şükela:  tümü | bugün
  • ankara çayyolu'nda gordion avm'ye ekim ayı itibariyle açılacak olan ve üye kayıtları başlamış spor salonudur. hayırlı ola.

edit: aralık ayı itibariyle açılarak bizleri bir süre bekletse de beklediğimize değmiştir efendim. üye olmayı düşünenler için şahsi gözlemlerim şöyle:

kesinlikle en büyük artısı çok geniş bir alana sahip olması, böylece spor yaparken aletlerin başında sıra beklemek gibi bir derdiniz pek olmuyor. fakat soyunma odaları için aynı şeyi söylemek namümkün. zira ne soyunup giyinecek ne hareket edebilecek pek fazla bir alan yok. hatun kısmısının soyunma odalarında soyunma kabinleri varken ben bizimkilerde göremedim.

hocalar yardım isteklerinize kesinlikle içten ve samimi bir şekilde cevap veriyor ki bunun soran kişinin cinsiyetiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum. yardım isteme harici kimseyle ilgilenmiyorlar ki bunu tercih eden bir çok insanın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. bir de öğrendiğim kadarıyla eğer kendinize bir program yazdırmak istiyorsanız bunun için bir randevu alıyorsunuz ve program için de ayrıca bir ücret ödüyorsunuz.

grup dersleri gayet eğlenceli ve özellikle erkek üyeler için söyleyeyim hiç öyle ulan buna sadece kadınlar katılıyordur diye düşünmeyin pilatesinden crunchına istediğiniz grup dersine rahatlıkla girebilirsiniz.

yalnız salona avm'nin yemek katından girip çıkmak bazılarına eziyet, bazılarına motivasyon kaynağı olabilir.
  • 10 gün kadar önce açılan spor salonu.

sadece spor salonu; takılma imkanı sunmuyor size, yap sporunu git modeli.

salon yeni, kalabalık ancak en yoğun vakitlerde iş çıkış saatlerinde dahi ağırlık ekipmanlarında sıra bekleme olmuyor fakar koşu bantları dolu oluyor gördüğüm kadarıyla.

bir sürü toplu ders yapmışlar, dans mans hoppidi moppidi kızlar zıplıyorlar, oynuyorlar filan.

soyunma dolapları standard, sürekli ortalığı paspaslayan, silen temizleyen birileri var ki ortamın temiz nezih olmasını sağlıyor. standart büyüklükte ancak soyunma alanı -bence- yetersiz, sıkışık, dar. duşlar sorunsuz, güzel, temiz ve sürekli temizleniyor. dediğim gibi, salon daha 10 günlük filan, her şeyin temiz olmasında bunun da etkisi olabilir.

salona giriyorsunuz, soyunuyorsunuz, spor olarak ne yapacaksanız yapıyorsunuz, hiçkimse size hayrola bilader niye gelmiştin, amacın ne, varmak istediğin yer neresi, bak şöyle şöyle çalış, bu programı uygula filan demiyor. dediğim gibi salon içinde 1-2 görevli var, onlar hatunlarla ilgileniyor, 2-3 tane de ofis kısmında var, onlar da yenilerin kayıt kürek işleriyle uğraşıyor. görevli hoca dediğim gibi 1-2 tane var etrafta ki onlar da salonu gezmek görmek isteyen ziyaretçilere satış/pazarlama odaklı olarak çalışıyor. eğer ziyaretçi yoksa bütün geceyi 1-2 hatuna top zıplatmayı filan göstererek geçiriyorlar. spor yaparken danışacağınız, size yol gösterecek, hatalarınızı size söyleyecek görevli yok, böyle bir misyonları var mı emin değilim. eğer bu işleri daha önceden tecrübe ettiyseniz ve hoca yardımına ihtiyacınız yoksa sorun değil ancak eğer daha önce herhangibir vücut geliştirme, ağırlık çalışma konularında tecrübeniz yoksa ve de tecrübelilere danışmadıysanız aylarca gider gelirsiniz, yorulursunuz, hiç bir yere de varamazsınız. o kadar yoruluyorum ama ne kas yapabildim, ne kilo verebildim, niye acaba diye düşünür durursunuz. yeni spora başlayan tipler geliyor sürekli, garip garip "eee ben ne yapacağım şimdi burada, nereden başlayacağım" der gibi garip garip çekingen vaziyette bakınıyorlar. çünkü o makinaların nasıl kullanılacağını, halterin nasıl tutulacağını, hangi antremanın hangi amaca yönelik olduğunu filan bilmiyorlar, yol gösteren de yok, ilgilenen de... yenilerde çekingenlik de var tabi, "yaw 20 kilo yapsam ayıplarlar mı, şimdi geçecem şuraya ama kafayı kolu da kırmayalım, halter tutmayı bilmiyorum şimdi acemi olduğum belli olacak filan..." der gibi halleri oluyor. hatunlar grup derslerine giriyorlar da hoplama zıplama oynama derken belli olmuyor ancak erkekler ilgilenen de olmayınca göt gibi ortada bırakılıyorlar salon görevlileri tarafından; hiç hoş değil. halkbuki yenilere naçizhane tavsiyemiz "girin takılın, diğer spor yapanlardan yardım istemekten çekinmeyin, sporda işler iş dünyasındaki gibi işlemez. 5 kg ile çalışsanız kimse sizi ayıplamaz. hiçkimse sizi küçük düşürmeye ayıplamaya demotive etmeye çalışmaz; aksine insanlar birbirine yardım eder ,teşvik eder, birbirini destekler."

