şükela:  tümü | bugün
 • kiz arkadaslarinin mail, icq vb. pswordlerini ögrenmek icin kasan, sürekli cep telefonunda ki sms'leri kontrol eden, bunun icin illegal yöntemlere bas vuran, mahremiyete, özele, bireysellige inanmayan, hatun kismini cocuk, kendisini vatan kurtaran sanan, "dedigim dedik, caldigim düdük" diyen kazmalara denir.
 • "taş kırmak için kullanılan çekiç" manasındadır ve zaten bu mana, maço deyiminin neden erkeklere yakıştırıldığını açıklar. yalnız ufak bir fark vardır ki, kırılacak olan taş, kelimenin erkekliğe öykündürülmesi neticesinde "taşşşş" olarak yazılır ve ifade edilir.
 • kazak erkek ligin bir versiyonu.
 • çoğu zaman yanlış anlaşılan terim. genelde söylenenler , yani maganda görünmenin , altın zincir takmanın , kıllı göğüslü olmanın falan filan gibi uç bir şey değildir. aslinda her erkeğin , içinde hissedebileceği sahiplenme , baskınlık , sertlik , erkek egemenliği vs. vs. şeylerin daha bir öne çıkıp farklı şekillerde kendini göstermesi hadisesidir. maço erkek kıskançtır , aslinda içindeki kükremiş sel gibi bastırdığı sevgisini dışarı gösterip canim cicim triplerinde bulunmak istemez.. "sinirlenince sevgilisini döver möver" felan.. peki karısını döven maço oluyosa , ve toplumun genel kanısı olarak , maçolar genelde kazmator olarak düşünülüyosa , neden bu ülkedeki erkeklerin %74 ü kadınlara şiddet uyguluyor.. evli yada sevgili?..

  maçoluk , her erkeğin içinde olan bir histir.. kazmalık , kroluk felan değil.. az yada çok , ama herkeste vardır..
 • (bkz: maco show)
 • az sonra okuyacağınız setting bu kavramın tepe noktasıdır:

  karaoğlan: şu kazanın altını söndür, kapıyı sürgüle, yere de iyi bir yaygı ser!.
  rus kadın: hemen..
  anlatıcı: güzel rus karısı, suçsuzluğunu kanıtlamak için çırpınıyordu. <resimde karaoğlan kadının üzerinde öpüşürken görülmekte> bunu başardı da... karaoğlan genç kadına inandı ve onu hiç unutamayacağı biçimde ödüllendirdi...*
  <sonraki resimde kadin karaoğlanin sirtini ovmakta:
  rus kadın: şimdi anlıyorum neden sırtını ovdururken divana yatmadığını.. döşemeye kulağını koyup dişardan gelecek ayak seslerini dinlemek için değil mi?
  karaoğlan: sadece güzel değil, akıllı bir kadınsın üstelik!*.. elini çabuk tut, daha çok yolum var...

  bir: "hiç unutamayacağı şekilde ödüllendirdi" herifinki yarrak değil boğaz köprüsü sanki... ne yaptıysa karıya...
  iki: "sadece güzel değil, akıllı bir kadınsın üstelik!" allah allah! hem güzel hem de akıllı kadın oluyor muymuş! bakınız nasıl da şaşırıyor karaoğlan
 • maço, evet, bir entryde de ifade edildiği gibi ispanyolca kökenli bir kelimeymiş. ama anlam itibarıyla doğru bir karşılık yazılmamış. maço, ispanyollarca "kadınları için ölümü göze alan erkekler" için kullanılan bir ifade. günümüz türkiye'sinde maçoluk magandalık ile karıştırılmakta. magandalıklarıyla nam bulmuş, kaba saba, kadın döven hayvan yurdum erkeği için maço ibaresinin kullanılması sinir bozucu bir durum. kadınlar doğru, maço erkeklerden hoşlanırlar. ama ifade doğru anlaşıldığında hoşlanırlar. hiçbir kadın kendine tecavüz eder gibi cinsel tasallutuna maruz kaldığı erkekten hoşlanmaz. kaba-saba, hayvan erkekten, bakımsız ve cahil erkekten hoşlanmaz.
  kendini koruyan, seven ve erkini kendi varlığını incitmeden kullananan erkekten hoşlanır. bunu da magandalar değil maçolar becerir. şövalye diyebileceğimiz ruh soylusu erkekler günümüzde pek kalmadığı için ve kadın bozulduğu için ne istediğini bilmediği için ve istediklerinde büyük bir bozulma görüldüğü için kavramlar böyle birbirine girmiş kimin ne olduğu tamamıyla karışmıştır.
 • kopegime verdigim ve sonra da "allahim ne yaptim ben? kopegim adinin ozelliklerini tasiyo! keske adini mulayim koysaydim" dedirten isim...
 • delikanlılığın kitabının yazarıdır! usta küfürbaz, usta dövüşçü, usta aşık, usta kumarbaz, usta zampara, usta erkektir. "ben bir kadını sevdim mi gözüm gibi bakar, ilah gibi taparım; ama yanlışını görmeyeyim bir bidon benzin döker çatır çatır yakarım. burma burma bıyıklarım, tarkan seni ayıklarım" gibi kendine has bir konuşma dili vardır. okuma ve yazma gibi yetilerini yıllardır kullanmadığı için kaybetmiştir. kahvehanelerde aldığı hayat dersinde, dört işlem matematiğini geliştirmiştir ama hafızası 52'lik desteyle sınırlıdır.

hesabın var mı? giriş yap