şükela:  tümü | bugün
 • ing. palayla bıçak arası bişey. hani yağmur ormanlarında ağaçlar arasında ilerlemek için kullanılır ya, işte ondan.
 • balta girmemi$ orman'a giren kesici alet.
 • indy'nin sol kolu... sağ kolu için (bkz: kamçı)
 • machette olarak da yazılan, maşet olarak okunan kesici alet. ingilizce kabaca scimitar ve falchion'u karşılayan bizim "pala" tabirimiz ile karşılanabilecek bir bıçak olan machete, yaklaşık bir el genişliğinde (7 ila 14 santim) ve kırk ila elli santim uzunluğunda, kalın ve ağır bir alettir. yağmur ormanlarında yol açmak için kullanılan maşetler, siyah yüksek karbonlu paslanmaz çelikten yapılır, aşınmaya, paslanmaya ve kırılmaya son derece dayanıklıdırlar, lakin amaçları düzgün kesikler oluşturmaktan çok bitki örtüsünü parçalayarak yol açmak olduğundan ve kırılma direncini arttırmak için kalınlıkları oldukça fazla (5 ila 9 mm) olduğundan kesici kenarları nispeten küttür. machete, bir silah olarak kullanılmak için hem kör, hem de biraz fazla ağır ve dengesiz olmasına rağmen, kuvvetli birinin elinde son derece korkunç kesiklere yol açabilir. bunun örnekleri için çeşitli haber kaynaklarında kısa bir aramayla ulaşılabilecek, ruanda, liberya ve fildişi sahilleri gibi tropik afrika ülkelerinde gerçekleşen iç savaşlarda sokak çatışmalarında palalarla parçalanarak öldürülmüş insanların resimlerinde görebilirsiniz.
  (bkz: falchion)
  (bkz: scimitar)
 • 8mm'de bir karakterin adı...
 • planet terror'de terör estiren karakterin adı elimize ulaşan bilgilere göre.
 • "they just fucked with the wrong mexican." ana fikriyle açılan film. harika bir suikast sekansı ve unutulmaz diyaloglar barındırıyor palalarla kaplanmış yağmurluğun içinde. tabi bunu planet terror berisinde ki fragmanına dayanarak söylüyorum. uzun metraj film-direk dvd-mantığıyla, sinamalara uğramadan, grindhouse'un resmi dvd satışıyla paralel olarak, aynı gün evinizde. 2008-robert r.
 • grindhouse filminde fake trailer olarak karşımıza çıkan ve imdb'ye göre 2008'de uzun metraj olarak karşımıza çıkacak olan robert rodriguez filmidir. grindhouse'daki fragmanındaki gibi eski bir b film tadında da mı çekilecek bilinmiyor ama başrolde fragmandaki gibi gene danny trejo görülüyor.
 • grindhouse piç edilip ikiye bölünmesine rağmen, fragmanların akıbetine dair herhangi bi açıklama yapılmadığı için sinemada izlenemeyecek dört fragmandan biri..

  rodriguez'in kuzeni danny trejo kiralık bi katil: planladığı suikast sırasında ihanete uğrayan trejo, intikam almaya karar verir ve olaylar gelişir.. oldukça cezbedici görünmesinin yanı sıra, ateşli silah kullanmaması da artı puan olarak hanesine yazılıyor tabii.. matrix göndermesi de mevcut, uzun versiyonuysa 2008'de vizyonda..
  grindhouse dvdsi çıkana kadar bekleyemem ben diyenler için:
  (http://www.youtube.com/watch?v=ibhupydgqjc)