salon tavan yüksekliği yeterli, havalandırma, salon ısısı güzel, spor yapmanıza rağmen leş gibi terletmiyor da üşütmüyor da. ortamda pis bir ter kokusu yok ama salonun henüz yeni olmasının da katkısı olabilir, bilmiyorum.

soyunma dolaplarında kilit yok; kendi kilidinizi kendiniz temin etmek zorundasınız.

içmek için su yok, kendi suyunuzu kendiniz getirmek zorundasınız. bi su sebili, birkaç damacana filan koyar insan, neyse...

havlu, şampuan gibi şeyler yok, kendiniz temin edeceksiniz. saç kurutma makinası var.

ağırlık çalışmak için makina sayısı ve çeşitliliği yeterli. dambıl halter filan bol zaten.

daha fazla ilgi, daha yüksek tavan, havuz, sauna filan istiyorsanız biraz daha fazla ödeyip az ilerdeki neolife 'a gideceksiniz.
  • benim için en önemli özelliği geniş ve ferah olması olmuştur. kalabalık saatleri rahat kaldırıyor bu yapısı.

soyunma odaları temiz ama çok dar, keşke biraz daha alan bırakılsaymış.

macfit application'ını kesinlikle indirmek gerekiyor. gerek kendinize program hazırlamak gerek arzu ederseniz hocadan randevu almak için. daha önce hiç spor yapmamış olanlar için önceden randevu aldığınız takdirde 1 saat size zaman ayırıyorlar ama tek değil grupça. bu tabii benim işime geldi çünkü kimse karışsın istemiyordum. kendi işime bakıyorum.

imkanları dar. aletler dışında hiç bir şey sunmuyor hemen hemen bu şekilde de fiyatı düşük tutuyor. bir nevi spor salonlarının pegasus'u burası. ama iş görüyor.

aylarca açmadılar diye çok söylendik ama sonunda muradımıza erdik.
  • tam bir fiyat performans canavarı...
    gayet squatında deadliftinde dipsinde bir kitlesi var..
  • spor salonu açılmadan önce üyelik yaptırıldığı takdirde bir sene boyunca geçerli olmak üzere indirimli aylık üyelik şartları sunmasına rağmen, az önce tesadüfen fark ettiğim üzere, kredi kartından belirtilen ücretten fazlasını tahsil eden spor salonu oluyor kendileri. iletişime geçip sebebini sordum, cevabını bekliyorum. "şimdi şöyle.." diye başlayan bir bahane listesi sunmaktansa yanlışlığı giderecekler umarım.
  • yarın * subway'in stand kuracağı spor salonu.
  • macfit spor salonlarının metro turizmidir.

diğer salonlara kıyaslara fiyatı makuldur. zorla yıllık üye yapıp gelmeyen üyenin sırtından geçinmek gibi bir tasası yoktur. gitmeyeceksen iptal edersin biter gider. tesisler genel olarak ferah, temiz ve sorunsuzdur.

ama macfit gözlemlediğim kadarıyla küçük karlarla sürümden kazanma üzerine çalışan bir format. havlu vermeyim, su vermeyim, dolaplara dijital kilit bile takmayım, hocaların selamı bile ücretli olsun (bu spor hocalarının bu vücut ve dış görünüm ile hala nasıl bu kadar abazan olabildikleri tez konusu olmalı) bu gibi şeylerden kar edeyim amacı taşıyor.

yukarıda da bir arkadaşın değindiği üzere bu işleri biliyor, uygun bütçeli bir salon olsun gideyim geleyim diyorsanız yeterli olabilir. yok ben bu işe yeni giriyorum derseniz ekstra ücretlerini ödeyerek bile bu zinciri tercih etmeyin. daha profesyonel ve ilgili salonları tercih edin. macfit adeta sitenin bodrum katı spor alanları gibi. herkes gelip kafasına göre takılıp gidiyor. residence sakini olmayanlar için bir alternatif adeta. hepsi bu.
  • genel itibariyle spor hakkında bir bilginiz yok ise kendinizi güzelce sakatlayıp spor hayatına başlamadan veda edebilirsiniz. hocalar yada o fosforlu yeşil t-shirtleri giyen tiplerin abazanlığı ayrı bir boyut olmasının yanında eğer parasını verirseniz yardımcı olur gibi yapıyorlar. pazartesi günlerimi geleceksiniz para düşürseniz yere alamazsınız o kadar pazar yeri kalabalığı var 500t haltetmiş.