şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekim 2014'te yeni açılan macfit fulya şubesine deneme için 1 aylık üyelik almıştım ve 1 aydan sonra devam ettirmedim. (üyelik kendini tekrar etmeyen üyelik)

  hatta bu işlemi birkaç arkadaş beraber yaptırdık. hatta ve hatta, yıllık üyelik açmadığım için 15 tl fazla bir ücret ödedim o ay.

  1 ay sonra, ulaşım sıkıntısı nedeniyle üyeliğimi yenilemedim.

  ***

  genelde kredi kartı ekstrelerini takip etmeyen biri olarak, geçenlerde şans eseri hala 55 tl üyelik bedelinin kredi kartımdan çekildiğini gördüm. geçmiş aylara baktığımda da 55 tl'nin her ay (1 ay hariç) alındığını gördüm.

  ilk önce kendimden şüphelendim tekrar eden üyelik mi aldım diye. ama ilk ay için hem ödediğim ücret fazlaydı hem de hesabım aktif değıldi.

  http://i.imgur.com/nve9e3z.png

  hem de gelen ilk üyelik emailini incelediğimde hesabın tekrar edeceğine dair bir uyarı bulamadım. ki, tekrar eden üyelik olmadığını özellikle kontrol etmiştim üye olmadan önce.

  ***

  sistemde bir sıkıntı olmuştur diye kendilerine ulaşmaya çalıştım. ilk önce mars atletik'in telefon numaralarına 1 haftadır ulaşmaya çalıştığımı söyleyeyim. sürekli meşgul. kaybettiğim dakikalara küfrediyorum.

  facebook ve twitter'dan ulaşmaya çalıştım. geri dönmediler. websitelerindeki iletişim formundan yazmaya çalıştım. yazabiliyorsunuz ama gönderemiyorsunuz.

  ***

  bana tek geri dönüşleri sikayetvar'dan oldu. gördüğüm kadarıyla tek kurban ben değilim, birçok kişi benzeri sebeplerden fazla para ödemiş.

  https://www.sikayetvar.com/…rs-athletic-club-macfit

  hepsine verdikleri otomatik cevap ve benim şikayetim:

  https://www.sikayetvar.com/…-uyelik-bedeli-cekilmis

  uzun lafın kısası, bu isteyerek ve istemeyerek modern çağın dolandırıcılığıdır. uzak durmanızı tavsiye ederim.

  edit: karti kapattirip, garanti bankasindan chargeback islemlerini baslatmis durumdayim. surecle ilgili meraki olanlar bu basligi takip edebilir, guncelleyecegim yeri geldikce.

  edit 2: 10-12 ay sonra garanti chargeback itirazimi hakli buldu ve parayi geri yatirdi.

  ayrica, bunu yasayan birden fazla insan varsa bu dolandiriciligin uzun vadede onune gecmek toplu bir dava da acmaliyiz.
 • bundan bir-iki ay önce aynı başlığı ben açacaktım, sol frame'de görünce hiç şaşırmadım. asıl şaşırdığım bunca insanın bu kişiler tarafından böyle mağdur edilmesine rağmen halen sosyal medyada yeterince konuşulmamasıdır. bu suçta benim de payım var doğrusu. ben ekşi'de bu konudan bahsetmeyi o zamanlar tüketici heyetine gitmeme ve işi mahkemede çözme işine yönelmem nedeniyle askıya almıştım. madem başlık açıldı ben de başıma gelenleri yazayım.

  ben ve kardeşim bu spor salonuna yılbaşında yazılmak üzere anlaştık. sitesine girdim baktım ki online ödeme yaparak direk üye olabiliyorsun. direk şubeye gidip hem salonu görmek hem de ödemeyi elden yapmak istediğim için akşamına salona gittik. evimle arasında 20km mesafe olan bir salon olduğu için ve `yıllık üyelik gerektirmediği için kendilerini tercih ettim`. okul çıkışları uğrarım diye düşündüm yoksa evden onca mesafeyi haftada en az üç kere spor için gitmek akıl karı değildi. salona gittiğimde kenardaki masanın yanına bir bilgisayar koyduklarını gördüm ve salon hocasına kredi kartımı uzattığımda bana yalnızca yanındaki bilgisayardan üye olabileceğimi söyledi. neyse dedik bilgilerimizi girip üye olduk. elimize herhangi bir sözleşme falan da verilmedi tabii.

