdi bu.

  edit: n11'den aldığım adaptör yan sanayi çıktı. ancak gayet güzel çalışıyor. 270 lira vermektense 70 lirasını verip 200 lirasını cüzdanda saklamak mantıklı zira ben orjinal adaptörden bir fark göremedim.

  edit2: n11'den aldığım adaptörle neredeyse 3. senemize gireceğiz. hala taş gibi.

hesabın var mı? giriş yap