şükela:  tümü | bugün
 • bir kart oyunu. 51 ya da konkenle ayni mantikta isler. tek fark yere kart atilmaz. oyuncular tarafindan acilmis olanlar istenildigi sekilde alinip kullanilabilir.
 • (bkz: floransa)
 • herkes senin nasıl göründüğünü bilir ; ama çok az insan nasıl olduğunu hisseder. demiş olan zatı muhteremdir.
 • en yanlış yorumlanan adamlardan birisi bu.
  kendisinin bütün "senin kim olduğunu bilmezler" yorumları "onlara kötü davranabilirsin" şeklinde biter.
  yamulmuyosam kendisi bi prense mi krala mı ne akıl hocalığı yapıyodu."halkın seni sevmesindense korkup saygı duymaları daha iyidir.aslında nasıl biri olduğunu kimse bilemez.onlara gereken sertliği göstermessen merhametinin maduru olursun.amaca ulaşmak için herşey yapılabilir..." şeklinde devam eden bi konuşmasını okumuştum.sanırım şu ornitorenkle bara gidilen kitaptaydı.
  makyevalist diye de bi terim varmış yine bu adamın adından türetilen."amaç uğrunda yapılabilcek herşeyi mazur gören" bi düşünce şekliydi yine yamulmuyorsam.
  genel bi akım var bu aralar.schopenhauerin machiavellinin falan laflarını alıp alakasız resimlerle birleştiriyolar bambaşa bi niyetle söylenmiş gibi görünüyo.yapmayın.etmeyin..
 • uluslararası ilişkiler biliminde (bilim olup olmadığı akademi tarafından tartışılan bir durum) klasik realizm felsefesinin babaları arasında gösterilir. prens isimli kitabında yöneticilerin (devletlerin) tamamen pragmatik olgularla hareket ettiği, ahlak kavramının önemsenmediği bir profil tasvir edilmiştir. neo-realizm ve neoclassical realizm teorilerinin çıkış noktası da aynı zamanda classical realizm'dir.
 • floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair, oyun yazarı. italyan rönesans hareketinin en önemli figürlerindendir. ayrıca rönesans italya'sında geçen assassin's creed video oyununda bir figür olmuştur.
 • tarih bilmenin önemini vurgulayan yüzlerce bilim insanından sadece birisidir. bilim insanı diyorum zira kendisi siyaset biliminin kurucusu olarak kabul edilir. günümüz modern anlamında da siyaset bir sosyal bilim disiplini olduğuna göre bilim insanı demek yanlış olmaz.
  il principo isimli yapıtında cesare borgia'ya tavsiye verdiği düşünülür. ancak buarada görülen kendisinin gerçekten derin bir tarih bilgisine sahip oluşudur. sadece roma tarihini değil aynı zamanda antik yunan, mısır gibi medeniyetlerin ve sparta gibi şehir devletlerin tarihine de hakimdir. böyle derin bir tarih bilgisine sahip birinin de siyaseti bilim gibi bir disiplin olarak ele alabilmesi de açıkçası pek sürpriz olmamalı.
  machiavelli her cumhuriyetin (republic der) mükemmel bir anayasaya sahip olmasının ne kadar önemli olduğundan bahseder. roma imparatorluğunun cumhuriyete geçiş sürecinin ne kadar sancılı olduğunu ancak bu sancıların sonucunda romanın bir cumhuriyet olarak daha güçlü bir şekilde kendini yenilediğini belirtir. roma'da tarquin hanedanlığı roma'yı terk ettikten sonra konsülün işleri nasıl ele alıp da roma'yı başta bir hükümdar varmışçısına yönettiğinden bahseder. ayrıca asıl önemli olanın halkı yönetime katma adımı olduğunu da ısrarla vurgular (participation). bugün modern demokrasilerde de en önemli üç ögeden biridir halkın yönetime katılması.
  son olarak, machiavelli'nin aynı anda çok da iyi bir tarihçi olduğunun kanıtlarından biri onun tarihi zamanın şartlarına göre değerlendirmesi yani taraflı ve ideolojik bakımıdan tarihi eleştirmemesidir. hatta yazılarında çokça "roma'yı bu yönden incelemek isteyeceksiniz inceleyin ancak roma'nın böyle olmasının sebepleri bakın şunlardır" diyerek pek çok neden saymıştır. roma neden imparatorluk olmayı seçti nasıl kuruldu ve hangi şartlarda hayatta kalabildi gibi soruların yanıtlarını takır takır verir diğer bir deyişle.

  dipnot: kendisi siyaset bilimi disiplininin kurucusu ve assassin kardeşliğinin bir dönem lideriydi*
 • prens ve hükümdar eserlerinin sahibi yüksek şahsiyet. ilkini okumuş, ikincisine başlamamış birisi olarak söylüyorum; bu adamın kitaplarını okuyarak siyasetin ne demek olduğu anlaşılabilir. her siyaset bilimi öğrencisinin, kitaplarını mutlaka okuması gerekir ancak akademisyen olup da bu adamı sadece kısmen sınavda kullanan kişiler olması eğitim sistemi adına üzücü.