şükela:  tümü | bugün
91 entry daha
  • mac os x snow leopard'dan beri mac kullanıyorum, high sierra kadar sorunlu bir işletim sistemi daha görmedim.

- .psd dosyaları "dosya okunuyor" bildirimi sonrası açılıyor. 3-5 saniye demek oluyor bu da. sierra'da çat diye açılırdı. tamam gb'lık dosyalar ama açan bilgisayar aynı bilgisayar, açılan dosya aynı dosya.
    - adobe photoshop'ta smart objecti düzenledikten sonra kaydedince her seferinde hata veriyor, kaydediyor ama hata vererek kaydediyor.
    - önizlemede pinch zoom olayı çalışmıyor, diyelim ki şanslı anına denk geldi ve zoom yapabildim, zoomu geri çekmek de mümkün değil zoomlu haliyle dosya üzerinde dolaşmak da.
    - bunu tam olarak nasıl anlatacağımı bilemiyorum ama uygulamaların henüz yüklenmemiş görsellerin olması gereken yer düz kırmızı renk olarak çıkıyor. örneğin garageband'de bir müzik aleti seçip başka taba geçerseniz o geçiş sırasında enstrüman ayarlarının olması gereken yerde düz kırmızı renk çıkıyor. (anlatamadım)
    - sierra'dan kalan safari hantallığı tam gaz devam ediyor. facebook ya da twitter'da düzenli mesajlaşmak mümkün değil, 3. mesajdan sonra tarayıcı resmen kasıyor. "burası kastı msn var mı?" diyeceğim insanlara ama msn de kalmadı.
    - bir üst maddede bahsettiğim kasma durumlarında twitter ya da facebook'ta görsel açmak mümkün değil, takılıyor, görselden vazgeçip tweet okumaya devam ederken bir anda ilgili görsel önüme düşüveriyor.
    - ilk güncelleme gelince biraz düzelir gibi olduysa da hala maksimum verimle çalıştığı söylenemez.

biraz da olumlu yönlerinden bahsedeyim:

- safari'de okunabilirlik artmış, yazı tipi mi değişti yoksa kontrast ayarı mı yapıldı bilmem, metinler artık daha göz dostu.
    - pop up reklam diye bir şey kesinlikle kalmadı, adblock'u aşan reklamlar olurdu eskiden, artık hiç çıkmıyor.
    - fotoğraflar uygulamasının düzenleme bölümü baya iyi olmuş, temel ayarlarda ek hiçbir uygulamaya gerek kalmadı. profesyonel çalışma imkanı tanıyor desem yeri.
    - siri'yle yazarak konuşmak güzel ama gerek var mı derseniz yok.
    - iwork uygulamalarında kesinlikle bir performans artışı ve kullanım kolaylığı artışı söz konusu.

not: macbook pro 15", late 2016 + touch bar
  • bazı programların yeni dosya sistemi nedeniyle kurulumunun yapılamadığı işletim sistemidir. örneğin autocad 2017 için bu konu ile ilgili yama çıkarmıştır.