şükela:  tümü | bugün
  • varlıklı bir aileye gelin veya damat olun. bu uzun vadede önemlidir.
  • pichu adlı güzelim pokemon'u çimenlerde yakalamaya çalışmayın.

pichu
  • memur çocuğu olarak gitmenin gururuna erişmiş birisi derki; kaslı bacaklara sahip olmak süper önemlidir.
  • yüksek yerlerde tanıdıklarınız olduğunu, dedenizin yetmiş yaşında kopuk bacak diktiğini, annenizin o muhteşem eğitim kariyerine rağmen evinin kadını çocuklarının anası olmayı tercih edip kariyeri bir çırpıda sildiğinden dem vurun.

pasaportunuza sahip çıkın. tanımadığınız kişilerin sigara ikramını kabul etmeyin.
  • saadettin saran'a yakın olun.
  • bir tavsiye de benden diyeceğim tavsiyeler. gerçekten gitmek isteyenlere tren haricindeki ucuz seçeneği söyleyebilirim. ama oranın yaz sezonu için olabilecek karayolu seçeneği biraz zahmetli ve uzun seçenek. ollantaytambo+santa maria+hidro'ya kadar farklı toplu taşıma seçenekleri (tren+otobüs+dolmuş ya da otobüs+otobüs+dolmuş) ordan yerel trene binerek aguas calientese ulaşmak. hidro'ya geldikten sonra yerel trene binmek yerine ki o treni beklemeniz gerekiyor erken geldiyseniz ya da kaçırdıysanız en güzeli ve heyecanlısı gündüz saatleri içinde tren yolunu yürümek rayları takip ederek. yaklaşık iki saat süren yürüyüş hayatınızdaki en güzel traillerden birisi olabilir. yanınıza hidro tren istasyonunda kadınların sattığı muzlardan da alın yolda yersiniz. ya da cuzco'dan hidroya kadar kalabalık grupları götürecek shuttle bulmak toplu taşıma seçeneğinin yanında daha az eziyetli. cuzco'da plaza de armas'dan hidroya giden shuttlelar var fransız öğrenci grupları falan bulun hostel'de onlara kaynayın onlarla karayolu ile daha ucuza gidersiniz tek seçenek tren değil yani.

diğer taraftan trenle gidecekseniz ve bütçe sınırlıysa tren biletlerini önceden almanızı tavsiye ederim çünkü alt sınıf ekonomi biletleri çabuk tükeniyor özellikle oranın kış buranın yaz döneminde (haziran-eylül arası). yoksa 70 usd yerine tek yön 130-150 usd tren bileti ödemek zorunda kalabilirsiniz. aguas calientes (machu pichu dağının eteklerindeki vadide yer alan yerleşim yeri) tren istasyonunda önümdeki fransız ekonomi bileti bulamayıp pahalı birinci sınıf bilet almak zorunda kalınca takındığı yüz ifadesini ve geri dönüp fuck off diyişini hiç unutmayacağım. tren için de farklı kombolar yapılabilir. cuzco'dan direk gitmek yerine ollantaytambo'ya otobüsle gidip trene ordan binmek daha ucuz olabilir. hem de ollantaytambo'daki inka kalıntılarını da görmüş olursunuz. yerelller sizden daha ucuz bilet ödüyor trene ama turistseniz turist fiyatı kitliyorlar.

cuzco'daki turizm ofisinden gitmeden machu pichu giriş biletini alın sonra aguas calientes'de almakla uğraşmazsınız özellikle karayolu ile gidecekseniz risk etmeyin alın biletinizi. öğrenci fiyatı ödemek isterseniz öğrenci kimliğiniz onların anlayabileceği bir kimlik olsun ve süreli olsun. üstünde süresi yoksa öğrenci olduğunuzu ispat eden ingilizce transcript bulundurun ki biraz daha az fiyata girin turistik mekanlara ve machu pichuya.