  3 hafta düzenli bir şekilde gittim, son haftaya girdiğimizde de kardeşimle karar verip üyeliği yenilememekte anlaştık. (bu arada kendilerinin iki seçeneği var; biri yıllık biri aylık. aylık olan daha pahalı, sırf devam etmeme ihtimalim yüzünden dolayı `aylık olanı seçmiştim ve bunun için aylık 15 tl fark ödedim`) sonuç olarak sonraki ay salona gitmeme kararı aldık. salonda masada ilgilenen kimseyi de bulamadık çünkü adamlar bildiğin özel hocalık sistemiyle çalışıyor. yani köşede çalışırsın ve hareketi yanlış yapıp kendini sakatlarsan bile sizi görüp uyaracak kimse yok. çünkü özel hoca tutman gerekiyor ki onlar da kesinlikle ucuz değil.

  her neyse, sonuç olarak sonraki ay gitmeyeceğiz. konuyla ilgilenen hiç bir hoca bulamadık. eve gittiğimde üyelik bilgilerimle panele girdiğimde daha önce girmiş olduğum kart bilgilerinin yazılı olduğunu gördüm. hemen bilgilerden ismi silip son kullanma tarihini değiştirdim ki böyle bir saçmalık yapmasınlar. ay başında kendi kartıma bakmıştım ve çekilen bir şey yoktu. kafam rahattı, taa ki diğer kartın ekstresinde iki adet 80 tl'ye rastlayana kadar. ben bunu farkettiğimde o ayınkini de çekmişlerdi bir 80tl olarak. son olarak asıl kartıma baktım ve ondan da bir 80 tl çekildiğini gördüm. hemen kartlarımı internetten alışverişe kapattırdım.

  sonuç olarak gitmediğim, üyelik yenileme talebimin olmadığı, kart bilgilerimi süresiz kullanmalarına hiç bir şekilde izin vermediğim halde sormadan haksız bir şekilde toplamda 320 tl üyelik ücreti çektiler. kendilerine ulaşabileceğiniz bir yer yok. şubenin telefonu diye bir şey yok internette. adamlar tek müdürüyetle çalışıyor ki böyle bir olay olduğunda salonun o şubesini yıkmasın mağdurlar. ondan sonra ara genel merkezini ulaş ulaşabilirsen. adamlar sistemi kurmuş, insanların spor salonu alışkanlıklarının geçici olduğunu biliyor ve peşine düşmeyeceklerini bildikleri parayı cukkalıyorlar.

  herhangi bir salona yıllık üyelik yapıp da 1 ay gidip sonrasındaki parasını da peşinen ödemiş ödemiş bir çok arkadaşım var. ama ben bu sporu düzenli olarak 7 yıldır yapıyorum ve yurtdışında da olmak üzere dahil üyelik yaptığım sürüyle spor salonu var. kiminde peşin ödedim, kiminde taksitle, kiminde ise (yurtdışında) her ay bitiminde salona geldiğimde üyelik kartımı okutup sürem bittiği uyarısı alınca o aylık ücreti çektirip yeni ay üyeliğini aktif ediyordum. olması gereken de böyle zaten. macfit'in yaptığı ise `insanlar uyanana kadar kartlarını kartlarını sömürmek`, uyandıktan sonra da "ama siz bu şartları üye olurken kabul etmiş oluyorsunuz" deyip avukatlarını öne sürmek. o arada götürdükleri onlara yeter zaten.

  kağıt üzerinde yasal, bana göre dolandırıcılık. yeni üye olacaklara da tavsiyem önlemini alsınlar. kayıt olacağınız salonu önce bir google'da aratın her şey açık zaten, aynı şikayette bulunan yığınla insan var. bir o kadar da peşine düşmeyen vardır. benim durumum şimdilik olay tüketici mahkemesinde, kendileriyle görüşeceğiz. gelişmeleri bildiririm.
 • bu tarz şeylere ucuz diye atlayıp sonra ağlayan insanları okumaktan büyük zevk alıyorum. emin olun burada zırlayan tipler üye oldukları dönemde "ehehe çok ucuz üye oldum hacıt ehuehue" diye gezmişlerdir. beter olun.
 • kimilerinin götüne kına yakmasına sebep olan rezaletmiş. bir de zevk alıyormuş dalyarak. bir kere bu mağdur insanlar aylık olduğu için üye oluyor, ucuz olduğu için (öyle olsa bile seni bağlamaz ama) değil.
 • ucuz veya pahalı farketmeden bu rezaletten doğan şikayetlerin listesi:

