şükela:  tümü | bugün soru sor
 • *bir cismin eylemsizliğinin, evrendeki bütün cisimlerin fonksiyonu olarak belirlenmekte olduğunu ifade eden ilkeye denir.

  (bkz: ernst mach)
  (bkz: eşdeğerlik ilkesi)
  (bkz: zayıf eşdeğerlik ilkesi)

  *ahmed yüksel özemre, gravitasyonun rölativist teorileri s.46
 • bu ilkeye göre newton'un su dolu kova deneyinde dönen kovanın içindeki suyun yüzeyinin içbükey bir hal almasının sebebi evrendeki tüm maddenin uyguladığı kütleçekimidir. tamamen boş bir uzayda dönen kovanın içindeki bir şeyin kovanın içinden dışına doğru ivmelenmesini sağlayacak kütle yoktur. yani suyun dışa doğru itilmesini sağlayacak bir çekim yoktur. einstein da bu konuda mach'a hak vermiş hatta yanlış hatırlamıyorsam genel göreliliğe uyarlamaya çalışmıştır. velhasıl evrendeki her şeyin birbirine az ya da çok çekim etkisi uyguladığını savunmuştur mach.

  (bkz: the fabric of the cosmos)
 • newton bütün hareketleri sabit bir koordinat sistemine göre tanımlarken, mach, bir topun fransada da avustralyada da olsa hep aynı şekilde yuvarlanacağını söylerek aslında önemli olanın uzayın ızgara sistemi olmadığını belirtmiştir. topun yuvarlanmasına etki edecek tek şey kütle çekimdi.
  mach, leibniz'in eski fikirlerinden etkilenmiş ve yalnızca göreli hareketin bir anlamı olduğunu düşünerek einstein'a öncü olmuştur.
  sonuç olarak hareketi anlayabilmek için referans alabileceğimiz başka nesnelerin bulunması gerekir. eylemsizlik kavramı tek bir nesne olan evrende anlamsızdır. yıldızlar olmasa dünya'nın döndüğünü anlayamazdık.

  (joanne baker'ın "50 fizik fikri" adlı kitabından)