şükela:  tümü | bugün
  • universal app olayı ile mac kullanan bir android fanboyu olan kendime iphone aldıracak sonunda, helal olsun apple. diğerlerinin yapamadığı şey tam olarak bu: ekosistem.

mobil işletim sistemi olarak android'in esnekliğini sevsem ve bu yüzden tercih etsem de ekosistem olayı yok işte. windows + microsoft launcher kullansam windows'un saçmalıklarıyla uğraşmak istemiyorum. kde connect desen, linux hala masaüstü kullanımı için uygun değil bence, sürekli 1 hafta kullanıp tekrar macos'e dönüyorum.

apple, yılların android fanboyu olan bana iphone almayı düşündürdün ya, helal olsun ne diyeyim.
  • safari ile ki$isel veriligin gizliligi ve korunmasi konusunda cok iyi i$ cikariyor. macos'ini seven sadece safari kullansin artik. google'in truva ati chrome da yerlere batsin, ki batti da...

https://www.fastcompany.com/…r-protect-your-privacy
  • gece modlu xcode ile gelecektir.
  • ios 12'nin betasının aksine inanılmaz bug ve saçmalama dolu bir betaya sahip işletim sistemi. yüklemek isteyenler için henüz beklemelerini tavsiye edebilirim.
  • macos 10.14 mojave ile uyumlu modeller.

macbook (2015 başı veya daha yeni)
    macbook air (2012 ortası veya daha yeni)
    macbook pro (2012 ortası veya daha yeni)
    mac mini (2012 sonu veya daha yeni)
    imac (2012 sonu veya daha yeni)
    imac pro (2017)
    mac pro (2013 sonu ve önerilen metal destekli gpu'ya sahip 2010 ortası ve 2012 ortası modeller)
  • bugün tanıtılması beklenen yeni osx versiyonu. kod adı: macos 10.14
  • chrome'da checkbox'ların gözükmemesi gibi çoook alakasız bir bug haricinde sorunu olmayan os beta'sı.

henüz ismi haricinde bir sıkıntısı gözükmüyor. dark mode kullanışlı ama yaygınlık zaman alacak, her app'in uyum sağlaması gerekecek.

home app'i universal yani ios'takinin aynısı burada çalışıyor. pek bir numarası yok ama geleceği görmek için bir göz atın. uwp faciasından sonra ilaç gibi geleceğini düşünüyorum.
  • windowscular mujde*, sonunda macos sizi bir konuda takip etti... (bkz: windows mojave)*
  • adını kaliforniya'daki çölden almış olan 10.14 nolu macos sürümü.

tanıtım önizlemesi şurda: https://www.apple.com/tr/macos/mojave-preview/
  • yine gereksiz bir feature sepetinden olusan macos guncellemesi. burada onerilen seylerin zaten cogunu linux yada windows 3-4 sene once de yapabilirken, cook amca yeni farkina varmis. aciksasi linux kernelinda oldugu gibi biraz batarya performansinda gelisme veya ne bileyim safari filan daha hizli yapmalarini beklerdim.