şükela:  tümü | bugün
80 entry daha
  • dün ilk güncellemesini alan işletim sistemi.

indesign 'da çalışırken imlecin şanzımanı diferansiyeli dağıtması sorununun çözümü yanında ufak optimizasyonlar almıştır.
  • ek güncellemesi çıkmış. benim mac için olanı 915 mb. yükleyicinin sağlamlığını iyileştiriyormuş. yorum yok.
  • dün gece indirdim. bu sabah kurayım dedim. hata verdi. alet öylece kala kaldı. bootcamp üzerinden yeniden başlatıp öyle kapatabildim. bir ton uğraştıracak, forum forum gezeceğim gibi görünüyor.

ilk defa yüklemesinde sorunla karşılaştığım yeni macos işletim sistemi. yedek alma ihtiyacı bile duymamıştım halbuki. elektronik işi böyle de nankör işte.

edit: late 2015 high end imac'in içine etmiş olan işletim sistemi. recovery mode, internet recovery mode, bütün datayı silerek usb üzerinden clean install dahil denenerek yüklenemeyen işletim sistemi. time machine yedeği almayan kafamı duvarlara vuruyorum. sonra apple'a küfürleri basıyorum. bari sierra'ya dönüşe izin verselerdi en azından bir ihtimal datayı kurtarırdım. bir daha güncellemeye uğraşmazdım.

siz siz olun "bana bir şey olmaz" demeyin. time machine için bir hard disk alın, yedekleyin ve öyle güncelleme yapın. hatta high sierra'yı es geçin.

edit 2: bilgisayarı sierra kısmına döndürmeyi başardım. aşama aşama anlatacağım.

mac'i açınca çıkarttığı ses sırasında option+command+r tuşlarına basarak girilen online recovery sierra yüklemeye çalışıyordu ancak sierra'yı app store serverında bulamayıp indiremiyordu. normal (cmd+r) recovery'nin de sonu hs'yi yüklemeyi deneyip başarısız olmasıyla baştaki aynı kapıya çıkıyordu. disk izlencesi ise hapsolmuş datayı ilk yardım ile düzeltemiyordu. ben de bütün bölüntüyü silerek başka bir mac'ten indirdiğim ve terminal aracılığıyla oluşturduğum hs yükleme disk'si ile clean install yapmayı denedim. sonuç yine bana hüsran yine bana hasret var oldu. ancak bütün datayı silmek online recovery ile el capitan yüklemeye olanak sağladı.

1- bir sigara yak, yanına bir ufak aç. müslüm gürses'ten nilüfer dinleyerek yedeklemediğin datana veda et. (mac açılırken cmd+r'ye basıp disk izlencesiyle mac bölüntüsünü macos extended (journaled) olarak formatla)

2- yeniden başlatıp açılış sesi sırasında alt+cmd+r ile online recovery'i başlat. ta daaaa el capitan orada bekliyor. sağ üstten internete bağlanıp, el capitanı indirip kur.

3- el capitan garip bir şekilde çalışacak çünkü safe mode.

4- bu noktada apple destek sayfasından telefonla destek isteyin. hemen aranacaksınız ve sierra yüklemesinin linkini mail atmalarını isteyin. teşekkür edin, maile gelen ankette görevli elemanı övmeyi unutmayın.

5- el capitan'dan mailinize giriş yapın ve gelen linkten sierra'yı indirin. bu noktada bir time machine yedeği alın. sierra'yı kurun. sierra da safe mode olarak çalışabilir korkmayın.

6- sierra'yı kurduktan sonra güncelleme kontrolü yapın, varsa kurun. safe mode'ta değilseniz bilgisayarı yeniden başlatın, açılırken shift tuşuna basılı tutun. high sierra'yı app store'dan indirin. bir time machine yedeği daha alıp safe mode'tayken high sierra'yı kurun.

eğer mac safe mode'ta takılınkaldıysa mac açılırken (tabii ki açılış sesi sırasında) alt+cmd+p+r'ye basıp pram'e reset atın. mac açılmadan yeniden başlayacak ve tekrar açılış sesi verecektir. bu ikinci açılma sesini duyunca basılı tuttuğunuz tuşları yavaşça havaya bırakın. high sierra'nızı tepe tepe kullanın.
  • ihtiva ettiği apfs dosya sistemi, unity ve counter strike global offensive, team fortress 2 ve half-life 2 gibi oldukça popüler ve ilgi gören birçok oyunun yapıldığı source engine adlı oyun motorunda performans sorunlarına neden olmaktadır. apsf'nin yeni sistemde yeterince uyum göstermemesi unity ve source engine oyun motoruyla yapılan oyunlarda okuma ve buna bağlı fps sorunlarına yol açmaktadır. bu tür oyunları oynayıp da, işbu performans sorunlarını yaşamak istemeyenlerin bu güncellemeden -şimdilik- uzak durmasını öneririm.
54 entry daha