• bir yıl öncesinden 32 bit uygulamaları desteklemeyeceği açıklanmasına rağmen bugün hala kendisiyle uyumsuz yazılımların olması apple'ın değil o yazılımların geliştiricilerinin hatasıdır.

eğer mac bilgisayarınızı catalina'ya yükseltmeyi planlıyorsanız, öncesinde sol üstteki apple logosu >> about this mac >> overview >> system report >> software >> applications yolunu izleyip, en sağdaki "64-bit (ıntel)"kolonuna bakarsanız 64 bit uyumlu olmayan uygulamalarınızı ayırt edebilirsiniz.

ondan sonra hala nuh nebiden kalma uygulamalarınız varsa, ya yeni versiyonlarını yükler, ya alternatiflerini bulur, ya da catalina'ya geçmeme kararı alırsınız.
  • apple'ın retina olmayan ekranlarda font smoothing'i devre dışı bırakmaya devam ettiği işletim sistemi.

kardeş, hiç izin verme yüklememize, sen de rahat et biz de edelim. apple'ın olayı fontların güzel görünmesidir. steve jobs zamanında üniversitede kendi derslerini asıp kaligrafi derslerini takip etmiştir sırf böyle görsel bir fark ortaya koyabilmek için. peki siz ne yapıyorsunuz?

iki satır terminal koduyla çözülüyor diyorlar ama, o çözüm de her zaman işe yaramıyor. kaldı ki ne gerek var? "bu sürüm sadece retina ekranlılar için geçerlidir" desen bile yeter. demeyeceksen zaten çözebildiğin bir sorunu neden hortlatıyorsun?

yemin ederim bir sonraki laptopum apple olmasın diye çok uğraşıyor koca şirket. bu ne lan? linux bile çözeli seneler oldu şu sorunu.
  • eskiden apple işletim sistemi çıktıında gecesinde yenilerdik. şimdilerde işletim sistemi atlıyoruz. nerden nereye.
  • hakkında yazılanlardan sonra 4 gb ram’li macbook air’ımın ağzına sıçacağını öngörebiliyorum, os x el capitandan beri ilk çıktığı gün güncellerdim ama macbook pro sahipleri bile memnun değil. bu sefer yemiyor güncellemek.
  • şarjı kafasına göre kullanan işletim sistemi. özelliklerinden memnunum esasen. gel gelelim dün neredeyse 11 saat kullandığım macbook air 2017 model cihazım bugün uyku modundayken 7 saatte %9 şarj yemiş. önceden kapatırdım kapağı, aşağı yukarı 12 - 13 saat sonra açardım ve maksimum % 1 - 2 gitmiş olurdu şarjı. insan gerçekten hayret ediyor.

bilemiyorum altan.
  • kesinlikle geçilmemesi gerekiyor. çünkü bilgisayara ciddi performans kaybı yaşatıyor. 8 gb ram yetmiyor, şaka gibi. başlıktaki diğer entrylere bakarsanız benim detaylı inceleme yazımı da bulabilirsiniz. apple bu sefer çok ciddi sıçtı. performans iyileştirmeleri yapılmadan geçmeyi düşünmüyorum. mojave gayet yeterli bir işletim sistemi.
  • tam 7 ana güncelleme, 4 destek güncellemesi almasına rağmen hala sürüyle bugları var.
    bu buglar;
    * ani overheating problemi : aniden ısınıp cihazın anasına ağlatma,

* kilit ekranında ekran sararması : bilgisayar kilit ekranında durunca ekran sararıyor,

* yavaş başlatma : bilgisayar başlarken yavaş bir şekilde başlıyor. dönen top çıkıyor ekranda,

* task manager'da pencere boyutlandırması problemi : task manager'daki penceleri boyutunu ayarlıyorsunuz bu şekilde görsel, sonra kapatıp açınca bu boyutlar değişiyor bu şekilde görsel.

* pil optimizasyonu için uygulaması var ancak bu uygulamanın sebebi catalina'nın normal modda bilgisayar piline zarar vermesi. 3 ayda 8 aylık zarar verdi.

* bilgisayarı kapatırken ekran dalgalanması oluyor.

kısacası şuan 10.15.7 sürümü kullanılabilir ve stabil olmasına rağmen macbook'unuza ciddi zararlar veriyor. big sur çıktı mı diye her gün bakıyorum. apple bu sürümün rezalet olduğunu kendisi de kabul ediyor. ancak tüm bugları kapatmak yerine yeni sürüm yapıyorlar. zira sıçıp temizleyim derken sıvazlamak yerine yenisini inşa ediyorlar böylece.
  • ön not : pek çok kişiye sormama karşın içime kurt düşmesinden dolayı aldım güncelledim salak gibi. sıfır ön yargı ile apple yapmıştır dedim. ve ne var ki yine inatçılığımın cefasını çekmiş bulunuyorum.

en kapsamlı inceleme yazısı olmasına gayret ediyorum lütfen iyice okuyun ve benim gibi düşmeyin. yazı az uzun olabilir mazur görün.

efenim bu saçmalıklar silsilesi benim 2019 macbook cihazıma mojaveden sonra catalina yüklemem ile başladı. tabi emin olmak adına geekbench testi de yaptım.

buyurunuz mojave için test

buyurunuz catalina için test

efenim bunun yanında batarya süresi inanılmaz düştü. sanki sömürüyor gibi gözümün önünde sayılar azalıyordu.

ram kullanımına girmiyorum bile. aha da ram kullanımı

bu arada bilgisayara güzel bir temiz kurulum yapıp, smc ve pvram i sıfırlayıp bu testleri yaptım. ek olarak ram kullanımı da bilgisayar tamamen yeni açılıp boşta iken ölçülmüş değerdir. yoksa ram kullanımı olarak 4 gb nin altını görmediğimi de belirteyim.

bir diğer sorun bilgisayarın açılıp kapanırken ekranın dalgalanması sorunu idi.

en son yeter ulan diyip bilgisayarı downgrade etme kararı aldım. ulan o kadar zor bir işlem ki. aslında çok kısa bir yolu var ama sağolsun o hiç olmadı. diski sildim ve afedersiniz göt gibi kaldım. gittim bir type c usb alarak ona mojave kurdum. öyle format attım. sorunlar bitti mi dersiniz. tabi ki hayır. allahın belası catalina o kadar yordu ki bilgisayarımı tekrar tekrar smc ve pvram i sıfırlamak zorunda kaldım. en son apple desteğe bağlandım ve sorunlarımı anlattım. ufak bir öneride bulundular ve tekrar temiz bir mojave kurulumu yaparak bilgisayarımı çok şükür kullanabilmeye başladım.

peki efenim şuan geekbench testlerinde singlecore 1042 civarı. multicore da ise 4250 civarı ki varın siz düşünün aradaki performans farkını. mojave ile mutluyum. zorunlu olmadıkça da catalina ya geçmeyi düşünmüyorum.

okuduğunuz için teşekkürler. sağlıcakla kalın.
  • late 13 macbook pro'da güncellemeyi yapma gafletinde bulundum. yazacağınız kodu yapacağınız optimizasyonu seveyim*. bilgisayar pırasaya bağladı app store açılmıyor. windows'a sallardık siz daha beter çıktınız.
  • gerçekten son yıllarda gördüğüm en kötü macos sürümü. çok ciddi bug’lar görmedim ama ufak tefek bug’lar gerçekten kullanım deneyimini baltalıyor. geçmek zorunda olmayanlar kesinlikle geçmesin derim.
hesabın var mı? giriş yap