• bir kart oyunu. 51 ya da konkenle ayni mantikta isler. tek fark yere kart atilmaz. oyuncular tarafindan acilmis olanlar istenildigi sekilde alinip kullanilabilir.
 • (bkz: floransa)
 • herkes senin nasıl göründüğünü bilir ; ama çok az insan nasıl olduğunu hisseder. demiş olan zatı muhteremdir.
 • en yanlış yorumlanan adamlardan birisi bu.
  kendisinin bütün "senin kim olduğunu bilmezler" yorumları "onlara kötü davranabilirsin" şeklinde biter.
  yamulmuyosam kendisi bi prense mi krala mı ne akıl hocalığı yapıyodu."halkın seni sevmesindense korkup saygı duymaları daha iyidir.aslında nasıl biri olduğunu kimse bilemez.onlara gereken sertliği göstermessen merhametinin maduru olursun.amaca ulaşmak için herşey yapılabilir..." şeklinde devam eden bi konuşmasını okumuştum.sanırım şu ornitorenkle bara gidilen kitaptaydı.
  makyevalist diye de bi terim varmış yine bu adamın adından türetilen."amaç uğrunda yapılabilcek herşeyi mazur gören" bi düşünce şekliydi yine yamulmuyorsam.
  genel bi akım var bu aralar.schopenhauerin machiavellinin falan laflarını alıp alakasız resimlerle birleştiriyolar bambaşa bi niyetle söylenmiş gibi görünüyo.yapmayın.etmeyin..
 • uluslararası ilişkiler biliminde (bilim olup olmadığı akademi tarafından tartışılan bir durum) klasik realizm felsefesinin babaları arasında gösterilir. prens isimli kitabında yöneticilerin (devletlerin) tamamen pragmatik olgularla hareket ettiği, ahlak kavramının önemsenmediği bir profil tasvir edilmiştir. neo-realizm ve neoclassical realizm teorilerinin çıkış noktası da aynı zamanda classical realizm'dir.
 • floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair, oyun yazarı. italyan rönesans hareketinin en önemli figürlerindendir. ayrıca rönesans italya'sında geçen assassin's creed video oyununda bir figür olmuştur.
 • prens ve hükümdar eserlerinin sahibi yüksek şahsiyet. ilkini okumuş, ikincisine başlamamış birisi olarak söylüyorum; bu adamın kitaplarını okuyarak siyasetin ne demek olduğu anlaşılabilir. her siyaset bilimi öğrencisinin, kitaplarını mutlaka okuması gerekir ancak akademisyen olup da bu adamı sadece kısmen sınavda kullanan kişiler olması eğitim sistemi adına üzücü.
 • nizamülmük'ün siyasetnamesi'nden esinlenerek yazdığı prens adlı eseriyle ünlü realizmin öncül felsefecilerinden biri.
hesabın var mı? giriş yap