karayolu tercihi güzel bir tercih and dağlarının güzelliğini göre göre gideceksiniz ki yol yol değil resmen patika bazı yerlerde 4400 metre rakıma çıkıyorsunuz. cuzco yaklaşık 3 bin küsur, aguas calientes 2 bin küsur machu pichu 2600 metre. ancak karayolu bazı yerlerde patika ve virajlı, sık sık yol kapanabiliyor ve bekliyorsunuz işçiler grev yapabiliyor vs. onun için karayolu ile gidecekseniz yaklaşık 5-15 saat arası yol durumuna göre sürüyor yanınıza yiyecek ve su alın bol bol.

machu pichuya sabah otobüs ile veya tarihi patikadan (tarihi taşlar) çıkabilirsiniz bence tırmanın yaklaşık 1,5-2 saat arası sürüyor kondüsyonunuza göre, güneşin doğuşundan önce orda olun girişte sıra oluyor. güneşin doğuşunu orda seyredin. tam giriş kapısında beş yıldızlı bir otel var orda girmek için sıra beklerken yaşlı avrupalı ve abdli turistler kahvelerini yudumlayıp kahvaltı yapıyor olacak küfredeceksiniz.

yanınıza yiyecek ve su alın gizli bir şekilde çantanıza atın. her ne kadar yiyecek ve içecek sokamazsınız çantalar aranacak dense de ilk kalabalıkta girerken kimse bakmıyor, sadece kapıda kantin var ve fiyatlar aşağıya göre pahalı. antik şehir'de bir şey yok yemek ve içmek için. o kadar zahmetten sonra gün boyu orda kalacağınızı düşünürsek muhakkak tedarikli olun. yoksa benim gibi tarihi kanallarda akan suları içmeye çalışırsınız güneşte pişerken.

wayna pichuya da gidecekseniz erken'den kapıda olun çünkü günlük kota 50-100 kişi ve çabucak doluyor.

ekstra tavsiye isteyenler burdayım.
  • gece 2 den yurumeye baslayin siradaki ilk insan siz olun. sonra da iceri girerken soyunun ve fotograflarinizi cekin ilerde koltukta uyuya kalan baba oldugunuzda cocuklariniza gostermek uzere saklayin bunlari,cocuklariniz size saygi duysunlar. sonra huayna pichu dagi icin siraya girin saat 7de aciliyor kapisi yine ilk siz girin ve tepeye kadar kosun ilk cikan siz olun ve 2. kisiyi bekleyin zaten oraya en hizli cikmak isteyen birisi olacagi icin sizi anlayacaktir. kamerayi verin tekrar bir soyunun fotografinizi ceksin. ılerde cocuklariniz baba ben cok asiyim sen anlamazsin cilginlik nedir hayati yasamak nedir diye ergen triplerine maruz kalinca gostermek uzere bu fotografi da saklayin.

bu ciplak fotograf biriktirme isini aliskanlik yapmayin, ama ilk fotograftan sonra insan bunu cok kaniksiyor dikkatli olun bir bakmissiniz dunyanin farkli yerlerinde fotograflariniz var iyi muhafaza edin.