  https://www.sikayetvar.com/…rs-athletic-club-macfit
 • ülkede herhangi bir denetleme yahut yaptırım mekanizması olmadığından ötürü bu tarz şark kurnazlarını ifşa edip kendi önlemimizi almamız gerekiyor.

  ayrıca "ehehe çok ucuz üye oldum hacıt ehuehue" içerikli entryde "çomar nedir? nasıl olunur? adlı eserini bizimle paylaşan çocuğa da teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 • tanım: hala devam eden rezalettir.

  bu aksam, macfit fulya gorevlisi beni arayip -sozde- yardimci olmaya calisti. hesabimin aylik bireysel uyelik oldugunu soylememe ve cekilen paradan bunun belli olmasina ragmen hala "hesabin her ay yenilendigini" belirtti.

  hesap her ay yenileniyorsa neden uyeligim deaktif edilmis, sitenize giremiyorum dedim. cevabi "sistemsel bir sorun olabilir" dedi.

  yani aldigimi iddia ettikleri hizmeti zaten sistemsel sorundan dolayi alamiyormusum, zaten almadigim ve almak istedigim bir hizmetken. ama tabi bunu fatura ediyorlar yuzsuzce.

  bankaya charge-back icin form doldurdum yolladim. tuketici mahkemesinde de hakkimi arayacagim. bu cakalliga 1 tl de olsa para kaptirmak istemiyorum.
 • yaklaşık 7-8 ay önce internet siteleri üzerinden vialand şubesine kayıt oldum.2-3 hafta sonunda bir kas yırtılması sebebiyle doktor tavsiyesi üzerine bıraktım.
  tabi belli bir zaman geçince heveste geçiyor.neyse aradım üyeliğimin iptalini yapmalarını istedim şubeye gidip dilekçe doldurmamı söylediler.

  "afedersinz taşak mı geçiyorsunuz benimle" dedim."yok efendim iptal işlemimiz ancak gittiğiniz şubedne dilekçe ile oluyor" dedi hanfendi. " o zaman kayıtları niye dilekçe ile almıyorsunuz" diyince mavi ekran verdi.

  neyse baktım olmuyor üyelik numaram ve ismimi oraya kayıt edip müdürünüze falan verin çünkü pazartesi hakkınızda nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunacağım ayrıca dava açacağım dedim.30 dakika sonra aradılar.özür dileriz vs. ayakları...

  üyeliğimi iptal ettiler hatta o ayın parasını bile iade ettiler..
 • güzel haberler var. (bkz: #50420843) entry'sinde belirttiğim üzere tüketici heyetine başvurmuştum. bugün bana geri döndüler ve firmanın benden aldığı ücretin ödenmesine karar verilmiş. gerekçe ise bana herhangi bir sözleşme verilmemesi. şimdi yapacakları ödemeyi bekliyorum. fakat kardeşim için alınan ücretin iadesi kabul olmamış çünkü kendisi başvurması gerekiyormuş. o da ayrıca başvuracak. ayrıca firmanın da itiraz hakkı var. acaba itiraz yoluna gidip de haksızca aldıkları paranın da peşine düşecek kadar alçalacaklar mı göreceğiz. kısaca paranızın peşini bırakmayın arkadaşlar.
 • gerçek manada bir rezalet olduğunu düşündüğüm olay. kocaelinde yapılacak olan yeni alışveriş merkezine (symbol) bir adet macfit açılacakmış. ben de prensip olarak kredi kartı kullanmayan bir insan olarak, nakit vermek istedim. olmuyorsa da bankamatik kartımı geçiririm dedim. ancak sadece kredi kartıyla üye olabileceğim söylendi. var bunda bir iş dedim ve burayı okudum. iyi ki de okumuşum. hayatta üye olmayı düşünmüyorum. veririm bi 50 tl daha, kafam rahat olur. tecrübesini burda bize aktaran herkese de teşekkür ederim.