cocugumun olup 15 yasina gelmesini iple cekiyorum simdi, filmlerdeki psikopat intikamcilar gibiyim, fotograflari gozune sokunca ne yapacak oglan cok merak ediyorum.
  • ams'ten (acute mountain sickness) dolayi adim atamaz hale gelmek istemiyorsaniz, iklim'e alismaniz gerekir. bunun icin de yuksekliginizi yavas yavas artirip o yuksekliklerde biraz zaman gecirmeniz gerekir. machu picchu trail, ki ozellikle hakkini vererek hiking yaparak gitmek isterseniz, dunyadaki en zorlu hiking traillerinden biridir. 3-4 gunde ancak varirsiniz, totalde de 45km'ye yakin bir yol yurumeniz gerekir.
  • machu picchu, dünyanın yeni yedi harikası'ndan gezilmesi görülmesi gereken yerlerden biridir
    cusco 2483 metre (kusüratlı yaz salladığın anlaşılmasın ) rakımlı machu picchu daha da yüksekte . machu picchuya ulaşmak için cusco ana durak olabilir . aşağı rakımdan buraya geçerken ciddi sıkıntı oluşuyor yüksek irtifa hastalığı deniliyor hayat slow motion da akıyor insan yüzünü yıkarken nefes nefese kalır mı sorusunun cevabını fazlasıyla alıyorsunuz . çaresi koka bitkisinde . koka yaprağı dolu bir sepet uçaktan iner inmez sizi ilk karşılayan oluyor .ooo comolokko disko disko çığlıkları ile saldırmayın sepete max. 3 yaprak uyarısı hemen yanında , ben türküm bana bişey olmaz demeyin cusco ssk yolları taştan sen çıkardın beni beni baştan diyerek seke seke inci dize dize gidersin yazık olur . otel resepsiyonlarının da ilk işi koka çayı demleyip size sunmak oluyor . ya da bizim gibi paniği erken atağa kalkangillerdenseniz eczaneden bu durum için vücudunuzu dengeleyici haplar mevcut uçuş öncesinde alıp dengeleyebilirsiniz . peru bizden farklı olarak 4 mevsimi yaşayan bir ülke . parmak arası terlikle arabaya binip 3 saatlik yolculuk sonrası parmaklarınızı donarak kaybedebilirsiniz ama cusco hep soğuk .şipidik terlikleri montunuzun içine yerleştirerek bavula koyabilirsiniz .
    peruda her adres plaza de armaslara göre tarif edilir bak goççum ahanda meydana (plaza de arması )arkana al git git git git 3. plaza de armastan sonra solda şeklinde olacaktır şaşırmayın keza cuscoda da minnak minnak pek çok meydan var zaten ana meydanı bulursunuz . fütursuzca kaybolun korkmayın illaki her yol ana meydana çıkıyor . yavaş yavaş yaklaştık macchu picchuya sevgili okuyanlar sevgili spartalılaaarrr ottoman empire torunları , yavru kurtlarım hazır mıyız ? çişimizi yaptık sularımızı bisküvilerimizi yedekledik zabağğnan lamalar ayılmadan kargalar kahvaltı etmeden ibibikler ötmeden yola çıkıyoruz . bir şey belirtmekte fayda var ; machu picchu ya çeşitli şekilde gidebilirsiniz . turla - kendi imkanlarınızla . machu picchu -ayy sıkıldım 2 c mi tek h miydi nan neydi diye düşünmekten - bundan sonra maçi puçu diyeceğim ulaşmak pek çok şekilde mevcut 5 günde de ulaşırsın 3 saattte de trakking yaparak bayır çimen geze geze , obanızı ollantaytambo ‘ya kurarak geceleri de akdeğğğniizzz akşamlarığğğğğğğ çığıra çığıra giderek de ya da bizim gibi zaman kısıtlı ise 3 saatlik tren yolculuğu ile de gidebilirsiniz , bilemiyorum altan. vardık mı maçu piçuya bitmedi bir de yarım saatlik süren tepeye minibüs yolculuğu var . ve karşımızda inka imparatorluğu . valla ama çok ciddiyim sayın okuyucu yap çişini al suyunu öyle git girdin mi çıkamazsın çıkarsan tekrar para ödersin . tek giriş – çıkış var . suyunu da önceden al . bir suya 15 tl verdim karşılığını almam lazım diyerek 2 gün işemedim , böbreği bırakıyordum yad ellerde kahrolsun cimrilik. neyse veni vidi vici yapıp çıkıyorsun . çıkışta hediye olarak pasaportunuza maçu piçu damgası vuruyorlar isterseniz siz de vurdurun .